Ekim ayında tüm zamanların ihracat rekoruna imza atıldı

1
484

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ekim ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde yüzde 13.1 artışla 15.7 milyar Dolar oldu. Böylece tarihimizdeki en yüksek aylık ihracat rekoruna imza atıldı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Cumhuriyetimizin 95’inci yılında hayata geçen İstanbul Havalimanından sonra, tüm zamanların en yüksek aylık ihracat değerini yakalayarak ülkemize bir hediye de bizler verdik. Yeni bir rekora huzurlarınızda tekrar imza atmanın gururunu yaşıyoruz. 2018 yılı beklediğimiz gibi rekorlar yılı oluyor. Haziran ve ağustos ayları haricinde her ay kendi içinde bir rekorla geldi. Tüm ihracatçılarımızı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ekim ayı ihracat verileri, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, TİM Başkanı İsmail Gülle, ADASO Başkanı Zeki Kıvanç ve AKİB Koordinatör Başkanı Ali Uğur Ateş’in katılımıyla Adana’da gerçekleştirilen basın toplantısıyla açıklandı.

Buna göre ekim’de ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13.1 artışla 15.7 milyar Dolar’a yükseldi. Böylece 2018 Mart ayında gerçekleştirilen 15.5 milyar Dolar’lık ihracat rakamının üzerine çıkıldı ve ihracatta aylık temelde tüm zamanların rekoru yeniden kırıldı. Ayrıca tarihteki en yüksek ekim ayı ihracatına ulaşıldı.

Son 12 aylık dönemde ihracat 166.8 milyar Dolar oldu

Son 12 aylık dönemde ihracat yüzde 7.9 artışla 166.8 milyar Dolar oldu. İlk 10 ayda ise ihracat yüzde 7.6 artışla 138.8 milyar Dolar’a çıktı.

İhracat rakamlarını değerlendiren Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “İhracatta yeni bir rekora huzurlarınızda tekrar imza atmanın gururunu yaşıyoruz. 2018 yılı beklediğimiz gibi rekorlar yılı oluyor. Haziran ve ağustos ayları haricinde her ay kendi içinde bir rekorla geldi. Tüm ihracatçılarımızı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

İhracatın ithalatı karşılama oranı 20 yıllık zirvesinde

Ekim ayında ihracatımız 15.7 milyar Dolar olurken, ithalatımız 16.3 milyar Dolar olarak gerçekleşti. Buna göre ihracatımızın ithalatı karşılama oranı son 20 yılın zirvesine çıkarak yüzde 96.7 oldu. 

Miktar temelinde artış devam ediyor

Ekim ayında ihracat miktarı, 2017 yılının aynı dönemine göre yüzde yüzde 25.1 artışla 12.6 milyon tona yükseldi. 2018 Ekim ayı şimdiye kadar miktar temelinde en çok ihracat gerçekleştirilen ikinci ay oldu.

Otomotiv önderliğini koruyor

Ekim ayında en fazla ihracatı yine otomotiv sektörü yaptı. Sektörün ekim ayı ihracatı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 11.1 artarak 2.9 milyar Dolar oldu. Otomotiv sektörünü 1.6 milyar Dolar’la kimyevi maddeler, 1.6 milyar Dolar’la hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri takip etti. 

Çelik sektörünün Uzakdoğu rüzgarı esmeye devam ediyor

Uzakdoğu pazarına açılımı ile dikkat çeken çelik sektörümüz Hong Kong, Singapur ve Filipinler başta olmak üzere Uzakdoğu ülkelerine olan ihracatını ekim ayında yüzde 262 artırırken, toplam ihracatını da yüzde 46.9 artırarak en fazla artış yakalayan ikinci sektörümüz oldu.

AB’ye ihracatımız yüzde 13.6 artarken toplam ihracatımızdaki payı yüzde 50.4 oldu

Ülke gruplarına göre ihracatımızda, AB’ye ihracatımız yüzde 13.6 artarak, 7.7 milyar Dolar olarak gerçekleşti. AB’yi 2.3 milyar Dolar ile Ortadoğu ülkeleri ve 1.3 milyar Dolar ile Afrika ülkeleri izledi.

En güçlü pazar Almanya

Ekim’de en fazla ihracat yapılan ilk ülke 1.5 milyar Dolar ile Almanya oldu. Almanya’yı 1.1 milyar dolar ile Birleşik Krallık, 879 milyon Dolar ile İtalya ve 853 milyon Dolar ile Irak izledi. 159 ülkeye ve bölgeye ihracat artarken, 70 ülke ve bölgeye ihracat azaldı.

İhracatını en fazla artıran ilimiz Kastamonu

Ekim ayında 53 il ihracatını artırırken, 28’inde ihracat azaldı. En çok ihracat gerçekleştiren iller sırası ile 6.9 milyar dolar ile İstanbul, 1.3 milyar Dolar’la Kocaeli, 1.2 milyar Dolar’la Bursa, 884 milyon dolarla İzmir, 706 milyon dolarla Ankara olurken, Kastamonu ihracatını 5 kat artırarak 26 milyon dolar ile en fazla artış gösteren il oldu.

İhracat ailemize bin 611 yeni firmamız eklendi

Ekim ayında 37 bin 409 firmamız ihracat yaparken, bin 611 firma ilk kez ihracat yaparak ihracat camiasına katıldı.

Gülle: “TL ile ihracatı sürdürülebilir kılmalıyız

Ticarette TL kullanımına özel bir önem atfettiklerini belirten İsmail Gülle, “Bu dönemde, Türk Lirası’nın uluslararası ticarette kullanımını artırabilmemiz çok önemli. 2009 yılından beri TL ile ticarette güzel bir ivme yakaladık. Bu artışı sürdürülebilir kılmalıyız. Ekim ayında 180 ülkeye 5.3 milyar TL tutarında ihracat Türk Lirası ile yapıldı.” dedi.

Gülle: “Atatürk Havalimanı’nın fuar alanı olması ihracatı destekleyecek

Yeni açılan İstanbul Havalimanı’nın ihracat açısından önemine de değinen İsmail Gülle, şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın, Cumhuriyetimizin 95’inci yıldönümünde açılışını gerçekleştirdiği İstanbul Havalimanımız Türkiye’mizi doğu-batı ve kuzey-güney ekseninde dünyanın en önemli transit merkezlerinden birisi haline getirecek bir potansiyel taşıyor. Havalimanımızın hitap ettiği bu geniş alanda, toplam 60 ülke ve 20 trilyon Dolar’lık bir ticaret hacmi bulunuyor. 1.6 milyon metrekarelik lojistik alanı ve 5.5 ton kargo sığası ile de İstanbul Yeni Havalimanımızın, ticaretimiz başta, tüm ülkemize faydalı olmasını temenni ediyorum. İnanıyorum ki bu sığa, bizlerin ihracat yolunda yeni rekorlar kırmasına büyük fayda sağlayacaktır. Cumhurbaşkanımızın ‘Atatürk Havalimanı’nın kapalı alanlarını fuar alanı haline getireceğiz’ açıklaması ile ihracat ailesine verdiği destekten dolayı şükranlarımızı sunarız. Böylelikle yeni fuar alanı ihracatta yeni rekorlara imza atılmasında önemli bir kapı olacaktır.” dedi.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here