Scania, ilk 10 ayda bin 21 adet çekici sattı

0
1403
Renault Trucks

Ağır ticari taşıt pazarı 2017 yılının ilk 10 ayında 13 bin 327 adetlik satışla kapandı. Scania, ithal çekici satışlarında ilk sırada yer aldı.

Ağır ticari taşıt pazarı Ocak-Ekim döneminde 13 bin 327 adet olarak tamamlandı. Geçen yılın aynı döneminde pazar 14 bin 525 adet olarak gerçekleşmişti. Yüzde 8’lik düşüş yaşayan ağır ticari taşıt pazarında 4 bin 465 adet çekici ve 8 bin 862 adet kamyon satıldı. Scania, ilk 10 ayda toplam bin 188 adetlik satış gerçekleştirirken, bunun bin 21 adedi çekici oldu. Scania, toplam çekici pazarında yüzde 23 pazar payı elde etti. İnşaat sektöründe gerçekleşen dev projeler kamyon pazarını destekledi ve toplam pazarda satışların yüzde 66’sı kamyon olarak gerçekleşti.

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin, ilk 10 ayda pazarın bir önceki yıla paralel ilerlediğini belirterek, “TAİD raporlarına baktığımızda 2016 yılı ilk 10 ayı kamyon ve çekici satışlarında toplam 14 bin 525 adetlik satışla tamamlanmıştı. 2017 yılına baktığımızda ilk 10 ayda satışların yüzde 8’lik düşüşle 13 bin 327 adet olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Ağır ticari taşıt satışları genelde Kasım-Aralık aylarında artmaktadır. Bu dinamiği de göz önünde bulundurursak, 2017 yılının geçtiğimiz yıl paralelinde kapanabileceğini söyleyebiliriz.” dedi.

Bu yıl Türkiye pazarına sundukları yeni nesil Scania araçlar ile satışlarında ivme kazandıklarını ve yedi marka arasında en çok tercih edilen ithal çekici olmaya devam ettiklerini kaydeden İlhami Eksin, marka hedeflerinin pazar ;aylarını korumak olduğunu açıkladı.

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü İlhami Eksin

“Amacımız maliyetleri düşürmek”

Scania markasında sürdürülebilir başarıya odaklandıklarını dile getiren İlhami Eksin, sözlerine şöyle devam etti: “Yaşanan bu yoğun rekabette ilk hedefimiz müşterilerimize en doğru ürünü sunarak maliyetlerini azaltmaya destek olmaktır. Yeni nesil Scania araçlarımızla bu hedefe bir adım daha yaklaştık. Müşterilerimize standart bir araç değil, ihtiyaçlarını karşılayacak ve çözüm ortağı olacak ürünler sunuyoruz. Aynı zamanda yüzde 5’e varan yakıt tasarrufu ile en büyük gider kalemi olan akaryakıt maliyetlerinin azalmasında da destek veriyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz