Renault Trucks’tan FALCON projesi

1
1640
Renault Trucks

Renault Trucks, çekicilerin enerji verimliliğini artırmak için araştırmalarını sürdürüyor. FALCON projesi, yenilikçi bir tasarımla yakıt tüketimini, dolayısıyla da karbondioksit yayımlarını düşürme konusundaki büyük potansiyeli ortaya koyacak bir ağır yük taşıma bütününü geliştirmek için başlatıldı.

Düşük yakıt tüketimi, taşımacılar için bir kâr merkezi olarak tasarlanan Renault Trucks araçların geliştirilmesinin merkezinde bulunuyor. Optifuel Lab 1 ve Optifuel Lab 2’nin yanı sıra dağıtım araçlarıyla ilgili daha yakın bir proje olan Urban Lab 2’nin ardından Renault Trucks, standart bir Renault Trucks T çekici ve yarı treyler bütününe göre yüzde 13 daha az yakıt tüketmek üzere tasarlanan yeni bir deneysel çekici yarı treyler bütünü girişimini başlattı.

FALCON (Flexible & Aerodynamic Truck for Low CONsumption – Düşük Tüketim için Esnek & Aerodinamik Kamyon) projesi, Renault Trucks önderliğinde Faurecia, Michelin, Total, Fruehauf, Wezzoo, Benomad, Styl’Monde, Polyrim, Enogia, IFPEN, École centrale de Lyon (LMFA) ve IFSTTAR (LTE; LESCOT)’dan oluşan konsorsiyum ortakları ile gerçekleştiriliyor. Proje, FUI Regions fonu aracılığıyla devlet tarafından destekleniyor.

Teknik gelişmeler, orta vadede üretime başlama hedefiyle, normal işletim şartlarında iki yılda azami müşteri yatırım getirisi elde etmeyi amaçlıyor. Geliştirmeler, düşük dönme dirençli lastikler ve enerji tüketimini azaltan öngörülü sürüş yardımı ve yakıt yönetimi işlevleriyle birlikte, çekici ve yarı treyler bütünü için en uygun hale getirilmiş rüzgar direncine odaklanıyor. Geliştirmeler tabii ki, yeni nesil Rankine ısı geri kazanım sistemi kullanılan iyileştirilmiş aktarma organlarını ve en uygun hale getirilmiş yağ formüllerini de içeriyor. Rankine sistemi haricinde, bu teknoloji, 2018 yılının sonunda laboratuvar aracına bütünleştirilecek ve gerçek şartlarda denenecek.

2020 yılında tamamlanacak FALCON projesi, Renault Trucks’a çekici yarı treyler bütünlerinin yakıt tüketimlerini düşürmeyi amaçlayan teknolojiyi değerlendirmek için tekerlekler üzerinde yeni bir laboratuvar sunarken, aynı zamanda hacimler, boyutlar ve lastiklerle birlikte ağır yük taşıtlarının karbondioksit yayımlarıyla ilgili gelecekteki AB düzenlemelerine hazırlanma olanağı verecek.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz