Mewa, Almanya’da kullanacağı hidrojenle çalışan ilk Hyundai 4×2 kamyonu üstyapı için teslim etti

0
1442
Hyundai-XCIENT-Fuel-Cell-for-Mewa-lindholmfoto
Hyundai XCIENT Fuel Cell'in üstyapı montajı için teslim edilmesi 1 Eylül'de Kay Simon (Mewa), Daniel Keller (HHM) ve Christian Galli'nin (GK Grünenfelder) katılımyla İsviçre'de gerçekleşti.

Ağır taşımacılıkta hidrojen hareketliliği ivme kazanıyor. Avrupa çapında tekstil paylaşımı uzmanı olan Mewa, hareketlilikte sıfır yayıma odaklanıyor. İsviçre’deki iki Hyundai XCIENT Fuel Cell‘in ardından Mewa, kuzey Almanya’da ilk 4×2 hidrojen elektrikli kamyonu kullanmaya hazırlanıyor. Aracın üstyapı montajı için teslim edilmesi 1 Eylül’de Kay Simon (Mewa), Daniel Keller (HHM) ve Christian Galli‘nin (GK Grünenfelder) katılımyla İsviçre’de gerçekleşti.

Avrupa çapında faaliyet gösteren şirketler grubu Mewa, temel yetkinliğinde uzun süredir çevre dostu malzemelere ve süreçlere ve ayrıca döngüsel ekonomiye güveniyor. Tekstil paylaşım uzmanı, aynı tutarlılıkla taşımacılık sektöründe hidrojen-elektrikli ticari araçlarla çevre dostu çözüme de güveniyor.

Bu, 1 Eylül 2022’yi şirket tarihinde daha da tarihi kılıyor. İsviçre’deki ilk iki Hyundai XCIENT Fuel Cell ile yapılan dağıtım ve olumlu deneyimlerin ardından, Mewa Textil-Service AG & Co. Management OHG Mobilite Kavramları Başkanı Kay Simon, Alman pazarı için yeni serinin ilk 4×2 Hyundai XCIENT Fuel Cell‘ini teslim aldı. Hyundai Hydrogen Mobility AG’nin COO’su Daniel Keller, anahtarları aracı doğrudan aracın üstyapısını yapacak olan üstyapı uzmanı GK Grünenfelder AG‘nin Satış Müdürü Christian Galli‘ye teslim eden Kay Simon’a verdi.

Mewa Textil-Service AG & Co. Management OHG Mobilite Kavramları Başkanı Kay Simon, konuyla ilgili olarak “İklim nötrlüğü yolunda dağıtım araçlarımızın seçimi Mewa olarak bizim için en önemli etkenlerden biri. Ayrıca, mümkün olduğunca, daha uzun teslimat rotalarında fosil içermeyen tahrik biçimlerinden daha fazla yararlanmak istiyoruz. Şimdi başka bir kilometre taşına ulaştık: Hyundai ile yapılan işbirliği sayesinde, hidrojenle çalışan kamyon için halihazırda üç teslimat alanı var: İsviçre, Baden-Württemberg ve şimdi kuzey Almanya. Bu iyi işbirliğinden dolayı çok mutluyum.” dedi.

Hyundai Hydrogen Mobility AG’nin COO’su Daniel Keller ise şunları söyledi: “Araçların piyasaya sürülmesinden ve şu anda 47 ticari aracın İsviçre’de kullanılmaya başlanmasından sonra, bir sonraki odak noktamız Almanya olmak üzere, Avrupa’daki varlığımızı genişletiyoruz. Mewa, Almanya’da en son seri XCIENT Fuel Cell’i kullanıma sokmamız için ideal koşullara sahip bir ortak ve müşteri.

Yeni Hyundai XCIENT Fuel Cell Almanya’nın kuzeyinde, büyük Hamburg bölgesinde kullanılmaya başlanmadan önce uzman GK Grünenfelder AG, İsviçre’de aracın üstyapısını yapıyor. Satış Müdürü Christian Galli, şu açıklamayı yaptı: “Daha önceki montajların tecrübesiyle, optimize edilmiş üretim süreçleri sayesinde en yeni XCIENT Fuel Cell’i çok kısa sürede monte edip kullanıma hazırlayabiliyoruz. Bu bizim için elbette harika bir an ve bu yenilikçi hareketlilik kavramının bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.

İlk seri üretilen hidrojen elektrikli kamyon

XCIENT Fuel Cell araçların menzili yaklaşık 400 kilometre. Hidrojeni, ortalama on dakikalık yakıt ikmali süresi ile yedi tankta depoluyorlar. Mewa için XCIENT Fuel Cell, Almanya’da kullanılacak ilk seri üretilen H2 kamyonların daha da geliştirilmiş hali. Araçlar, gemiden iner inmez doğrudan üstyapı imalatçılarına giderek burada özelleştirilmiş sürümler (örneğin soğutmalı veya kapalı kasalar) yapılandırılıyor.

Hyundai XCIENT Fuel Cell‘in üstyapı montajı için teslim edilmesi 1 Eylül’de Kay Simon (Mewa), Daniel Keller (HHM) ve Christian Galli‘nin (GK Grünenfelder) katılımyla İsviçre’de gerçekleşti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz