Porsche Panamera yenilendi

0
338
Panamera_Turbo_S_Sport_Turismo__1_
Porsche’nin dört kapılı spor otomobil modeli Panamera yenilendi.

Porsche’nin dört kapılı spor otomobil modeli Panamera yenilendi. Daha çarpıcı görünüm ve daha keskin hatlar kazanan Yeni Panamera optimize edilen şasi ve kontrol sistemleri ile daha sportif ve aynı zamanda daha konforlu. Ürün ailesini de genişleten Yeni Panamera model ailesine performans odaklı hibrit bir model de eklendi.

Yeni Porsche Panamera spor otomobil performansını, seçkin sedan otomobillerin konforuyla bir araya getirerek artık daha geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Yeni_Panamera
Ürün ailesini de genişleten Yeni Panamera model ailesine performans odaklı hibrit bir model de eklendi.

Porsche, 630 beygir Panamera Turbo S modeli ile sınıfında en iyi performansı sunma iddiasını başarıyla ortaya koyuyor. Model ailesinin en ileri performanslı modeli olan Panamera Turbo, önceki modelinin performans değerlerini açık ara geride bırakıyor. Porsche aynı zamanda, E-Performance stratejisini takip ederek 560 beygir sistem güç çıkışı sunan, tamamen yeni bir çekiş düzenine sahip Panamera 4S E-Hybrid modeli şarjlı elektrikli hibrit otomobilleri yelpazesine ekledi. Önceki hibrit modellerle kıyaslandığında, tamamen elektrikli menzil yüzde 30’a kadar artırıldı. Geliştirilmiş şasi bileşenleri ve kontrol sistemleri, yeni nesil direksiyon ve lastiklerle bir araya gelerek konfor ve sportiflikte büyük ilerleme sağlıyor.

Panamera_Turbo_S_Sport_Turismo__2_
Porsche, 630 beygir Panamera Turbo S modeli ile sınıfında en iyi performansı sunma iddiasını başarıyla ortaya koyuyor.

Turbo S, 3,1 saniyede 100 km/s hıza ulaşıyor

630 beygir güç ve 820 nm tork değerine sahip yeni Panamera Turbo S, içten yanmalı motora sahip önceki amiral gemisi Turbo modele kıyasla 80 beygir daha fazla güç ve 50 Nm daha fazla tork sunuyor. Bu artış sürüş performansı üzerinde oldukça pozitif bir etki yaratıyor: Turbo S modeli Sport Plus modundayken 0 – 100 km/s hızlanmasını yalnızca 3,1 saniye içerisinde tamamlıyor. Weissach’ta geliştirilen ve Zuffenhausen’da üretilen, önceki modellerden aşina olunan 4 litrelik V8 çift turbolu motor, otomobilin 315 km/s’lik azami hıza ulaşabilmesi için kapsamlı bir şekilde yenilendi. Etkili gücü asfalta kontrollü bir şekilde aktarabilmek ve viraj alma performansını en üst düzeye çıkarmak için, üç odalı havalı süspansiyon, Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) ve Porsche Tork Yönlendirme Sistemi Plus (PTV Plus) dahil olmak üzere denge sistemi Porsche Dinamik Şasi Kontrolü (PDCC Sport) her bir model için ayrı olarak özelleştirilmiş ve optimize edilmiş.

Panamera_Turbo_S_Sport_Turismo__3_
Turbo S modeli Sport Plus modundayken 0 – 100 km/s hızlanmasını yalnızca 3,1 saniye içerisinde tamamlıyor.

Nürburgring’in yeni rekorunun sahibi

Yeni Panamera Turbo S yüksek performansını efsanevi Nürburgring Nordschleife pistinde daha şimdiden kanıtladı: test pilotu Lars Kern dünyanın en zorlu yarış pistinde 20,832 kilometre uzunluğundaki turu tam olarak 7:29.81 dakikada tamamladı, böylece Panameraexecutive otomobiller” sınıfında yeni bir resmi rekora imza attı.

Panamera_Turbo_S__4_
Porsche İletişim Yönetimi (PCM) kapsamında, geliştirilmiş Sesli Pilot çevrimiçi ses kontrol sistemi, güncel yol işaretleri, tehlike bilgileri için Risk Radarı ve kablosuz Apple CarPlay gibi ekstra dijital fonksiyonlar yer alıyor.

Daha sportif ve konforlu

Panamera GTS modelindeki V8 çift turbolu motor, güç sağlama odaklı olarak optimize edilmiş. Yeni Panamera GTS, 480 beygir ve 620 Nm güç değerleriyle bir önceki sürüme göre 20 beygir daha fazla güç üretiyor. Güç çıkışı, motor hız sınırına doğru sürekli olarak artış gösteriyor. Bu bakımdan, güç üretimi atmosferik motora sahip klasik spor otomobillerle benzerlik taşıyor. Asimetrik olarak konumlandırılmış arka susturucuların yer aldığı yeni standart spor egzoz sistemi sayesinde geleneksel V8 ses özellikleri artık daha fazla ön plana çıkıyor.

Panamera_GTS_Sport_Turismo
Yeni Panamera GTS, 480 beygir ve 620 Nm güç değerleriyle bir önceki sürüme göre 20 beygir daha fazla güç üretiyor.

Yeni Panamera ve Panamera 4 modelleri artık dünyadaki tüm pazarlarda, önceki modellerden aşina olunan 2,9 litre V6 çift turbolu motor ile donatılıyor. 330 beygir ve 450 Nm üreten otomobilin performansında bir değişiklik olmadı.

Şasi ve kontrol sistemleri, tüm yeni Panamera modellerinde daha sportif, aynı zamanda daha konforlu bir karakter sunmak üzere yapılandırıldı. Bazı sistemler sıfırdan uygulamaya koyuldu. Örneğin, revize edilmiş Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) sönümleme konforunda fark edilebilir gelişmeler sağlarken, Porsche Dinamik Şasi Kontrolü Sport (PDCC Sport) elektrik yalpa stabilizasyon sistemi gövde stabilitesinin artmasını sağlıyor.

Panamera_4S_E_Hybrid
Porsche, yeni Panamera 4S E-Hybrid modeli ile daha performans odaklı şarjlı hibrit model sunuyor.

17,9 kWh batarya ve 54 km elektrikli menzile sahip 4S E-Hybrid

Porsche, yeni Panamera 4S E-Hybrid modeli ile daha performans odaklı şarjlı hibrit model sunuyor. Sekiz vitesli, çift debriyajlı PDK şanzıman ve 440 beygir güç üreten 2,9 litre V6 çift turbolu motora entegre edilmiş 100 kW (136 beygir) elektrikli motorun akıllı kombinasyonu toplamda 412 kW (560 beygir) değerinde bir güç çıktısı ve 750 Nm’lik toplam sistem torku sunuyor. Bu bakımdan, performans değerleri oldukça etkileyici: standart Sport Chrono Paket ile kombine edildiğinde, 0 – 100 km/s hızlanması 3,7 saniyede tamamlanıyor. Otomobil 298 km/s azami hıza ulaşabiliyor. Toplam batarya kapasitesi, optimize hücreler kullanan önceki hibrit modellere kıyasla 14,1’den 17,9 kWh değerine yükseltildi ve daha da verimli bir enerji kullanımı elde etmek için sürüş modları optimize edildi. 4S E-Hybrid, tam elektrikli modda WLTP EAER City’ye göre (NEDC: 64 km’ye kadar) 54 km’ye varan menzile sahip.

Panmera_Turbo_S
Panamera Turbo S modelinin tamamen yenilenen ön tarafı, yatay olarak birleşen ve bu sayede otomobilin genişliğini ön plana çıkaran daha geniş yan hava giriş kanalları ve dış mekandaki yeni tasarlanmış unsurlarla farklılık kazanıyor.

Çarpıcı görünüm için daha keskin hatlar

Yeni Panamera modellerinde (spor sedana ek olarak, çekiş sistemine göre Sport Turismo veya daha uzun aks mesafesine sahip Executive olarak sipariş edilebilirler) göz alıcı hava girişi ızgaraları, geniş yan soğutma açıklıkları ve tek çubuklu aydınlatma modülüne sahip, önceden opsiyonel olarak sunulan Sport Design ön taraf seçeneği artık standart olarak sunuluyor. Panamera Turbo S modelinin tamamen yenilenen ön tarafı, yatay olarak birleşen ve bu sayede otomobilin genişliğini ön plana çıkaran daha geniş yan hava giriş kanalları ve dış mekandaki yeni tasarlanmış unsurlarla farklılık kazanıyor. Çift Turbo ön farların ışık modülleri artık birbirlerinden daha uzak.

Panamera_4S_E_Hybrid_Sport_Turismo
4S E-Hybrid, tam elektrikli modda WLTP EAER City’ye göre (NEDC: 64 km’ye kadar) 54 km’ye varan menzile sahip.

Arkada yer alan yenilenmiş ışık şeridi artık adapte edilmiş kontür ile birlikte bagaj bölmesi kapağı üzerinde kesintisiz olarak yanıyor. Bu sayede, yeni tasarlanmış iki LED arka ışık kümesi arasında bir bağlantı sağlanıyor. Yeni karartılmış özel tasarım arka ışık kümeleri, dinamik geliş/gidiş işlevleriyle birlikte GTS modellerinde standart olarak sunuluyor. Üç adet yeni 20 ve 21 inçlik jantların da seçenekler arasına eklenmesiyle birlikte toplamda artık 10 farklı dış tasarım seçeneği mevcut.

Panamera_4S_E_Hybrid_
Yeni Porsche Panamera 4S E-Hybrid kabin içi

Güvenlik ve konfor için dijital bağlanabilirlik ve destek sistemleri

Porsche İletişim Yönetimi (PCM) kapsamında, geliştirilmiş Sesli Pilot çevrimiçi ses kontrol sistemi, güncel yol işaretleri, tehlike bilgileri için Risk Radarı ve kablosuz Apple CarPlay gibi ekstra dijital fonksiyonlar yer alıyor. Panamera artık standart olarak sunulan, yol işareti tanımaya sahip Şerit Takip Asistanı’nın yanı sıra, Gece Görüşü Desteği, Şerit Değiştirme Asistanı, PDLS Plus ile LED matrix farlar, Çevre Görüş Kamerası ile Park Desteği ve Head-Up gösterge gibi geniş kapsamlı yenilikçi aydınlatma ve yardım destekleri de sunuyor.

Yeni Panamera, Panamera 4, Panamera 4 E-Hybrid, Panamera 4 Executive modelleri aralık ayında Türkiye’de Porsche Merkezleri’nde satışa sunulacak.

Panamera_Turbo_S__3_
Arkada yer alan yenilenmiş ışık şeridi artık adapte edilmiş kontür ile birlikte bagaj bölmesi kapağı üzerinde kesintisiz olarak yanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here