Otokar, Türkiye’nin en büyük otobüs ihracatına imza atıyor

1
1232
Otokar KENT LF

Bükreş Belediyesi’nin 98.3 milyon Euro değerindeki 400 adetlik otobüs ihalesini kazanan Otokar, bu sipariş ile Türkiye’nin tek kalemde alınan en büyük otobüs ihracatına imza atıyor.

Otokar, kendi tasarladığı otobüslerle yurtdışında da beğeni toplamaya devam ediyor. Avrupa başta olmak üzere 45’ten fazla ülkeye otobüs ihracatı gerçekleştiren Otokar, Bükreş Belediyesi’nin 98.3 milyon Euro değerindeki 400 adet otobüs alımına ilişkin toplu taşıma ihalesini kazandı.

Otokar’ın toplu taşıma alanındaki 55 yıllık deneyimine ve uzmanlığına dikkat çeken Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Türk mühendislerince tasarlanan ve Türk işçileri tarafından üretilen otobüslerimizin Avrupa’da yüksek adetli bir ihalede tercih edilmesi bizim için büyük bir gurur. Bu sipariş ile yine kendimize ait olan tek kalemde imzalanan en büyük otobüs ihracatı rekorunu kırdık. İhale kapsamında uzunlukları 10 ile 18 metre arasında değişen yeni nesil şehiriçi otobüslerimizi Bükreş halkının kullanımına; bunun yanı sıra sekiz yıl süreyle satış sonrası hizmetlerini de Bükreş Belediyesi’ne sunacağız.

Bükreş’in artan toplu taşıma ihtiyacını karşılamak üzere başlatılan dönüşüm çalışmaları neticesinde Avrupa’nın en iyi filolarından birine kavuşacaklarını kaydeden Bükreş Belediye Başkanı Gabriela Firea ise ilk 100 otobüsün bu yılın yaz döneminde, geri kalan 300 otobüsün ise gelecek yıl başkent Bükreş yollarında yer almasının planlandığını dile getirdi.

Otokar otobüsleri 45’ten fazla ülkede yolcu taşıyor

45’ten fazla ülkede milyonlarca yolcu taşıyan Otokar otobüsleri; tasarımları, konforları, teknolojileri, güçleri ve düşük işletme giderleri ile Avrupalı kullanıcıların beğenisini kazanıyor. 2017’de Otokar, en çok otobüs satışını gerçekleştirdiği ihracat pazarları olan Fransa, İtalya ve İspanya’daki toplam araç parkını 2 bin 500 adede yükseltti. 18.75 metre uzunluğu ile şehiriçi toplu taşımacılıkta sahip olduğu özelliklerle yeni bir dönem başlatan Kent Körüklü‘yü geçtiğimiz yıl ilk kez İtalya, Sırbistan ve İspanya’ya ihraç eden Otokar, Balkanlar’daki araç parkını da 500 adedin üzerine çıkardı.

Seçenek yakıtlar konusunda da çalışmalar yürüten Otokar, geçmiş yıllarda Türkiye’nin ilk hibrit ve ilk elektrikli otobüsünü de tasarlayarak ürün ailesine ekledi.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz