Otokar’dan yeni küçük otobüs

1
2566
Otokar Poyraz
Renault Trucks


Otokar, 17 Ocak tarihinde İstanbul Bridge Restaurant’ta düzenlediği basın toplantısı ile hem 2016 yılını değerlendirerek 2017 yılı hedeflerini paylaştı hem de personel taşımacılığı için geliştirdiği 27+1 kişilik yeni küçük otobüsü Poyraz’ı tanıttı.

Otokar, otobüste önderliğini devam ettirdi

Toplantıda 2016 yılını değerlendiren Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, 2016 yılında, bir önceki yıla oranla, 7 – 9 metrelik küçük ve orta boy otobüs üretiminin yüzde 53, pazarın ise yüzde 39 küçüldüğünü belirterek, Otokar’ın pazarın geneline göre daha az küçüldüğünü söyledi. 12 metre ve üzeri otobüs üretiminin yüzde 8 oranında azaldığını, pazarın ise yüzde 33 oranında daraldığını kaydeden Basri Akgül, otobüs pazarında üretim yaptıkları sınıflarda geçen yedi yılda olduğu gibi pazar önderliklerini devam ettirdiklerini ve satılan her beş otobüsten ikisinin Otokar markasını taşıdığını ifade etti.

Toplu taşımada Otokar’a talep arttı

Küçük otobüs ihracatlarını, bir önceki yıla oranla, yüzde 18 artırdıklarını kaydeden Basri Akgül, 2016 yılında 100 adet Kent LF Körüklü otobüsü İzmir’de ESHOT’a teslim ettiklerini, doğal gazlı KENT otobüslerin Gaziantep’te hizmete başladığını, Muğla’dan Çanakkale’ye kadar birçok ilde pek çok filo teslimatı yaptıklarını, hattan indirdikleri 20 bininci Sultan’ı kendileri için çok önemli bir pazar olan ve kendi sınıflarında küçük otobüs önderi oldukları Fransa’daki kullanıcısına teslim ettiklerini ve Comosef Akıllı Otobüs Projesi’ni hayata geçirdiklerini açıkladı.

Küçük otobüste teknoloji ve lisans ihracatı

Küçük otobüste Türkiye’nin ilk teknoloji ve lisans ihracat anlaşmasını İranlı OGHAB ile imzaladıklarını ve demonte olarak İran’a ihraç edilecek Sultan araçların montajının, satışının ve pazarlama faaliyetlerinin OGHAB tarafından yapılacağını kaydeden Basri Akgül, Otokar’ın 2016’nın özellikle son çeyreğinde sadece araç değil teknoloji ve lisans da ihraç eden bir şirket konumuna ulaşmasının son derece gurur verici olduğunun altını çizdi. Üç yıl geçerli olan anlaşma, tarafların isteği doğrultusunda iki yıl daha uzatılabilecek.

Otokar, ihracat pazarlarına yeni ülkeler ekledi

Otokar’ın Malta’ya satılan 176 adet Vectio ve KENT otobüsle Türkiye’nin tek seferde en büyük sağdan direksiyonlu kentiçi otobüs siparişini aldığını ve adadaki tüm toplu taşımanın Otokar markalı otobüslerle yapıldığını kaydeden Basri Akgül, 40’tan fazla ülkeye ihraç yaptıklarını vurgulayarak, 2016 yılında Litvanya, Hollanda ve Ürdün’ü ihraç pazarlarının arasına kattıklarını dile getirdi. Hiçbir lisans bağlantısı olmayan, tamamen kendi markalarını taşıyan ve kendi mühendislik güçleriyle tasarladıkları araçları dünyanın her tarafında ülkelerin kendi standartlarını sağlayarak satabildiklerini söyleyen Basri Akgül, hedeflerinin gelirlerinin yarısını ihracattan yarısını da iç pazardan elde etmek olduğunu açıkladı.

2017 yılı hedefleri

2017 yılında ihracata önem vermeye devam edeceklerini ve ihracatta büyümek için hem mevcut pazarlarda hem de daha önce bulunmadıkları pazarlarda daha fazla etkinlikler gerçekleştireceklerini söyleyen Basri Akgül, yeni ihracat pazarlarına açılmayı ve Avrupa pazarındaki başarılarını sürdürerek büyümeyi hedeflediklerini dile getirdi. Basri Akgül, Türkiye pazarında ise otobüs sektöründeki önderliklerini devam ettireceklerini sözlerine ekledi.

Otokar Poyraz

Personel taşımacılığı pazarında bireysel kullanıcılardan filolara doğru bir kayış yaşandığını ve filoların da daha uygun maliyetli araçları tercih ettiğini kaydeden Basri Akgül, bu nedenle Sultan’dan daha az donanımlı ve daha düşük ilk alım maliyetine sahip bir otobüs geliştirdiklerini belirterek, 27+1 kişilik yeni küçük otobüsleri Poyraz ile personel taşımacılığı sektöründe çok daha rekabetçi olacaklarını dile getirdi.

Poyraz’da Otokar Atlas kamyonda da yer alan ve yakıt ekonomisinin yanı sıra güvenilirliği ile büyük beğeni toplayan Cummins’in 3.8 litrelik dört silindirli turbo dizel arasoğutmalı Euro 6 motorunu kullandıklarını ifade eden Basri Akgül, servis taşımacılığına yönelik, yakıt tüketimi çok düşük olan ve müşterisinin işletme maliyetlerini azaltan yeni otobüsleriyle pazarda son derece iddialı olduklarının altını çizdi.

7215 mm uzunluğundaki 27+1 kişilik Poyraz’ın gerçek otobüs şasisi üzerine üretilen gövdesi kullanılan tüm sac ve profillerin galvaniz kaplı olması sayesinde korozyona karşı son derece dayanıklı. Önde 1963 mm, arkada ise 1696 mm ile sınıfının en geniş iz genişliğine sahip otobüsü olan Poyraz’ın 1.97 metrelik iç yüksekliği, yüksek camları ve koltuklar arasındaki geniş diz mesafesi ferah ve konforlu bir yolculuk olanağı sunuyor.

Otokar Poyraz, Cummins’in 3.8 litrelik dört silindirli turbo dizel arasoğutmalı Euro 6 motoru ile donatılıyor. 2600 devir/dk’de 152 beygir güç ve 1200 ile 1900 devir/dk arasında 493 Nm azami tork üreten motorun gücü, 4.1:1 tahvil oranına sahip diferansiyele altı oranlı manuel şanzıman ile aktarılıyor. Otokar yetkilileri, yüzde 42’lik rampa tırmanma performansı ile sınıfının en iyisi olan Poyraz’ın yine sınıfında en iyi olan 5.8 metrelik asgari dönüş yarıçapı ile dar sokaklarda yüksek manevra yeteneği sunduğunu ifade ediyorlar.

Otokar Poyraz’ın güvenliğe yönelik donanımları arasında tam havalı fren sistemi, önde ve arkada disk frenler, ayaktan kontrollü egzoz freni, imdat freni, viraj denge kolları, Şerit Takip Sistemi (LDWS) ile ABS ve ESC sistemleri yer alıyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz