Renault – Nissan- Mitsubishi İttifakı, girişim sermayesi fonu oluşturdu

0
1009
Renault Trucks

Renault – Nissan – Mitsubishi İttifakı, yeni nesil hareketliliğe öncelik veren girişimleri için önümüzdeki beş yılda 1 milyar ABD dolarına kadar yatırım yapmayı planlayan Alliance Ventures adı altında bir kurumsal girişim sermayesi fonu oluşturdu. Fon, elektrikli araçlara geçiş, özerk sistemler, bağlanabilirlik ve yapay zekanın da aralarında bulunduğu yeni hareketlilikte inovasyona öncelik veriyor.

Dünyanın önde gelen otomotiv ittifakı Renault-Nissan-Mitsubishi, gelecek beş yıl içinde inovasyonu desteklemek üzere 1 milyar ABD dolarına kadar yatırım yapmayı planlayan yeni bir kurumsal girişim sermayesi fonu olan Alliance Ventures’ı kurdu.

Fon, ilk yılında genç yenilikçi şirketlere ve elektrikli araçlara geçiş, özerk sistemler, bağlanabilirlik ve yapay zekanın da aralarında bulunduğu yeni hareketliliğe odaklanan yeni teknoloji girişimcileri ile inovasyon ortaklıklarına 200 milyon ABD dolarına kadar yatırım yapmayı planlıyor. İlk yılda gerçekleştirilecek bu yatırım, ittifak üyelerinin toplam yıllık araştırma ve geliştirme yatırımlarını oluşturan 8,5 milyar Euro’ya ek olarak planlandı.

Renault-Nissan-Mitsubishi Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn yeni gelişmelerle ilgili olarak şunları söyledi: “İnovasyon yaklaşımımız, ittifakın küresel ölçeğinden en çok faydalanacak olan genç yenilikçi şirketler ve teknoloji girişimcilerine yatırım yapmamıza ve onlarla işbirliğine olanak sağlayacak. Bu yeni fon, ittifakın gönlünde yatan işbirliği ruhunu ve girişimci düşünce yapısını yansıtıyor. Bu yatırım inisiyatifi, otomotiv teknolojisinde dünyanın en umut vaat eden genç yenilikçi şirketlerini çekmek üzere tasarlandı.”

Yeni fon, potansiyel ortaklara tüm büyük otomotiv pazarlarındaki varlığı ile 2017’de 10 farklı markası altında 10 milyondan fazla araç satan Renault- Nissan -Mitsubishi’nin küresel ölçek ve kapsamına da erişim sunuyor.

Alliance Ventures, bir yandan ittifaka yeni teknoloji ve işletmeler kazandırmak üzere genç yenilikçi şirketlere yatırım yaparken diğer yandan da makul bir mali getiri imkanı sunuyor. Fon, şirket kurulumunun tüm aşamalarında stratejik yatırımlar yapacak. Bu sayede yeni otomotiv girişimcileri yeni planlar üretecek ve yeni ortaklıklar oluşturacak.

Alliance Ventures, kobalt içermeyen katı haldeki batarya malzemeleri geliştiren ABD merkezli Ionic Materials şirketine yapılacak stratejik yatırım ile ilk anlaşmasını yaptı. Merkezi ABD’nin Massachusetts eyaletinde bulunan Ionic, otomotiv ve diğer birçok uygulamada yüksek enerji yoğunluklu bataryaların performansının geliştirilmesi ve maliyet etkinliğini artıran öncü katı polimer elektrolitin geliştiricisi olarak çalışıyor.

Alliance Ventures, bu tür yatırımlarla yeni teknolojilerin ittifak tarafından kullanım potansiyelinin belirlenmesine katkıda bulunurken bu teknolojileri destekleyerek geliştirilmelerine de yardımcı olacak. Bu gibi inisiyatifler, Renault, Nissan ve Mitsubishi Motors işbirliğini güçlendirmeyi ve yarattıkları yıllık sinerjiyi iki kat artırarak 2022 yılının sonuna kadar 10 milyar Euro’nun üzerine yükseltmeyi amaçlayan “Alliance 2022”nin hedeflerine de paralel.

Alliance Ventures, yatırım bankacılığında 20 yılı aşkın tecrübesi olan ve Nissan Brazil CEO’su olarak 6 yıllık dönemde ittifak deneyimine de sahip olan François Dossa tarafından yönetilecek.

Yeni oluşum, ittifakın elektrikli araçlara geçiş, özerk sürüş sistemleri ve araç bağlanabilirliğinin de aralarında bulunduğu alanlarda kademeli olarak gelir, maliyet tasarrufları ve maliyet düşürme yöntemleri arama stratejisini de destekliyor. İttifak, plan tamamlandığında, ortak elektrikli araç (EV) platformu ve bileşenlerinden yararlanan tamamen elektrikli 12 modeli piyasaya sürmeyi, aynı zamanda özerk sürüş teknolojisine ve gelişen robo-taşıt çağırma hizmetlerine sahip 40 aracı da pazara sunmayı planlıyor.

Alliance Ventures, mevcut araştırma ve gelişmiş mühendislik ekipleri ile çalışarak inovasyon alanları ve yatırım için coğrafi pazarları belirlerken, platformu geliştirmek için girişim sermayesi uzmanlarını da saflarına katacak. Kuruluşun, Silikon Vadisi, Paris, Yokohama ve Pekin olmak üzere, ittifaka üye şirketlerinin teknoloji ve araştırma merkezlerinin yanı sıra güçlü inovasyon ekosistemlerine sahip alanların yakınında merkezleri olacak.

Alliance 2022 strateji planı kapsamında, Renault-Nissan-Mitsubishi, 2022 yılının sonuna kadar üye şirketlerinin birleşik gelirlerinin 240 milyar ABD dolarına ulaşmasını ve yıllık satış adedinin 14 milyonu aşmasını bekliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz