“Sağlam KOBİ”

0
583
UPS Türkiye Genel Müdürü Burak Kılıç

23 Ekim 2011’de meydana gelen Van depremi; Dünya Ekonomik Forumu, Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği, ABD Ticaret Odası, UPS Vakfı ve UPS Türkiye ortaklığında geliştirilen “Sağlam KOBİ” isimli bir afet hazırlık sürecini teşvik etti.

Sağlam KOBİ, Türkiye’deki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) dayanıklılığını artırmak için en iyi uygulamaları tespit etmek üzere özel ve kamu sektörü ile sivil toplum örgütlerini bir araya getirmeyi hedefliyor. ABD Odaları Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Marc DeCourcey, “Bir afetten sonra işletmelerin hasarları ne kadar hızlı giderilirse, topluluk da o kadar hızlı iyileşir. Vakıf, beş yıldır, bir afetin Türkiye’de toplumları uzun vadede etkilemesi ve güçlendirmesi durumunda KOBİ’lerin hazırlanmasına yardımcı olmak için UPS Vakfı, Dünya Ekonomik Forumu ve KSS Türkiye ile çalışmaktan gurur duyuyor.” dedi.

Bu ortak çaba, KOBİ’lerin afetlere ve iş kesintilerine karşı daha dirençli olmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir kaynak paketi sağlamayı amaçlıyor.

17 Eylül 2013 tarihinde başlayan Sağlam KOBİ programında beşinci yılın sonuna gelindiğinde, sadece KOBİ’lere yönelik doğrudan eğitimler sürdürülmekle kalınmıyor, aynı zamanda KOBİ’lerin afetlere hazırlık planı hazırlamalarına yardımcı olacak; daha çok eğitici eğitmek için “Eğitmen Eğitimi” etkinlikleri de gerçekleştiriliyor. Son beş yılda, yaklaşık 2 bin 500 KOBİ, düzenlenen eğitim programlarınakatıldı ve Türkiye genelinde 23 ilde 100’ün üzerinde eğitici eğitildi. Ayrıca Sağlam KOBİ web sitesindeki ücretsiz kaynaklara erişen 90 bin kişi var.

Hiç kimse Van depremi gibi bir afetin bir daha yaşanmasını istemez. Ancak, soru bir afetin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği değil; ne zaman olacağıdır. Sağlam KOBİ‘nin hazırlık çabaları sayesinde, daha dirençli hale gelen Türk özel sektörü artık afetlere karşı daha hazırlıklı ve donanımlı.

UPS Vakfı başkanı Eduardo Martinez, “Görevimiz, sadece Türkiye’de daha güçlü ve daha güvenli topluluklar oluşturmaya yardımcı olmak değil, aynı zamanda küresel ölçekte uluslararası iş dünyasının hazırlığını geliştirmek için de yararlanılabilecek,  toplumsal dayanıklılık girişimlerini güçlendirmek olmuştur. İnsani Yardım programımızın bir parçası olarak, Dünya Ekonomik Forumu ve ABD Odaları Vakfı gibi düşünce önderleri ile işbirliği yaparak sektörün sığasınıartırmaya yönelik fırsatlar arıyoruz.” dedi.

2011 yılında Van’da tüm ülkeyi yasa boğan, yıkıcı bir deprem yaşandığını ifade eden UPS Türkiye Genel Müdürü Burak Kılıç ise “Depremin ardından insanların ve işletmelerin yaralarını sarmak ve gündelik hayata kesintisi bir şekilde hızlıca dönüş yapmak oldukça zorldu bir süreç. Faaliyetlerimizi sürdürdüğümüz toplumun bir parçası olarak UPS de afetlere dirençli KOBİ’lerin depremden sonraki yaraları sarma sürecine destek olacağına inanıyor. UPS Vakfı, afetlere dirençli bir toplum için KOBİ’leri desteklemeye devam edecek.” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here