Otokar, ihracatın cirodaki payını yüzde 81’e taşıdı

0
597
Otokar_Gorsel-3
Otokar, ihracatını ise geçen yılın aynı dönemine göre 5 katına çıkarmayı başardı.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 2019 yılı ilk 6 aylık sonuçlarını açıkladı. Küresel bir marka olma hedefi ile ihracata ağırlık veren Otokar, yılın ilk 6 ayında ihracatın cirodaki payını yüzde 81’e taşıdı. 2019’un ilk yarısını 1.3 milyar TL’lik ciro ile kapatan, ihracatını ise geçen yılın aynı dönemine göre 5 katına çıkarmayı başaran Otokar’ın ulaştığı sonuçlardan dolayı memnuniyet duyduklarını dile getiren Genel Müdür Serdar Görgüç, “Ticari ve askeri araçta geniş ürün gamımız, teknolojimiz, tasarım kabiliyetimiz ve müşteri ihtiyaçlarına uygun geliştirdiğimiz çözümlerle her geçen yıl daha fazla tercih ediliyoruz. Yenilikçi ürün gamımız ve hizmetlerimizle küresel marka olma hedefine emin adımlarla ilerliyoruz.” dedi.

Serdar_Gorguc_Otokar_Genel_Muduru
Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç

Ülkemizde otomotiv ve savunma sanayinin öncü şirketi olan Otokar, yılın ilk 6 aylık sonuçlarını paylaştı. Fikri mülkiyet hakları kendine ait ürünleriyle 5 kıtada 60’tan fazla ülkede faaliyet gösteren Otokar, ticari ve savunma sanayindeki araç teslimatlarıyla 2019’un ilk yarısını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 163 artışla 1.3 milyar TL ciro ile kapattı. Otokar, ihracatını ise geçen yılın aynı dönemine göre 5 katına çıkarmayı başardı. İlk altı ayda 2018 yılı kârlılığının da üzerine çıkmayı başaran Otokar’ın cirosundaki ihracat payı yüzde 81 düzeyine ulaştı.

Otokar_Gorsel_1
İlk altı ayda 2018 yılı kârlılığının da üzerine çıkmayı başaran Otokar’ın cirosundaki ihracat payı yüzde 81 düzeyine ulaştı.

Geçen yıl dünya markası olma hedefi ile ihracata ağırlık veren Otokar’ın yürütülen çalışmalarla ilk yarıda geçtiğimiz yılın aynı döneminde yüzde 30 düzeyinde olan ihracatın ciro içindeki payını yüzde 81 düzeyine taşıdığını belirten Genel Müdür Serdar Görgüç, “2019’a iç pazarda otobüs alanındaki önderliğimizi koruma, ihracatta ise hem ticari hem de askeri araçta büyüme hedefi ile başladık. Yılın ilk altı ayında neredeyse geçen yılki toplam performansımıza ulaştık. Elde ettiğimiz sonuçlardan memnunuz. Mühendislik kabiliyetimiz, yetkin insan kaynağımız, geniş ürün gamımız, müşteri ihtiyaçlarına uygun geliştirdiğimiz çözümler, güçlü satış ağı ve satış sonrası hizmetlerimiz ile dünyanın 60’ı aşkın ülkesinde takdir topluyor, satışlarımızı artırıyoruz. Bir Türk şirketi olarak kilometrelerce uzakta küresel devlerle yarışıp tek kalemde alınan en büyük anlaşmalara imza atıyoruz. 2018 sonunda ciromuzun yüzde 65’ini oluşturan ihracat payını, ilk altı ayda yüzde 81’e taşıdık. Geçen yılın ilk 6 aylık dönemine kıyasla ihracatımızı 5 katına çıkararak ciromuzu 1.3 milyar TL, karımızı ise 195 milyon TL seviyesine yükselttik.” dedi.

Otokar_Fabrika_Gorsel-05
Otokar, ticari ve savunma sanayindeki araç teslimatlarıyla 2019’un ilk yarısını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 163 artışla 1.3 milyar TL ciro ile kapattı.

Son 10 yılda Ar-Ge faaliyetleri için cirosunun yaklaşık yüzde 8.5’ini ayıran Otokar’ın ürettiği araçlarıyla dünya pazarlarındaki yükselişine devam ettiğini söyleyen Görgüç, şöyle konuştu: “Kendi teknolojimiz, mühendislerimizin tasarladığı araçlar, uygulamalarımız ve müşterilerimizin isteklerine uygun geliştirdiğimiz ticari araçlarımız dünyanın dört bir yanında milyonlarca yolcuya hizmet veriyor. Günümüz ve gelecek tehditlerine yönelik geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz savunma sanayindeki ürünlerimiz ile sektörümüze öncülük ediyor, başta ordumuz, güvenlik güçlerimiz olmak üzere 50’den fazla kullanıcımıza en iyi ürün ve hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Hem ticari hem de savunma sanayinde ilklerin öncüsü konumunda olan Otokar’ın dünya markası olması için emin adımlarla ilerliyoruz. Hedef pazarlarımızdaki varlığımızı artırmak için müşterilerimizin ihtiyaçlarını doğru yorumlayarak geniş ürün gamımız ile ihracatta müşteri beklentilerini karşılıyor, ülkemize daha fazla katma değer yaratmayı amaçlıyoruz.

Otokar_Gorsel-2
Otokar, son 10 yılda Ar-Ge faaliyetleri için cirosunun yaklaşık yüzde 8.5’ini ayırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here