Pirelli’den Ferrari’ye özel tasarım lastik

0
1375
Ferrari 488 Evo
Ferrari 488 Evo

Ferrari’nin tek model yarışının Mugello’da gerçekleşen dünya finalinde (Finali Mondiali) tanıtılacak yeni GT otomobili, özel tasarım Pirelli lastiklerle donatılıyor. Böylece, iki ikonik İtalyan şirketini birleştiren 27 yıllık tarihte yeni bir bölüm daha açılıyor.

Pirelli, 2020 sezonundan itibaren dört Ferrari Challenge şampiyonasında (Avrupa, Kuzey Amerika, Asya Pasifik ve İngiltere) yarışacak yeni Ferrari 488 Evo aracı donatacak yeni Pirelli P Zero DHA lastiğini tanıttı. Tanınmış XX programından yarış süper otomobilleri, hiper otomobilleri ve tarihi Formula 1 otomobilleri de Pirelli lastikleriyle tanıtımda yer aldı.

27 yıllık birliktelik

Pirelli, Mugello’da düzenlenen 27’nci Ferrari Finali Mondiali etkinliğinde Ferrari 488 Challenge Evo’nun lastiğini tanıttı. Ferrari’nin tüm taleplerini karşılayan lastik, yeni yarış otomobilinin bir önceki modele göre daha hızlı tur zamanı yapmasına yardımcı oluyor. Pirelli, Ferrari Challenge şampiyonasının başladığı 1993 yılından bu yana yarışların dünya çapında koşulduğu her bölgede tek tedarikçi olmayı sürdürüyor.

Pirelli, Ferrari 488 Evo aracı donatacak yeni Pirelli P Zero DHA lastiği tanıttı.
Pirelli, Ferrari 488 Evo aracı donatacak yeni Pirelli P Zero DHA lastiğini tanıttı.

Yedi ay, yedi pist

Pirelli mühendisleri bu en yeni lastiği yaratmak için yaklaşık yedi ay Ferrari’deki meslektaşlarıyla yakın işbirliği içinde çalıştı. 275/675-19 DHA (ön) ve 315/705-19 DHA (arka) ebatlarında sunulan yeni lastik, sürüş simülatörleri için de kullanılabilen sanal bir modelden yola çıkılarak geliştirildi. İç mekan laboratuvar testleriyle özellikleri doğrulanan lastikler daha sonra Vallelunga, Mugello, Le Castellet ve Silverstone dahil yedi Avrupa pistinde denendi. Farklı sürüş ve hava koşullarında yol tutuşunu ve bütünlüğü değerlendirmeye yardımcı olan bu denemeler, yeni 488 Challenge Evo’nun çok yönlü performansını da onayladı. Bu otomobile özel olarak geliştirilen yeni P Zero lastiğin sırtı için yeni bir hamur kullanılıyor. Bu lastikler, Pirelli’nin Formula 1 lastiklerinin de aynı zamanda üretildiği Romanya fabrikasındaki motor sporları hattında üretiliyor.

Ferrari’nin tüm taleplerini karşılayan lastik, yeni yarış otomobilinin bir önceki modele göre daha hızlı tur zamanı yapmasına yardımcı oluyor.
Ferrari’nin tüm taleplerini karşılayan lastik, yeni yarış otomobilinin bir önceki modele göre daha hızlı tur zamanı yapmasına yardımcı oluyor.

Motor sporları, bir açık hava laboratuvarı

Pirelli F1 ve Otomobil Yarışları Başkanı Mario Isola şöyle konuştu: “Ferrari Challenge, mühendislerimizin uç koşullar için çözümler geliştirmelerine ve daha sonra bunları yol lastiklerimize aktarabilmelerine imkan vermesi nedeniyle önemli bir teknik işbirliğini temsil ediyor. P Zero lastiklerimizin Ferrari 488 Challenge Evo için geçirdiği en yeni evrim, Pirelli’nin ileri teknoloji ile otomotiv sektörünün en iyisini motor sporları için nasıl buluşturabildiğini de gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here