Renault, ilk yarıda pazar önderi

0
1273
Renault Trucks

Renault Grubu, 2017 yılının ilk yarısında pazar payını 0.7 puan artırarak toplam pazardan yüzde 18.7 pay elde etti. Renault, 2017 yılı ilk altı ay sonunda toplam pazar önderliğini korudu. 17 yıldır binek araç önderi olan Renault, yüzde 15.9 pay ile 2017 ilk yarıda binek otomobil pazarında da önderliğini sürdürdü. Megane Sedan ve Clio HB Türkiye’nin en çok tercih edilen ilk üç modeli arasında yer aldı. Dacia markası toplam pazardan elde ettiği yüzde 5 pay ile altıncı marka konumunda yer aldı. Dacia Türkiye’nin önder 4×4 markası olurken Duster, C SUV; Lodgy ise C4 sınıf önderi oldu.

Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.6 daralan toplam pazarda Renault Grubu (Renault+Dacia), 75 bin 130 satış adedi ile pazar payını yüzde 0.7 oranında artırarak yüzde 18.7 paya ulaştı.

Renault, yılın ilk yarısında 54 bin 947 satış adedi ve toplam pazardan elde ettiği yüzde 13.7 pay ile toplam pazar önderliğini korudu.

Renault markası, gerçekleştirdiği 48 bin 779 adet satış ve binek otomobil pazarından aldığı yüzde 15.9 pay ile binek otomobil pazarında da önderliğini sürdürdü.

Megane Sedan ve Clio modelleri Türkiye’nin en çok tercih edilen ilk üç modeli arasında yerini aldı. Megane Sedan 16 bin 750 adet satış rakamı ile ikinci sırada ve Clio HB 13 bin 978 adet ile üçüncü sırada yer aldı.

Oyak Grubu Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “17 yıllık binek otomobil önderliğimizin yanı sıra 2017 yılının ilk yarısını toplam pazar önderi olarak tamamladık. Türkiye’nin en çok tercih edilen ilk üç modelinin ikisi Renault markasına ait. Bu başarılı sonuçlardan duyduğumuz mutluluğun yanı sıra ülkemizin en çok tercih edilen modellerinin yerli olmasından da ayrıca gurur duyuyoruz. İhracatın lokomotif sektöründe yerli üretim yapan bir marka olarak, Megane Sedan ve Clio Ailesi ile pazarda yerlilik oranının yükseltilmesine yaptığımız katkıdan ayrıca memnunuz. Renault olarak 33 bin 586 adet ile yerli otomobil satışlarında önderliğimizi de yılın ilk yarısında koruduk. Pazar bu yıl öngördüğümüz trendde ilerliyor. 2017 yılını 870 – 890 bin bandında tamamlayacağımızı öngörüyoruz.“

Oyak Grubu Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş

Dacia, marka sıralamasında altıncı sırada

Dacia markası daralan toplam pazardan elde ettiği yüzde 5 pazar payı ve kaydettiği 20 bin 183 satış adedi ile altıncı marka konumunda yer aldı.

Dacia ilk altı ayda Türkiye’nin önder 4×4 markası oldu. Dacia markasının beğenilen modeli Duster, C SUV sınıf önderi iken Lodgy, C4 sınıf önderi olarak yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz