UND, Sırbistan Sınır Polisi İdaresi makamlarıyla kaçak göçmen sorununu görüştü

0
59
und-belgrad-buyukelcimiz-hami-aksoy-ile-sirbistan-sinir-polisi-idaresi-ile-kacak-gocmen-sorununu-gorustu-12
UND Heyeti, 11.05.2021 tarihinde Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy ile Sırbistan İçişleri Bakanlığı Polis İdaresi'ni ziyaret etti.

UND Heyeti, 11.05.2021 tarihinde Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy ile Sırbistan İçişleri Bakanlığı Polis İdaresi’ni ziyaret etti.

Toplantıya Türkiye adına başkanlık eden Hami Aksoy, uluslararası karayolu taşımacılığı faaliyeti gösteren Türk firmalarının karşılaşmış olduğu sorunları Sırbistan sınır polisi makamlarıyla paylaştı ve mevcut işbirliğinin yarattığı olumlu sonuçlar hakkında istişarelerde bulundu.

Gerçekleştirilen görüşmelerde Türk polisinin Sırbistan’ın Hırvatistan’a açılan Batrovci sınır kapısında 7/24 görev yapmasının yarattığı olumlu sonuçlar iki heyet için de memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

Projenin diğer ülkeler içinde örnek bir proje olduğu ve dış ticaretin en önemli unsuru olan lojistik faaliyetinin sorunsuz devamına imkan tanıyan bu projenin yarattığı katma değerin hem iki ülke ilişkilerinde hem de lojistik alanında olumlu sonuçlar doğurduğu belirtildi.

und-belgrad-buyukelcimiz-hami-aksoy-ile-sirbistan-sinir-polisi-idaresi-ile-kacak-gocmen-sorununu-gorustu-8
Gerçekleştirilen görüşmelerde Türk polisinin Sırbistan’ın Hırvatistan’a açılan Batrovci sınır kapısında 7/24 görev yapmasının yarattığı olumlu sonuçlar iki heyet için de memnuniyetle karşılandığı ifade edildi.

Görüşmelerde Sırbistan’da görev yapan Türk polislerinin bu sene de görevlerine devam edeceği belirtilmiş olup son 8 ayda 74 Türk tırından 227 kaçak göçmen yakalandığı ifade edildi. Böylece, Türk taşımacılarının Sırbistan sınırının devamında Hırvatistan’da kaçak göçmen kaynaklı 5.000 Euro cezai yatırımlarla karşı karşıya kalması önlendi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü görevinin ardından Belgrad Büyükelçiliği görevine yeni başlayan Hami Aksoy, Sırbistan sınır polis genel müdürlüğüne ilk ziyaretini UND heyeti ile birlikte gerçekleştirirken; UND, Hami Aksoy’a uluslararası karayolu taşımacılığı faaliyeti gerçekleştiren firmaların Avrupa’da ana güzergahların başında yer alan Sırbistan’da karşılaşmış olduğu sorunların çözümüne ve mevcut işbirliklerinin devamına istinaden göstermiş olduğu yakın ilgi ve alaka nedeniyle sektör adına teşekkür etti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here