Renault Avrupa’da 200 bin elektrikli araç sattı

0
860
New_Renault_KANGOO_Maxi_Z_E
Yeni Renault Kangoo Maxi Z.E
Renault Trucks

Renault, Avrupa’da 200 bin elektrikli araç satışı gerçekleştirdi. Marka, aynı zamanda Fransa’da sembolik sınır olan 100 bin satış adedine ulaştı. Bu çifte başarı, Renault’nun, satışlarındaki istikrarlı büyüme ile Avrupa’da elektrikli araç pazar önderliğini vurguluyor.

Avrupa’da satılan her üç elektrikli araçtan biri Renault

2011 yılında gerçekleştirdiği ürün yelpazesi ile elektrikli araç öncü markası Renault, üst üste 4 yıldır Avrupa liderliğini elinde tutuyor. Avrupa’da her üç elektrikli araçtan yaklaşık biri Renault markasına ait. 2018 yılında, Renault’nun Avrupa’daki elektrikli araç satışları yüzde 36 artarken, ikinci yarı yılda güçlü bir ivme ile bu oran yüzde 62’ye yükseldi. Renault, Fransa’da binek ve hafif ticari taşıt pazarlarında yüzde 56,8 elektrikli araç payına sahip.

Renault Grubu Elektrikli Araç Kıdemli Başkan Yardımcısı Gilles Normand,Bugün, Avrupa’da 200 binden fazla müşteri, elektrikli araçta Renault’yu tercih ettiğini söylemekten gurur duyuyoruz! Bu elbette, uzun bir yolculuğun daha sadece ilk adımı. Geçtiğimiz on yıl için açıkça belirtmiş olduğumuz hedefimiz, elektrikli hareketliliği herkes için kullanılabilir hale getirmekti. Renault Grubu 2022 yılı itibariyle tüm satışlarının yüzde 10’unu elektrikli otomobil olarak hedefliyor. Bunu başarmak için, bu tarih itibariyle ürün yelpazesinde sekiz elektrikli otomobil yer alacak.” dedi.

Eksiksiz, çok yönlü ürün yelpazesi

ZOE, Kangoo Z.E., Master Z.E ve Twizy dörtlüsünden oluşan, pazardaki en eksiksiz ve çok yönlü elektrikli araç ürün yelpazesi bu başarıyı getiriyor. Genişleyen ürün yelpazesi, örneğin, daha güçlü motorlar veya daha hızlı şarj ile sürekli olarak iyileştiriliyor. Ürün yelpazesinin en çok satan iki modeli; şehir otomobili ZOE ve Kangoo Z.E. Van. ZOE geçtiğimiz yıl, 18 bin adedi Fransa’da olmak üzere toplamda 40 bin satış adedi ile pazarda tartışmasız standartları belirleyen model oldu. Altı yıllık pazar başarısını daha da geliştiren model, çekici tasarımı ve 300 kilometre sürüş menzili ile müşterilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Kangoo Z.E, 2018 yılında yüzde 51,5’lik pazar payı ile elektrikli hafif ticari taşıt satışlarında Avrupa’da tartışmasız lider konumda bulunuyor.

Fransa’da üretilen elektrikli araçlar

Renault Grubu, Haziran 2018’de, İttifak’ın elektrikli araçlar için kusursuz bir merkez haline gelen Fransa’da, bir milyar Euro’nun üzerinde yatırım yapmayı planladığını açıkladı. 2022 yılı itibariyle Grup şunları planlıyor :

  • İkinci bir Renault elektrikli araç üretim tesisi oluşturmak için Douai’de yeni bir ittifak elektrik platformunu hayata geçirmek
  • ZOE üretim kapasitesini iki katına çıkarmak ve Flins’de dünyadaki tek ZOE üretim tesisini faaliyete geçirmek
  • Cleon’daki elektrikli motor üretim sığasını üç katına çıkarmak ve 2021’den itibaren yeni nesil bir elektrikli motor eklemek
  • Elektrikli hafif ticari Kangoo Z.E de dahil olmak üzere Kangoo ailesinin yeni nesil modellerinin üretimi için Maubeuge tesisine yatırım yapmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz