Renault Grubu, ulaşılabilir yeni elektrikli araçlarını tanıttı

0
606

Renault Grubu, küresel genişlemesini desteklemek üzere ulaşılabilir yüzde100 elektrikli modeli Renault K-ZE’yi tanıttı. Çin, modelin pazara sunulacağı ilk ülke olacak.

Clio, Megane ve Captur’ün hibrit ve şarj edilebilir hibrit sürümleri Avrupa’da pazara ssunmaya hazırlanan Renault Grubu, geleceğin hareketlilik vizyonu ve yeni mobil hizmetlerin seçkin içeriğini birleştiren AEX’i de (Augmented Editorial Experience) ilk kez tanıttı.

Renault Grubu Başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn

Renault Grubu Başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn, “Drive the Future” stratejik planı çerçevesinde Renault ürün yelpazesinin elektrikli otomobil teknolojisinin devamı olan iki adımı açıkladı: 2019’da öncelikle Çin’de pazara sunulacak ulaşılabilir yeni bir elektrikli otomobil ve en çok satılan Clio, Captur ve Megane modellerinde 2020 yılından itibaren sunulacak hibrit ve şarj edilebilir hibrit sürümleri. Carlos Ghosn, aynı zamanda 2 Ekim’de Paris Otomobil Fuarı’nda heyecan verici kavramla birlikte ilk kez tanıtılan AEX (Augmented Editorial Experience) aracılığıyla geleceğe yönelik dijital deneyim vizyonunu paylaştı.

Yeni modeller, yeni pazarlar

Yüzde 100 elektrikli hareketliliğin öncü ve önderi Renault Grubu, A sınıfı, en yüksek mesafe olan 250 km NEDC menzile sahip, SUV tarzından esinlenen A sınıınd yeni elektrikli otomobili K-ZE’yi gün yüzüne çıkardı. Yeni model, belirgin çizgilerle sportif bir görünüm ve kaslı ve kompakt bir yapıya sahip. Baştan çıkarıcı tasarımının ötesinde K-ZE, ev tipi priz ve şehir altyapısı ile uyumlu çift şarj sistemi sayesinde kolayca şarj edilebiliyor. K-ZE, elektrikli araç sürüş deneyimini en üst seviyeye taşıyan, arka park duyargaları, arka görüş kamerası ve internet bağlantılı navigasyon ve hizmet merkezi ekranı gibi bir dizi donanımla birlikte sunuluyor.

Çin en büyük ve en hızlı gelişen elektrikli araçlar pazarı. Uluslararası genişleme kapsamında K-ZE ilk kez Çin’de pazara sunulacak. Çin piyasasına yönelik rekabetçi elektrikli araçlar geliştirmek ve üretmek üzere Dongfeng Motor Groupe ve Nissan’ın ortak girişimiyle kurulan e-GT New Energy Automative Co tarafından yerel olarak üretilecek.

Carlos Ghosn,”2008’de Renault Grubu, elektrikli otomobillerde öncüydü, bugün ise önder. Yepyeni modelimiz Renault K-ZE ulaşılabilir, şehirli ve SUV’den esinlenmiş bir otomobil. K-ZE, Renault Grubu’nun en güçlü yönlerini bünyesinde barındırıyor: elektrikli otomobildeki önderliğimiz, ulaşılabilir fiyatlı otomobildeki uzmanlığımız ve sağlam ortaklıklar yapma sığamız.” açıklamasını yaptı.

Diğer taraftan Renault, ürün yelpazesinin elektrik teknolojisine geçişi konusunda tamamlayıcı bir adımı da açıkladı. Grup, 2020 yılında en çok tercih edilen modeller olan Clio’nun hibrit sürümleri, Megane ve Captur’un şarj edilebilir hibrit sürümleri ile müşterilerinin elektrikli otomobil teknolojisini keşfetmesine fırsat sunacak. Ayrıca yüzde 100 Renault’ya ait inovatif bir teknoloji olan e-Tech ile Grup, B ve C sınıfı modellerinde hibrit sistemi sunabiliyor.

Renault Grubu Başkanı ve CEO’su Carlos Ghosn

Premium içerik ve yepyeni sürüş deneyimleri

Carlos Ghosn gerçekleştirdiği basın toplantısında, ayrıca mobil hizmetlerin ilerleyişiyle sürüş deneyimlerinin nasıl evrim geçirdiğine değindi. İnternet bağlantılı ve özerk (otonom) bir araçta, dikkatleri yolda olmaksızın kullanıcılar, kişisel ve profesyonel açıdan daha sofistike ve zengin bir deneyim yaşama arayışına girecekler.

Bu çerçevede Grup, medya endüstrisi ile bir yakınlaşma başlattı ve Challenges Grup ile ilk editoryal işbirliğini imzaladı. Bu ortaklıktan, sürüşün ve otomobilin ötesinde, her seyahati eşsiz bir bilgi deneyimi haline getirme tutkusuna sahip Augmented Editorial Experience (AEX) doğdu.

Carlos Ghosn, şöyle devam etti. “İnternet bağlantılı ve özerk otomobillerin öne çıkmasıyla birlikte kullanıcılar yolda vakitlerini değerlendirmek istiyor. Yarının kişiselleştirilmiş ve internet bağlantılı deneyimini Challenges Grup ile birlikte hayal ettik. Sürücü ve yolculara benzersiz bir sürüş deneyiminin yanı sıra premium editoryal bir içerik sunmak farklılaşmada kilit etkenr olacaktır.

AEX Augmented Editorial Experience

AEX kavramı Paris Otomobil Faurı’nda tanıtıldı. Geniş bir kapsül bünyesinde 222° panoramik 4 senaryo ile ziyaretçi, yolda geçen zamanının, Challenges Grup redaksiyonları aracılığıyla Premium, interaktif ve kişiselleştirilmiş yeni içerik biçimleriyle ne şekilde farklı olabileceğini keşfedebiliyor.

Kapsayıcı Artırılmış Editoryal Deneyim, Paris Motor Show’da Renault standında görücüye çıktı. Ziyaretçiler, gerçek boyutlu bir kapsülün içinde 4 farklı senaryo ve 222 derecelik bir projeksiyon ile araba içinde geçirdikleri gündelik zamanın geliştirilmiş sürüş deneyimleri ve seçkin, uyum sağlayan, kişiselleştirilmiş içerik sayesinde nasıl değişebileceğini deneyimlediler.

Renault standında yan yana yer alan markanın özerk, elektrikli ve internet bağlantılı yeni premium kavram modeli ve AEX kapsülü ile ziyaretçiler, geleceğin özerk sürüş deneyimini kolayca hayal ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here