Scania’nın özerk çekicisini kadın mühendis geliştiriyor

0
899

Çoğunlukla erkek egemen bir sektör olarak bilinen ağır ticari taşımacılık sektörüne kadın eli değdi. Ağır ticari taşıt teknolojisinin önder markalarından Scania, özerk (otonom) çekicilerinin araştırma-geliştirme sorumluluğunu Endüstri Yüksek Mühendisi Marie Bemler’e emanet etti. Scania özerk (otonom) araçlarla, yolları giderek daha güvenli hale getirmeyi, trafiği rahatlatmayı ve sürüşü daha verimli hale getirmeyi amaçlayan ekipte Marie Bemler de etkin görev alıyor.

Taşımacılıkta farklı boyut

Scania’nın teknolojik değişimi ve dijitalleşen dünyasıyla birlikte özerk araçların geliştirilmesine öncülük eden markaların başında geldiğini belirten Bemler, yakın gelecekte taşımacılık sektöründe farklı bir boyuta geçileceğinin altını çizdi.

Bemler, Scania özerk çekici testlerinin pistteki denemelerinden yüksek verimlilik elde edildiğine dikkat çekerek “Scania’nın araç geliştirme açısından sorumluluğu tamamlandı. Test pistinde direksiyonu tamamen otomatik sistemlere devredebiliyoruz. Bundan sonraki adım, toplumdaki diğer paydaşları işin içine sokarak, kablosuz bağlantıya sahip ağır ticari taşıtlarla geleceğin altyapısını oluşturulmalarını sağlamak.” dedi.

Endüstri Yüksek Mühendisi Marie Bemler

Özerk sürüş hayati önem taşıyor

Yollardaki kazaların can ve mal güvenliği açısından önemli zararlara yol açtığını ve özerk sürüşün artık hayati bir önem taşıdığını sözlerine ekleyen Bemler, “Her gün dünya genelinde yollarda yaklaşık üç bin kişi hayatını kaybediyor. Özerk sürüş teknolojisi tüm teknolojiler gibi her geçen gün daha da gelişiyor. Teknolojinin yardımıyla bu rakamı önemli ölçüde aşağıya çekebileceğimize inanıyorum. Özerk araçların sürüş sırasında karar verirken kaza riskini en aza indirmek için yazılım ve sensör geliştirmeleri devam ediyor.” şeklinde konuştu.

İleri sürücü destek sistemleri geliştiriyor

Bemler, Scania’da görev aldığı ilk yıllarda vites kutusu yazılımları üzerinde çalıştı. Ardından otomatik acil fren sistemi ve gelişmiş sürücü destek sistemlerinin Ar-Ge bölümünde görev aldı. Şu an ise özerk araç teknolojileri üzerinde çalışmalar yapıyor. Aynı zamanda birkaç üniversite ve kurumsal şirketlerle araştırma projelerinde yer alıyor. Tüm bunlar gelecekte kullanılacak özerk teknolojisinin çözümlerini bir araya getirmeyi ve uyarlamayı amaçlıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz