Renault Grubu, E-TECH teknolojisine sahip modelleri tanıttı

0
1089
RENAULT_E_TECH_range
Renault Grubu, Yeni Clio’nun hibrit sürümünün yanı sıra Yeni Captur ve Yeni Megane’ın şarj edilebilir hibrit (Plug-in) sürümlerinin tanıtımını gerçekleştiriyor: Clio E-TECH 140 bg, Yeni Captur E-TECH Plug-in 160 bg, Yeni Megane E-TECH Plug-in 160 bg.

Renault Grubu, Yeni Clio’nun hibrit sürümünün yanı sıra Yeni Captur ve Yeni Megane’ın şarj edilebilir hibrit (Plug-in) sürümlerinin tanıtımını gerçekleştiriyor: Clio E-TECH 140 bg, Yeni Captur E-TECH Plug-in 160 bg ve Yeni Megane E-TECH Plug-in 160 bg.

Bu yeni hibrit modeller ile birlikte Renault Grubu; ZOE, Twizy ve Kangoo Z.E. yüzde 100 elektrikli modellerinden oluşan geniş elektrikli araç ürün gamını tamamlıyor. Yeni E-TECH hibrit ürün gamı, karbondioksit salımını ve yakıt tüketimini sınırlandrırarak müşterilere ihtiyaçlarına en uygun otomobili seçme imkanı sağlayacak. En çok satılan modellerde ulaşılabilir bu ürün gamı ile elektrikli otomobil kullanma keyfi ve deneyimi daha geniş kitlelere ulaşacak.

New_Renault_CAPTUR_E_TECH_Plug_in_and_Renault_CLIO_E_TECH
Renault Captur E-TECH Plug-in ve Renault Clio E-TECH

Herkes için sürdürülebilir mobilite yaklaşımında bir dönüm noktası olan elektrikli mobilitenin öncüsü ve uzmanı olan Renault Grubu, 10 yılı aşkın süredir elektrikli araç deneyimi çerçevesinde, dinamik ve verimli hibrit motor seçeneklerini müşterilerinin beğenisine sunuyor.

Clio E-TECH, şehiriçindeki kullanım süresinin yüzde 80’ini tamamen elektrik modunda gerçekleştirerek benzinli bir motora kıyasla yüzde 40’a kadar yakıt tasarrufu sağlıyor. Yeni Captur E-TECH Plug-in ve Yeni Megane E-TECH Plug-in, karma kullanımda (WLTP) 50 kilometreden 135 km/s hıza kadar ve şehiriçi kullanımda 65 kilometreye kadar (WLTP şehir) yüzde 100 elektrikle kullanım imkanı sunuyor. E-TECH motorlar daha iyi sürüş keyfi, mükemmel yakıt optimizasyonu, yavaşlama sırasında gelişmiş pil şarjı gibi avantajlar sağlıyor.

Renault_CLIO_E_TECH__1_
Clio E-TECH 140 bg ile sunulan hibrit motor, sadece 6,9 saniyede 80 ila 120 km/s hıza ulaşarak, pazarın ön sıralarında dinamik tepki ile azami kullanım verimliliği sunuyor.

Renault hibrit motorları iki versiyon olarak sunuluyor: “Full hibrit” için E-TECH (HEV veya “hibrit”) ve “plug-in hibrit” için E-TECH Plug-in (PHEV veya “şarj edilebilir hibrit”). E-TECH motor, CMF-B ve CMF-C/D modüler platformları sayesinde bu modellere kolayca entegre edilebiliyor.

Hibrit teknolojisi, aynı zamanda Renault F1 Takımı‘nın geniş bilgi birikiminden ve F1 yarışları için geliştirilen teknolojiden faydalanıyor.

Renault_CLIO_E_TECH__6_
Yeni Clio E-TECH modeli dijital gösterge tablosu ile donatılıyor.

Yeni hibrit motorlar, İttifak’ın deneyim ve sinerjisine dayanıyor. Renault Grubu, bugün ve yarın herkes için sürdürülebilir mobilite vizyonu çerçevesinde 2022’ye kadar yüzde 100 elektrikli 8 model ve hibrit & şarj edilebilir hibrit 12 model ile ürün gamında elektrifikasyonu hızlandırıyor.

Renault E-TECH: sürüş keyfi ve verimliliği birleştiren motor

Renault mühendisleri tarafından geliştirilen E-TECH motor (hibrit veya şarj edilebilir hibrit), 2014 Paris Otomobil Fuarı’nda ilk gösterimi gerçekleştirilen EOLAB kavram modelinin mirasından faydalanıyor. Markanın elektrikli otomobil deneyiminden ve 1.6 litre yeni nesil benzinli motor ışığında İttifak bünyesinde tasarlanan motorlardan yararlanıyor. HSG (High-Voltage Starter Generator veya yüksek gerilim marş) ve yenilikçi multimod debriyajsız vites kutusu olmak üzere iki elektrikli motor eşlik ediyor.

Lityum iyon pilin kapasitesi hibrit motorun tipine göre değişim gösteriyor:

  • Yeni Captur E-TECH Plug-in ve Yeni Megane E-TECH Plug-in, yüzde 100 elektrikli sürüşte şehiriçinde 65 km’ye kadar sürüş imkanı sunan 9,8 kWs akü (400V) ile sunuluyor.
Renault_CLIO_E_TECH__7_
Yeni nesil Clio, 9,3″ ekranı ve Renault EASY CONNECT ile aynı zamanda ekstra multimedya özellikler de sunuyor.

Clio’ların en iyisi, şimdi hibrit

Yeni nesil Clio, Renault Grubu’nun geleceğe yönelik otonom, elektrikli ve internet bağlantılı vizyonunu şekillendiren bir model olarak dikkat çekiyor. Yeni Clio, otonom sürüşe giden araçlara atılmış ilk adım olan Seviye 2 Otoyol ve Trafik Sıkışıklığı Yardımcısı da dahil olmak üzere, pazardaki en modern ve kapsamlı sürüş destek sistemlerine sahip. 9,3″ ekranı ve Renault EASY CONNECT ile aynı zamanda ekstra multimedya özellikler de sunuyor.

Yine bir ilk olarak, Clio ürün gamı artık “full hibrit” E-TECH motor ile birlikte sunuluyor. Çalıştırmada ve hızlanmada anlık hassasiyet ile benzersiz bir deneyim ve sürüş keyfi sağlıyor.

Renault_CLIO_E_TECH__5_
Yine bir ilk olarak, Clio ürün gamı artık “full hibrit” E-TECH motor ile birlikte sunuluyor.

Clio E-TECH 140 bg ile sunulan hibrit motor, sadece 6,9 saniyede 80 ila 120 km/s hıza ulaşarak, pazarın ön sıralarındaa dinamik tepki ile azami kullanım verimliliği sunuyor.

Rejeneratif frenleme, 1,2 kWh (230V) pillerin kendini şarj etme konusundaki yüksek kapasitesi ve E-TECH sisteminin verimliliği ile birlikte tüketimi optimize ediyor. Şehiriçindeki kullanım süresinin yüzde 80’ini tamamen elektrik modunda gerçekleştirerek içten yanmalı bir motora kıyasla yüzde 40’a kadar yakıt tasarrufu sağlamış oluyor. Tamamen elektrikli modda Yeni Clio 70-75 km/s hıza kadar çıkabiliyor.

Renault_CLIO_E_TECH__4_
Dış tasarımda arka tampon, orta kısım ve bagaj kapısında yer alan E-TECH logosu dikkat çekiyor.

Tüm hibrit motorlar, bir dCi 115 motora kıyasla sadece 10 kilo ile sınırlı artı ağırlığı temsil ediyor. Clio E-TECH 4,5 litre/100 km’den daha az tüketim ve 100 gramdan az CO2/km emisyon oranına sahip (WLTP değerleri, nihai onaya tabidir). Batarya (300 litre) ile bagaj alanını küçültmüyor; arka koltuk katlanabiliyor ve stepne yeri bulunuyor. Bu yeni motor, konfor ve performansı bir araya getirerek üst segmente ait dinamik özellikler ile Clio’nun 30 yıllık DNA’sına sadık kalıyor.

Dış tasarımda arka tampon, orta kısım ve bagaj kapısında yer alan E-TECH logosu dikkat çekiyor.  Vites kolunda da “E-TECH” logosu bulunuyor.

Renault_CLIO_E_TECH__2_
Clio E-TECH 4,5 litre/100 km’den daha az tüketim ve 100 gramdan az CO2/km emisyon oranına sahip (WLTP değerleri, nihai onaya tabidir). Batarya (300 litre) ile bagaj alanını küçültmüyor; arka koltuk katlanabiliyor ve stepne yeri bulunuyor.

Yeni Captur – Plug-in hibrit

Fransa ve Avrupa’da segment lideri olan Captur, yeni tasarım ve yeni bir teknolojik boyut ile başarılı DNA’sını güçlendiriyor. Yeni Captur, şarj edilebilir (Plug-in) hibrit E-TECH motoru ile Renault Grubu’nun mobilite vizyonunun üç temel özelliğini taşıyor: otonom, bağlantılı ve elektrikli.

E-TECH Plug-in 160 bg motor ve yüksek kapasiteli pil (105 kg sınırlı ağırlık için 9,8 kWh ve 400V), karma tüketimde (WLTP) 135 km/saate kadar 50 km’den fazla, şehiriçi kullanımda ise (WLTP City) 65 km’ye yüzde 100 elektrikle çalışma imkanı sunuyor. Yeni Captur, günlük yolculuklarda yakıt tüketmeden elektrikle çalışabiliyor. Uzun yolculuklarda, hafta sonlarında veya tatillerde ise menzil konusunda önemli bir performans sunuyor.

Yeni Clio E-TECH modelindekine benzer olarak, Yeni Captur E-TECH plug-in modelinin inovatif teknolojisi, azami elektrikli sürüş verimliliği sunuyor: Her zaman elektrikli modla başlayan model, sessiz ve konforlu sürüşünün yanı sıra sınıfının en iyi tepkiselliği ile benzersiz bir sürüş keyfi sunarken enerji kaybını sınırlıyor. Elektrikli araçlardan alınan fren sitemi ve F1 deneyimlerinden elde edilen enerji yönetimi uzmanlığının bir ürünü olan mükemmel enerji performansı, azami enerji geri kazanımı ve hızlı akü şarjı sağlıyor. Yeni Captur E-TECH Plug-in, karma tüketimde 1,5 L/100 km tüketirken 32 gram CO2/km (WLTP) değerine sahip.

New_Renault_CAPTUR_E_TECH_Plug_In_Edition
Renault Captur E-TECH Plug-in 160 bg motor ve yüksek kapasiteli pil (105 kg sınırlı ağırlık için 9,8 kWh ve 400V), karma tüketimde (WLTP) 135 km/saate kadar 50 km’den fazla, şehiriçi kullanımda ise (WLTP City) 65 km’ye yüzde 100 elektrikle çalışma imkanı sunuyor.

Captur Plug-in’de “E-Tech Plug-in Hybrid” logoları bulunuyor. Yakıt deposu, aracın sol tarafında, şarj soketi ise sağ tarafta bulunuyor. Bu soket, renge göre şarj durumunu gösteren bir gösterge ışığına sahip: mavi (şarj ediliyor), yeşil (şarj edilmiş), turuncu (beklemede), kırmızı (şarj edilmemiş). Vites kolundaki “E-TECH” logosu da dahil olmak üzere “Akıllı Kokpit”te belirli işaretler bulunuyor.

Yeni Captur E-TECH Plug-in, sınıfının en büyük iki ekranına sahip: 10.2 inç dijital gösterge paneli ve Renault EASY LINK sistemli 9.3 inç multimedya ekranı. Bu iki ekran, aktif sürüş modlarının izlenmesini kolaylaştırıyor. Gösterge paneli ekranında, akış değişimlerini, enerji geri kazanımını, gerekli şarj süresini veya pilin mevcut şarj seviyesini görüntülemek mümkün oluyor.

Yeni Megane HB E-TECH Plug-in

İlk kez 1995 yılında tanıtılan Megane, dünya çapında 4 farklı nesil ile 7 milyon satış adedine ulaştı. Şarj edilebilir hibrit E-TECH Plug-in teknolojisi ile sunulacak olan Yeni Megane HB, karbondioksit emisyonlarını sınırlandırıp uzun yolculuklarda bile yakıt tüketimini kontrol ederken yeni bir elektrikli deneyim keşfi sunuyor.

Elektrikli mobilite konusunda uzman olan Renault, Yeni Megane HB ile 160 bg şarj edilebilir E-TECH plug-in hibrit motorunu pazara sunuyor. Model, benzersiz bir sürüş deneyimi sağlamak için enerji geri kazanımına odaklanan yeni teknolojiden yararlanıyor.

New_Renault_MEGANE_E_TECH_Plug_in
Renault, Yeni Megane HB ile 160 bg şarj edilebilir E-TECH plug-in hibrit motorunu pazara sunuyor.

Yeni Captur E-TECH Plug-in ve Yeni Megane HB E-TECH Plug-in, 9,8 kWh (400V) kapasitesi olan pili sayesinde, karma tüketimde (WLTP) 50 kilometreden 135 km/s hıza kadar ve şehiriçi kullanımda 65 kilometreye kadar (WLTP City) yüzde 100 elektrik kullanımına izin veren menzil sunuyor.

Yeni Megane E-TECH Plug-in, karma tüketimde 1,3 L/100 km tüketim ve 30 gram CO2/km (onay aşamasındaki WLTP değerleri) değerlerine sahip.

Yeni Megane E-TECH Plug-in, Renault EASY LINK multimedya sistemi ve 10.2 inç dijital gösterge paneline sahip yeni bir 9.3 inç multimedya ekrana sahip. 3 sürüş modu ile özel MULTI-SENSE ayarlarından faydalanıyor:

– Pure: Ekrandaki ayarlardan ve kontrol panelindeki özel bir düğmeyle erişilebilen bu mod, yüzde 100 elektrikli sürüşte yeterli şarj bulunması halinde geçiş yapılmasını sağlıyor.

– MySense: Hibrit modu daha ekonomik sürüş için optimize ediyor.

– Sport: Bu mod, azami performans sunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz