Otokar’ın cirosu yüzde 14 artarak 1.6 milyar TL’ye ulaştı

0
1449

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar’ın 2016 Genel Kurul Toplantısı 24 Mart tarihinde gerçekleştirildi. Faaliyet gösterdiği pazarlarda yaşanan daralmaya rağmen 2016 yılında Otokar’ın cirosu yüzde 14 artışla 1.6 milyar TL’ye çıkarken, ihracatı ise 145 milyon dolara ulaştı. Otokar Genel Kurulu’nda 2016 yılı için kâr dağıtım miktarı da belirlendi. 2016 yılında 69.7 milyon TL net kâr elde elden şirket, 60 milyon TL tutarında nakit brüt temettü dağıtacak. Otokar’ın 2016 yılı Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notu ise 9.33’e olarak açıklandı.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç

Otokar, 2016 yılında cirosunu yüzde 14 artışla 1.6 milyar TL’ye çıkardı. Şirketin net dönem kârı ise 69.7 milyon TL oldu. Türk savunma sanayinin en büyük özel sermayeli kuruluşu ve önder otobüs markası Otokar, cirosundaki ihracat payını ise yüzde 27’ye çıkardı.

Ekonomik, siyasi ve dış ilişkileri etkileyen pek çok gelişmenin yaşandığı 2016 yılında Otokar’ın faaliyet gösterdiği pazarlarda yaşanan daralmalara rağmen başarılı bir performans sergilediğini kaydeden Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, “Kullanıcılarımızı odak noktamıza taşıyarak ihtiyaç ve beklentilere uygun ürettiğimiz ürünler, Ar-Ge ve mühendislik kabiliyetimiz, deneyimli ve yetkin insan kaynağımız ve güçlü satış ağımız 2016 yılında bizi başarılı finansal sonuçlarımıza taşıdı. Faaliyet gösterdiğimiz pazarlarda yaşanan daralmalara rağmen 2016 yılında başarılı bir performans göstererek 2 bin 990 adet araç üreten Otokar, Türk savunma sanayinin en büyük özel sermayeli kuruluşu olma ve faaliyet gösterdiği otobüs sınıflarının toplamındaki önderlik konumunu korudu.” dedi.

“Teknoloji ihracatına başladık”

Sadece ürün ihracatının tek başına yeterli olmadığı günümüzde son 10 yılda cirosunun yüzde 4.1’ini araştırma ve geliştirmeye ayıran Otokar’ın küresel ölçekteki bilgi birikimi, mühendislik, Ar-Ge ve teknoloji transferi kabiliyeti ile de ön plana çıktığını kaydeden Serdar Görgüç, “Mühendislerimizce tasarlanan ürünlerimiz ve kabiliyetlerimiz uluslararası arenada yeni başarılar elde ediyor. 2016’da Sultan otobüslerimizin teknoloji transferi ile yurtdışında üretilmesine yönelik bir anlaşma yaptık. 2017’de bu anlaşmanın sonuçlarını alırken, Avrupa otobüs pazarındaki büyümemizi eş zamanlı sürdürmeyi amaçlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Teknoloji ihracatı alanında otobüs ile atılan adımların 2017 yılının başında savunma sanayinde de devam ettiğini dile getiren Serdar Görgüç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Birleşik Arap Emirlikleri’nin 8×8 zırhlı araç ihtiyacı doğrultusunda, yerel ortağımızla birlikte kurulan Al Jasoor ortak girişim şirketi, geçtiğimiz ay Birleşik Arap Emirlikleri Silahlı Kuvvetleri ile 661 milyon ABD Doları tutarında anlaşma imzaladı. Ürün, teknoloji transferi, danışmanlık, Birleşik Arap Emirlikleri’nde üretim gibi konuları içeren sözleşme, aynı zamanda Türkiye savunma sanayinin tek kalemde imzalanan en büyük anlaşması oldu. 2017 yılında, Al Jasoor şirketi aracılığıyla anlaşma için gerekli hazırlıkları tamamlamayı hedefliyoruz.

 Savunma sanayi alanında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin önder kara araçları tedarikçisi konumunda olan ve 30’dan fazla ülkeye askeri araç ihracatı gerçekleştiren Otokar, 2016’da ayrıca Körfez bölgesi başta olmak üzere yurtdışı satışlarını artırmak için Birleşik Arap Emirlikleri’nde “Otokar Land Systems Limited” (“Otokar LS”) şirketini kurdu.

Otokar Altay Tankı

“Altay tankı seri üretimi için teklif verildi”

Otokar’ın ana yükleniciliğinde tasarlanan ve geliştirilen Altay’ın Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen ‘Kabul Testleri’, 2017 yılı şubat ayı sonu itibariyle başarıyla tamamlandı. Testler devam ederken, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’ndan gelen talep üzerine, Otokar Ağustos 2016’da Altay’ın seri üretimi için son teklifini sundu. Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın teklif konusundaki değerlendirmesinin beklendiğini ifade eden Serdar Görgüç, “Şirketimiz, ülkemiz için stratejik öneme sahip Altay tankının seri üretimini de başarıyla gerçekleştirecek yetkinliklere sahiptir. Seri üretim için görevlendirilmeye hazırız. Bu proje ile ülkemiz savunma sanayinin ihtiyaçlarını karşılamanın da ötesinde, Altay ile de yurtdışına ihracatta önemli bir sayfa açacağımıza ve yeni pazarlara ulaşacağımıza inanıyorum.” dedi.

Satılan her beş otobüsten ikisi Otokar

Otokar, ticari taşıt üretiminde de 2016 yılında iç pazarda otobüste yüzde 33, treylerde yüzde 27, kamyon grubunda ise yüzde 45 daralmaya rağmen öncülüğünü korudu. Otokar, 2016 yılında Türkiye’deki tek körüklü otobüs ihalesini kazanan şirket olurken, yıl genelinde iç pazarda satılan her beş otobüsten ikisi Otokar oldu. 40’ın üzerinde ülkeye otobüs ihracatı gerçekleştiren Otokar, 2016’da toplam otobüs ihracatını yüzde 18 artırdı.

Otokar Sultan

Ar-Ge’ye 10 yılda 388 milyon TL harcama yapıldı

Kuruluşundan bugüne sektörde birçok ilke imza atan Otokar, son 10 yılda cirosunun yüzde 4.1’ini araştırma geliştirme faaliyetlerine ayırdı. Otokar, toplamda son 10 yılda 388 milyon TL Ar-Ge harcaması gerçekleştirdi. Otokar, tasarladığı ürün ve alt sistemler için son 10 yılda toplam 269 adet patent, faydalı model ve endüstriyel tasarım başvurusunda bulundu. Sadece 2016 yılında 30 adet patent başvurusu gerçekleştirildi. 2016 yılı sonu itibariyle toplam Ar-Ge merkezi çalışan sayısı 526 oldu.

Otokar 60 milyon TL brüt temettü dağıtacak

Otokar’ın 2016 yılı Genel Kurulu’nda ayrıca ortaklara ve hissedarlara temettü dağıtılmasına da karar verildi. Genel Kurul toplantısında alınan karara göre Otokar, 2016 yılı kârından toplam 60 milyon TL tutarında brüt temettü dağıtacak. Buna göre tam mükellef kurumlar ile Türkiye’de bir işyeri veya daimi temsilci aracılığı ile kâr payı elde eden dar mükellef kurum ortaklarına yüzde 250 nispetinde ve 1,00 TL nominal değerde bir adet hisse senedine 2,50 TL brüt=net nakit, diğer hissedarlara da yüzde 212,5 nispetinde ve 1,00 TL nominal değerde bir adet hisse senedine 2,125 TL net nakit temettü ödenecek. Genel Kurul’da alınan karara göre temettü dağıtımları 31 Mart 2017’de başlayacak.

Sürdürülebilirlik

Benimsediği etik kurallar, çevre, insan ve topluma verdiği önem ve kurumsal yönetim ilkeleriyle değerlerinden ödün vermeden, kaynaklarını daha verimli kullanarak çalışmalarını sürdüren Otokar, 2016 yılında Borsa İstanbul’un belirlediği “Endeks Seçim Kriterleri” kapsamında değerlendirmeye tabi tutularak, 43 şirketten oluşan BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki yer alan tek otobüs ve kara araçları üreticisi oldu.

Kurumsal yönetim

Otokar’ın kurumsal yönetim uygulamalarındaki faaliyetleri ve yapılan iyileştirme çalışmaları sonucunda Saha Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme Hizmetleri A.Ş. tarafından “Kurumsal Yönetim Derecelendirmesi Raporu” çerçevesinde derecelendirme notu 9.33’e yükseldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz