Renault Trucks T High 520 ile 100 km’de 21.5 litre

3
41637
Renault_Trucks_Optifuel_Challenge_2019_Gorsel_2
Renault Trucks’ın iki yılda bir düzenlediği sürüş yarışması Optifuel Challenge’ın Türkiye yarı finali tamamlandı.
Renault Trucks

Renault Trucks’ın iki yılda bir düzenlediği sürüş yarışması Optifuel Challenge’ın Türkiye yarı finali tamamlandı. Aktur Uluslararası Nakliyat adına yarışan Ömer Yaman, yarışma etabındaki en düşük yakıt tüketimini elde ederek birinci oldu. Ömer Yaman, Ekim ayında Fransa Lyon’da 25 ülkenin katılımıyla gerçekleşecek uluslararası finalde Türkiye’yi temsil edecek.

2019’da beşincisi düzenlenen Optifuel Challenge için 25 ülkeden 2 bin sürücü, daha az yakıt tüketimi için direksiyon başındaydı. Yakıt tasarrufunun önemine dikkat çeken yarışmada her ülkenin yarı finalleri tamamlandı. Türkiye’deki yarı final elemeleri, Michelin Lastikleri’nin işbirliği ile 12-21 Haziran tarihleri arasında Mersin’de gerçekleştirildi. 71 sürücü, ekonomik sürüş için mücadele ettiler.

ODUL_TORENI_01
Yarışmada ilk üçe giren sürücüler ödüllerini Renault Trucks Türkiye ve Michelin Türkiye yöneticilerinden aldılar.

Mersin’de kıyasıya mücadele

11 Haziran’da yarışma kurallarının paylaşıldığı hazırlık gününden sonra 12 Haziran’da sürücüler start aldı. Her bir sürücü, Mersin’de özel olarak seçilen 40 km’lik parkurda sürüş gerçekleştirdi. Aktur Uluslararası Nakliyat adına yarışan Ömer Yaman, 100 km’de 21.5 litre yakıt tüketimi ile 21 Haziran’da sona eren yarışmada rekor yakıt tüketimi ile birinci oldu. Erman Nakliyat adına yarışan Olcay Ecevit, 100 km’de 22 litre yakıt tüketimini yakalayarak ikinciliği elde etti. Transaktaş firması adına yarışan Metin Aktaş ise 100 km’de 22.3 litre yakıt tüketimi değeri ile üçüncü oldu.

SEBASTIEN_DELEPINE_OPTIFUEL_01
Optifuel Challenge’ı Türkiye’de ilk kez 2012 yılında düzenlediklerini ve bir kez daha bu yarışmayı gerçekleştirmekten dolayı büyük memnuniyet duyduklarını dile getiren Sébastien Delépine, Mersin’de görmüş oldukları ilginin de bunun bir kanıtı olduğunu söyledi. Yarışma birincisinin 100 km’de 21.5 litre yakıt tükettiğini, yarışma ortalamasının da 24 – 24.5 litre olmasının Renault Trucks T serisinin sürücü niteliğinden bağımsız olarak ne kadar az yaktığının bir göstergesi olduğunu ifade eden Sébastien Delépine, yarışmaya katılan birçok sürücünün Renault Trucks kullanıcısı olmadığına da dikkat çekti. Optifuel Challenge yarışmasının Renault Trucks’ı tanımayan müşterilere markalarını tanıtmak için büyük bir fırsat olduğunu vurgulayan Sébastien Delépine, böyle başarılı bir yarışmayı ilerki yıllarda da devam ettireceklerini dile getirdi.

Yarışmanın en tasarruflu sürüş performansını sergileyen profesyoneller, Michelin Türkiye’nin ödüllerine de hak kazandı. Michelin X Line Energy Serisi lastiklerle donatılan Renault Trucks T 520 Yüksek Kabin çekicilerin kullanıldığı yarış sonrasında birinciye 6 adet, ikinciye 4 adet ve üçüncüye 2 adet Michelin X Line Energy lastik hediye edildi.

BIRINCI_ODUL_01
Aktur Uluslararası Nakliyat adına yarışan Ömer Yaman, 100 km’de 21.5 litre yakıt tüketimi ile birinci oldu. Ömer Yaman’ın ödülünü Renault Trucks Türkiye Başkanı Sébastien Delépine ve Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu verdi.

Yarışmanın sonuçların açıklandığı ödül töreninde bir konuşma yapan Renault Trucks Türkiye Başkanı Sébastien Delépine, sektörde yakıt tasarrufunun önemine dikkat çekti. Renault Trucks olarak taşımacılık sektöründe en ideal yakıt çözümlerini geliştirmek üzere kesintisiz Ar-Ge yatırımları yaptıklarını kaydeden Sébastien Delépine, şunları söyledi: “Renault Trucks olarak çevre dostu teknolojileri geliştirme politikamız ve müşterilerimizin Toplam Sahip Olma Maliyeti’ni gözeten yaklaşımımızda yakıt tasarrufu en önem verdiğimiz konularımızdan biri. 2019’da piyasaya sunduğumuz elektrikli araçlardan dizel motorlara ve seçenek yakıtlara kadar en tasarruflu ve temiz teknolojileri üretmeye devam ediyoruz. Uzun yol sınıfında tek yakıt seçeneği olan dizel motorlarımızı daha da verimli ve tasarruflu hale getirmek üzere çalışmalarımızı kesintisiz olarak sürdürüyoruz. Sonuçta bir Renault Trucks çekici ile ortalama yüzde 10’luk bir tasarruf sağlanabilirken, araçların operasyonlarda kullanımı da büyük önem taşıyor. Bu nedenle sürücülerin eğitimleri de önemli. İşte tüm bu konuların toplamında Optifuel Challenge yarışmasını düzenleyerek yakıt tasarrufuna dikkatleri çekiyoruz. Türkiye olarak bu yarışmanın bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Bu yılki birincimiz Aktur Uluslararası Nakliyat adına yarışan Ömer Yaman’ı tebrik ederiz. Büyük finalden Türkiye’ye ödül ile dönebilmelerini diliyoruz.”

IKINCI_ODUL_01
100 km’de 22 litre yakıt tüketimi ile ikinciliği elde eden Erman Nakliyat’tan Olcay Ecevit’in ödülünü Renault Trucks Türkiye sürüş eğitmenleri Hüseyin Tülümen (solda) ve Hüseyin Hüdadat (sağda) verdi.

Michelin Türkiye Pazarlama Direktörü Ayşem Suner ise Renault Trucks ile böyle özel bir projede işbirliği yapmaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, “Michelin olarak ağır vasıta lastikleri sınıfında sunduğumuz X Line serisi ile yakıt tasarrufu taahhüdümüzü de sürdürüyoruz.  Bu doğrultuda Renault Trucks’ın düzenlediği Optifuel Challenge’ın bir parçası olabilmek, stratejimizi de destekliyor.” dedi.

UCUNCU_ODUL_01
Transaktaş firması adına yarışan Metin Aktaş 100 km’de 22.3 litre yakıt tüketimi değeri ile üçüncü oldu. Metin Aktaş’ın ödülünü Michelin Türkiye yöneticileri verdi.

Michelin Türkiye Ağır Vasıta Ürün Teknik Müdürü Recep Uçan da “X Line serisinde, önceki enerji  serilerine göre yüzde 20 daha fazla kilometre ömrü sunarken, 100 kilometrede 2 litreye varan yakıt tasarrufu sağlanabiliyor. Böylece yakıttan sonra en büyük maliyet kalemi olan lastik ve lastik yönetimi konusunda taşımacılık sektöründeki maliyetleri en aza indirmeyi planlıyoruz.“ şeklinde konuştu.

SEBASTIEN_DELEPINE_02
Yarışmada kabin içinde motor tüneli bulunmayan, kabin zemini dümdüz olduğu için 2 metre 16 cm’lik kabin içi yüksekliğini tüm kabinde sunan, hem sürücü hem de ikinci sürücü/yolcu için son derece ferah, rahat bir sürüş ve dinlenme ortamı sağlayan en büyük kabinlerine sahip ve Renault Trucks ailesinin 520 beygirlik en güçlü motoruyla donatılmış T 520 High modelini kullanmalarının bir meydan okuma olduğunun altını çizen Sébastien Delépine, T High 520’nin yakıt tüketiminin yarışma sırasında 100 km’de 21.5 litreye kadar düşürülebildiğine dikkat çekerek böylelikle T High 520’nin ferah kabinli, rahat, güçlü bir çekici olduğu kadar son derece tutumlu bir çekici olduğunu da herkese kanıtlamış olduklarını ifade etti. Yarışma sırasında kullanılan Renault T High 520 çekicinin 22 tonluk beton bloklar taşıdığını ve dolayısıyla neredeyse tam yüklü olarak yol aldığını ifade eden Delépine, yarışma birincisi Ömer Yaman’ın yakıt tüketiminin böylesine düşük çıkmasında en önemli payın sürücünün kendisinde olduğunu, ancak Renault T High 520’nin tutumlu doğasının da Ömer Yaman’ın 100 km’de 21.5 lt’lik rekor düzeyde düşük bir yakıt tüketimi değeri elde etmesinde çok büyük katkı sağladığını vurguladı. Renault Trucks Türkiye Başkanı Sébastien Delépine, yarışmanın 40 kilometrelik güzergahındaki dur-kalkların yarışmacıların yakıt tüketimini olumsuz yönde etkilediğini, ancak etabın çok dağlık olmamasının ve nispeten iyi hava koşullarının bu olumsuz etkiyi iyi-kötü dengelediğini sözlerine eklemeyi de ihmal etmedi.

Aktur Uluslararası Nakliyat, ekim alında Lyon’daki büyük finalde yarışacak

Türkiye birincisi olan Ömer Yaman, ekim ayında Lyon’da düzenlenecek uluslararası finalde diğer 24 ülkenin birincileriyle yarışacak. Türkiye dahil 25 finalist, ekonomik sürüş ile ilgili yazılı testin ardından Fuel Eco+ paketi donanımına sahip Renault Trucks T 480 Yüksek Kabin Maxispace çekiciler ile en düşük yakıt tüketimi için etabı tamamlayacaklar. Ticari hızdan ödün vermeden en iyi yakıt tüketimini sağlayan dünya birincisi, yarışta kullanılan çekicilerden birini kazanacak.

SEBNEM_UYGURTURK_01
Yarışmanın 2012 yılında Türkiye’de başladığını, Türkiye’nin öncü olduğunu ve Renault Trucks merkez ofisinin bu yarışmayı uluslararası platforma taşıdığını kaydeden Renault Trucks Türkiye Pazarlama Direktörü Şebnem Uygurtürk, yarışma ile amaçlarının Renault Trucks’ın hem sürüş konforunu hem de yakıt tasarrufunu sürücülere bizzat kendi deneyimleriyle yaşatmak olduğunu açıkladı. Şebnem Uygurtürk, Renault Trucks olarak pazar koşulları ne olursa olsun her zaman müşterilerinin yanında yer aldıklarını da sözlerine ekledi.

Yarışmaya katılan ülkeler

Belçika, Birleşik Krallık, Bulgaristan, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fas, Fransa, İspanya, İsrail, İsviçre, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Polonya, Portekiz, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Şili, Türkiye, Tunus ve Ukrayna.

BURSALIOGLU_DELEPINE_01
RTT Optifuel Challenge 2019 etkinliğinin yarışma çekicisi Renault T High 520nin dümdüz zeminli geniş kabininin içinde ödül töreni akşamının sonunda geceyarısına doğru çektiğimiz bu fotoğraf, Renault Trucks Türkiye’nin bir müddet aradan sonra, içinde bulunduğumuz 2019 yılında yeniden düzenlemeye başladığı yakıt tasarrufu yarışması Optifuel Challenge’dan Renault Trucks Türkiye Başkanı Sébastien Delépine’in ve Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu’nun duydukları memnuniyeti kanıtlar nitelikteydi…
TULUMEN_UYGURTURK_HUDADAT_01
Yarışma sırasında Renault Trucks Türkiye Pazarlama Direktörü Şebnem Uygurtürk ile bir araya gelen Renault Trucks Türkiye sürüş eğitmenleri Hüseyin Tülümen ve Hüseyin Hüdadat, yarışmaya katılan sürücülerin oldukça iddialı olduklarını ve birbirleriyle kıyasıya mücadele ettiklerini dile getirdiler. Az yakıt yakmak için gaz pedalının altında bir yumurta varmış gibi aracı kademeli hızlandırmak ve araca ivme vererek kinetik enerjisinden faydalanmak gerektiğini kaydeden Hüseyin Hüdadat ve Hüseyin Tülümen, yarışmada dikkatlerini en çok çeken hususun yeni nesil sürücülerin bu işe çok önem vermeleri ve ilgi göstermeleri olduğunu belirterek, taşımacılık filolarının bundan faydalanacaklarını ifade ettiler. Deneyimli eğitmenler bir sürücünün aracını ne kadar iyi tanırsa o kadar az yakıt tüketeceğininin altını çizerek sürücü eğitimlerinin önemine vurgu yaptılar.
RT_OPTIFUEL_T520HIGH_01
Yarışmada Michelin X Line Energy Serisi lastiklerle donatılan Renault Trucks T 520 Yüksek Kabin çekiciler kullanıldı.
Renault_Trucks_Optifuel_Challenge_2019_Gorsel_1
Sürücüler, en az yakıtı yakmak için 40 km’lik bir güzergahta yarıştılar.
ODUL_TORENI_TOPLU_02
Ödül kazanan yarışmacılar, taşımacılık firmalarının temsilcileri ve Renault Trucks Türkiye yöneticileri son derece başarılı geçen yarışmayı hep birlikte kutladılar.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here