OSD, ABD’nin otomotiv ithalatı soruşturmasını endişe verici buldu

0
782

Türkiye otomotiv sanayine yön veren 14 büyük üyesiyle sektörün çatı kuruluşu olan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), ABD’nin motorlu taşıt araçları ve parçaları ithalatının ülkenin ulusal güvenliğini tehdit edip etmediğinin incelenmesi amacıyla soruşturma başlatmasıyla ilgili olarak önemli açıklamalarda bulundu. ABD’nin almış olduğu kararları dünya ticareti açısından endişe verici bir gelişme olarak değerlendiren OSD Başkanı Haydar Yenigün, “Bu tür girişimler küresel ticarette gerginlik oluşmasına sebebiyet verebilecektir.” ifadelerini kullandı.

ABD, bu yılın başında ABD Ticaret Kanunu’nun 232 numaralı “ulusal güvenlik” maddesi çerçevesinde başlattığı çelik ve alüminyum ithalatında gümrük vergisi uygulamasından sonra, yine aynı madde kapsamında otomotiv ürünlerine soruşturma açılması kararı aldı. Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, ABD tarafından başlatılan söz konusu soruşturma girişiminin, uluslararası ticaret ortamının olumsuz bir sarmala girme riskini artıracağı endişesi taşıdıklarını belirtti. Kararı endişe verici bir gelişme olarak değerlendiren Haydar Yenigün, “Bu tür girişimler küresel ticarette gerginlik oluşmasına sebebiyet verebilecektir.” şeklinde konuştu.

OSD Başkanı Haydar Yenigün

Ülkemizin ABD’ye ihracatının gümrük vergisine tabii olduğunu belirten OSD Başkanı Haydar Yenigün, ABD’ye ülkemizden yapılan ihracatta otomobil için yüzde 2,5 ticari taşıtlar için ise araç tipine bağlı olarak yüzde 4 ile 25 arasında gümrük vergisi uygulanmakta olduğunu belirtti. ABD Ticaret Bakanlığı’nın ithal otomobillerin pazar payının son dönemde yüzde 48’e çıkmasını bu soruşturma için önemli bir sebep olarak gösterdiğine vurgu yapan Haydar Yenigün, ülkemizde ithal araçların pazar payının 2017 sonu itibariyle otomobillerde yüzde 70, ticari araçlarda yüzde 46 olmak üzere toplam pazarda yüzde 64 olduğunu belirtti. Haydar Yenigün yaptığı açıklamada, bu soruşturmanın küresel ticaret dengelerini gözetecek şekilde yürütülmesinin küresel ekonominin sağlıklı işleyişi açısından gerekli ve faydalı olacağını da sözlerine ekledi.

2017 yılı verilerine göre, Türkiye otomotiv sanayinin 6’ncı büyük ihraç pazarı konumunda olan ve otomotiv ihracatının yaklaşık yüzde 5’ini oluşturan ABD’ye otomotiv ve parça ihracatının 2017 senesinde bir önceki yıla göre artış gösterdiğini kaydeden OSD Başkanı Haydar Yenigün, 2018 senesinde ihracatın kompozisyonundaki değişiklik sebebiyle adet bazında azalma olmasına rağmen yan sanayideki ihracat artışı nedeniyle toplam değer bazında yüzde 6 artış olduğunu da belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz