Otokar, IAA’da iki otobüsüyle yer alıyor

1
847

Otokar, Almanya Hannover’de bu yıl 67’nci kez gerçekleştirilen IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’nda iki otobüsüyle yer alıyor. Ürettiği otobüsleriyle Türkiye dahil 50 ülkede modern toplu taşımaya yön veren Otokar, yedi gün sürecek olan IAA’da yeni Doruk T aracının Almanya tanıtımını yapıyor. Otokar, fuarda sergilenen Kent otobüslerinin doğal gazlı sürümünün ilk ihracatını da İspanya’ya gerçekleştirecek.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, ticari taşıt ve yan sanayi endüstrisinin en büyük etkinliklerinden IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’na İtalya’dan Almanya’ya, Ürdün’den Malta’ya kadar büyük beğeni toplayan otobüsleri ile katılıyor. Otokar, Almanya Hannover’de 20 – 27 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek 67’nci IAA Ticari Taşıtlar Fuarı’nda tasarım, teknoloji, dayanıklılık ve ergonomisi ile ön plana çıkan şehiriçi otobüsü Kent ve turizm otobüsü yeni Doruk T’yi sergileyor. İtalya, Fransa, Belçika, İspanya ve İsveç’te satışları başlanan Otokar’ın 10 metrelik turizm otobüsü yeni Doruk T, ilk kez Hannover’de Almanya’daki otobüs operatörlerinin beğenisine sunuluyor.

İlk doğal gazlı otobüs ihracatı İspanya’ya gerçekleşecek

Otokar’ın son dönemde yurtdışında önemli otobüs ihalelerini kazanarak, anlaşmalara imza attığına dikkat çeken Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, şunları söyledi: “Sektörde 55’inci yılını kutlayan Otokar, geniş otobüs ürün yelpazesi ile Avrupa pazarındaki pazar payını her geçen gün artırıyor. Bugün 35 binden fazla otobüsümüz Fransa, İtalya, İspanya ve Almanya başta olmak üzere 50 ülkede milyonlarca yolcu taşıyor. Bu yılın ilk çeyreğinde Polonya’da Varşova’nın 34 araçlık sözleşmesini, Amman Belediyesi’nin açtığı 100 adetlik otobüs ihalesinin anlaşmasını ve kısa süre önce de Bükreş Belediyesi ile bir Türk otobüs markasının tek kalemde aldığı en büyük otobüs ihracat anlaşmasını imzaladık. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden ve turizm şehirlerinden Bükreş’te 12 yıldır Otokar araçları kullanılıyor. Bükreş’in ihtiyaç ve beklentilerine en uygun şekilde geliştirilecek 400 araç bu yıl ve önümüzdeki yıl partiler halinde teslim edilecek.

Serdar Görgüç, doğal gazlı otobüslerinin ilk ihracat anlaşmasının da geçtiğimiz günlerde imzalandığını belirterek, şunları söyledi: “Türkiye’de başarılı bir şekilde hizmet veren doğal gazlı otobüslerimizi şimdi de İspanya’ya ihraç etmeye başlıyoruz. 9 adet 12 metrelik Kent doğal gazlı otobüsümüz, önümüzdeki yıl bahar aylarında İspanya’nın Jerez de la Frontera şehrinde yolcu taşımaya başlayacak.” İspanya’nın Avrupa’daki büyük otobüs pazarlarından biri olduğunu belirten Serdar Görgüç, geçtiğimiz yıla kıyasla İspanya’daki otobüs satışlarını yüzde 27 oranında artırdıklarını dile getirdi.

Otokar‘ın kullanıcı beklenti ve taleplerine en uygun, yenilikçi, üstün teknolojiye sahip ve çevreci araçları üretebilmek, modern şehirlere katkı sağlamak için önemli Ar-Ge yatırımı yaptığını da vurgulayan Serdar Görgüç; “Her yıl ciromuzun ortalama yüzde 4’ünü Ar-Ge çalışmalarına ayırıyoruz. Kullanıcılarımızın beklenti ve isteklerine uygun otobüsleri tasarlıyor, üretiyor; satış sonrası hizmetlerimizle de fark yaratıyoruz. Uzun yıllardır Avrupa’nın farklı ülkelerinde kullanılan araçlarımızla müşterilerimizin memnuniyetini ve beğenisini kazandık. Dünyanın dört bir yanında hali hazırda binlerce otobüsümüz milyonlarca yolcuya hizmet veriyor. Batı Avrupa’nın yanı sıra Orta Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde de araç parkımız günden güne artıyor.” dedi.

Doruk T, Almanya pazarına ilk kez Hannover’de sunuluyor

Otokar, şehirlerarası ve turizm taşımacılığı için geliştirdiği ve yurtdışı pazarlarda Ulyso adıyla yer alan otobüsü Doruk T’nin Almanya tanıtımını IAA Ticari Araç Fuarı’nda yapıyor. Serdar Görgüç, Doruk T hakkında şunları söyledi: “Geçtiğimiz yıl İtalya, İspanya, Fransa, Belçika ve İsveç’te satışları başlanan ve kullanıcıların beğenisini toplayan Doruk T otobüsümüzün Almanya tanıtımını IAA Fuarı’nda yapıyoruz. Almanya’da turizm taşımacılığında olduğu kadar kentiçi toplu taşımacılıkta da iddialı hedeflerimiz var. Kısa zamanda Doruk otobüslerimizin kentiçi tipleri de Berlin toplu taşımacılığında hizmete başlayacak.

Otokar Doruk T

Kullanıcı ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen Doruk T, Otokar’ın yeni tasarım yaklaşımını yansıtıyor. Dış tasarımında sert ve dinç bir tarz tercih edilen Doruk T’de gündüz farları tasarımı, otomotivdeki son trendler dikkate alınarak yapılırken arkada LED farlar kullanıldı. Yüksek ön camı ile ferah bir yolculuk sunan 10 metre uzunluğundaki Doruk T düşük işletme giderleri ve düşük yakıt tüketimi ile dikkat çekiyor. Doruk T’de tam kuru havalı disk fren sistemi, ABS, EBS gibi güvenlik sistemlerine ilave olarak şerit takip sistemi (LDWS), gelişmiş AEBS fren sistemi, ASR, ESP gibi özellikleri de standart olarak sunuyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here