Shell, “Yol Emniyet Konferansı”nın sekizincisini düzenledi

0
1585

Shell Türkiye, 8‘inci Yol Emniyeti Konferansı”nı 14 Kasım tarihinde İstanbul’da düzenledi. Türkiye’deki operasyonlarında yılda 30 milyon km’ye yakın yol kat eden Shell, operasyonel kontrolü altında zaman kayıplı bir kaza yaşamadan geçen 914 günü paydaşları ile birlikte kutladı. Konferans’ta “Sıfır Hata” ile yola devam için “Yol Emniyeti” çalışmalarının önemi bir kez daha vurgulandı.

Shell, faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de yol emniyetini kurum kültürünün bir parçası olarak görüyor ve tüm paydaşlarının katılımıyla düzenlediği çeşitli etkinliklerle konuyu gündemde tutuyor. Bu kapsamda Shell Türkiye, bu yıl 8’incisini düzenlediği “Yol Emniyeti Konferansı”nı 14 Kasım tarihinde Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirdi.

Hedef sıfırı başarıyoruz, çünkü önemsiyoruz” temasıyla düzenlenen konferansa trafik güvenliğini geliştirmek amacıyla yıllardır yürüttüğü çalışmalarıyla dikkat çeken Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Shell & Turcas CEO’su Felix Faber, Shell Avrupa ve Afrika Yol Emniyeti Müdürü Hülya İnci, Uluslararası Yol Emniyeti Uzmanı Mert İntepe, Radyo Trafik Genel Yayın Yönetmeni Cezayir Doğan ve çok sayıda yönetici, firma temsilcisi ve danışman katıldı.

Yaklaşık 300 kişinin katıldığı konferansta, Shell’in ve kara nakliye operasyonlarındaki iş ortakları olan Acapet, Çetur Turizm ve Aktif Sped’in yol emniyeti alanındaki örnek uygulamaları anlatıldı, ileri sürücülük teknikleri, savunmacı sürüş, yol mühendisliği gibi konularda çalışan eğitim kurumları ve Sivil Toplum Kuruluşları deneyimlerini paylaştı. Ayrıca Shell’in kara nakliye operasyonlarında görev alan ve 2017 yılı boyunca emniyetsiz durumlara yaptıkları müdahaleler ve olası trafik kazalarına karşı sergiledikleri emniyetli davranışlar ile örnek olmuş sürücülere de ödülleri verildi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Shell Türkiye işbirliğiyle 2016 Mayıs ayında hayata geçirilen “Trafikte Engelli Kalmayalım, Engelleri Birlikte Aşalım” kampanyasının öncülüğünü yapan Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, konferanstaki konuşmasında, “Ömrünü trafik güvenliği konusuna vakfetmiş bir akademisyen ve daha da önemlisi trafik kazası sonucu annesini, babasını, kardeşini ve yakınlarını kaybetmiş bir trafik kazası mağduru olarak, yol emniyeti konusundaki çalışmalarından dolayı Shell Türkiye’ye çok teşekkür ediyorum. Türkiye’de her gün 20 kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Bu kazaların yarattığı maddi zarar ise yılda 39 milyar TL. Trafikte güvenliği artırmak ve kazaların önüne geçmek zorundayız. Bunun yolu insana odaklanmaktan geçiyor; çünkü kazaların %98’i insan faktöründen kaynaklanıyor. Shell bunun farkında ve yol emniyeti konusunda insana odaklanarak, kazaları çok büyük oranda engelleyebiliyor. Shell’in her yıl düzenlediği bu önemli konferansın ve yol emniyeti konusundaki çabalarının, ülkemizdeki trafik kazalarını azaltma çalışmalarımıza önemli katkı yapacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ile Shell & Turcas CEO’su Felix Faber (soldan sağa)

Hedef sıfır

Shell’in “Hedef Sıfır” olarak adlandırdığı, insan hayatına ve çevreye zarar verebilecek her türlü kazanın engellenmesi vizyonu doğrultusunda gerçekleştirilen konferansta konuşan Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem ise “Her faaliyetimizde farklı riskler var; ama tüm çalışanlarımız için geçerli olan ortak risk alanı, yol emniyetidir. Çalışanlarımız ve iş ortaklarımızın bu konudaki duyarlılıkları, yol emniyeti konusundaki hedeflerimize güç katıyor. Bunu dönemsel olarak değil, süreklilik arzedecek şekilde ve en önemli önceliklerimizden biri olduğuna yürekten inanarak gerçekleştiriyoruz.dedi.

Kazasız 914 gün

Shell Türkiye’nin tüm faaliyetlerinde emniyetli bir şekilde operasyonlarını yürütmeyi hedeflediğini vurgulayan Ahmet Erdem sözlerini şöyle sürdürdü: “Bildiğiniz gibi dünya çapında her yıl 1 milyondan fazla insan trafik kazalarında yaşamını yitiriyor. Bu çok büyük bir rakam ve maalesef üzücü bir tablo. Shell olarak 90’nın üzerinde ülkede, çok farklı ve zorlu yol koşulları altında günde yaklaşık 2 milyon km ve yılda 700 milyon km yol katediyoruz. Her gün 50 kez dünyayı turluyoruz ve operasyonlarımızı kazasız ve döküntüsüz gerçekleştirmek üzere her geçen gün kendimizi geliştiriyoruz. Bu da dünya genelinde, yol emniyeti alanında çok ciddi bir bilgi birikimine ve uzmanlığa sahip olmamızı sağlıyor. Türkiye’deki operasyonlarımızda ise yılda 30 milyon km’ye yakın yol katediyoruz ve 7,7 milyon saat çalışıyoruz. Bugün itibariyle operasyonel kontrolümüz altında zaman kayıplı bir kaza yaşamadan 914 günü tamamlamış bulunuyoruz. Yine 14 Kasım 2017 itibariyle operasyonlarımızda çevreye zarar verecek bir döküntü yaşamadan bin 617 günü tamamlamış bulunuyoruz. Sizlerle paylaştığım bu veriler bizler için gurur verici. Bu başarıya; emniyete ve ‘Hayat Kurtaran Kurallara’ verdiğimiz önem ve öncelikle ve hep birlikte yürüttüğümüz çalışmalar ile ulaştık.”

Günde 70 bin km ve hayat kurtaran kurallar

Shell & Turcas CEO’su Felix Faber de konuşmasında, Türkiye’de günde ortalama 70 bin km yol kat ettiklerine dikkat çekerek, Shell’in “Hayat Kurtaran Kurallar” ismini verdiği emniyet kurallarının önemini vurguladı ve “Riskli bir iş kolunda faaliyet gösteriyoruz. Taşıdığımız üründen kaynaklanan bu risk hem insana ve çeyreye yönelik sorumluluklarımızı artırıyor hem de yürüttüğümüz faaliyetlerde emniyete odaklanmamızı gerektiriyor. Shell & Turcas operasyonları kapsamında Türkiye’de her gün yaklaşık 70 bin km yol kat ediyoruz. Bu rakam üstlendiğimiz risk kadar sahip olduğumuz sorumluluğun da bir göstergesi. Bu sorumlulukla tüm Shell & Turcas operasyonlarında uyguladığımız ‘Hayat Kurtaran Kurallarımız’ sürücü hatası ve ihmalinden kaynaklanan riskleri ortadan kaldırmaya yöneliktir. Tüm çalışma arkadaşlarımızın, alt yüklenicilerimizin, tedarikçilerimizin ve müşterilerimizin emniyeti bizim önceliğimizdir. dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz