Mercedes-Benz’den 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda yedi dünya tanıtımı

0
762
mercedes-benz-clashootingbrake2-747401
Mercedes-Benz CLA Shooting Brake

Mercedes-Benz, 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda otomobilden hafif ticari taşıtlara seri üretim araçlardan elektrikli kavram araçlara kadar birçok farklı modelini tanıttı.

Kavram araçlarıyla Cenevre’ye damga vuran Mercedes-Benz, dünya ltanıtımını gerçekleştirdiği otomobillerden biri olan yenilenen GLC ile 5 milyonun üzerinde satış gerçekleştirdiği SUV pazarındaki atağını devam ettiriyor.

mercedes-benz-glc2-823714
Mercedes-Benz GLC

Mercedes-Benz, 5 Mart 2019 tarihinde kapılarını açan 89. Cenevre Otomobil Fuarı’nda 7 yeni aracın dünya tanıtımını gerçekleştiriyor. Seri üretim otomobiller arasında en dikkat çekici yenilik, yenilenen Mercedes-Benz GLC olurken, yeni Mercedes-Benz CLA Shooting Brake de yollara çıkmaya hazır haliyle Cenevre’deki yerini aldı. Mercedes-Benz, ilk olarak sergilediği Concept EQV ile geleceğin elektrikli Premium MPV’sine dair vizyonunu gösteriyor. Şirket ayrıca Formula E Show Car, GLE 53 4MATIC+, GT R Roadster ve smart forease+ gibi modellerini de bu fuarda otomobil tutkunları ile buluşturuyor.

mercedes-amg-gtrroadster-400793
Mercedes-AMG GT R Roadster

Mercedes-Benz, 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda çok özel üç final üretim modelini de ilk kez sergiliyor. Özenle seçilen iç mekân detaylarıyla SL 500 Grand Edition, özel güneş sarısı rengiyle SLC 300 Final Edition ve S-Serisi’nin 6,0 litre hacimli V12 bi-turbo motorun uzun soluklu başarı hikâyesini taçlandıran ve sona erdiren S 65 Final Edition, koleksiyon değeri taşıyan üç modeli oluşturuyor.

mercedes-amg-gle53-224607
Mercedes-AMG GLE 53

Mercedes-Benz GLC: MBUX ve yeni motor seçenekleri

Yeni motor seçenekleri ve MBUX’in de dahil olduğu kapsamlı değişiklikleri barındıran yenilenen Mercedes-Benz GLC’nin dünya tanıtımı Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleşiyor. Öncüleri gibi, yenilenen SUV da olağanüstü asfalt ve asfalt dışı sürüş özelliklerini geniş yaşama alanı, pratik kullanım özellikleri ve konfor ile bir arada sunuyor. Geniş ve yolu dolduran sportif görünüm, MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi bilgi ve eğlence sistemi dahil yeni kullanıcı ara yüzü, kullanımı destekleyen ve kolaylaştıran yenilikçi sürüş destek sistemleri ve güncellenen motor yelpazesi ile yeni GLC, Mercedes-Benz dünyasının en iddialı özelliklerini kullanıma sunuyor.

mercedes-benz-clashootingbrake-865852
Mercedes-Benz CLA Shooting Brake

Makyajla birlikte kapsamları geliştirilen sürüş destek sistemleri devreye alınıyor. DISTRONIC, Aktif Takip Yardımcısı ve Aktif Direksiyon Yardımcısı, sürücüyü mesafe takibi ve aracı yönlendirme konusunda destekleyerek sürüş konforu ve sürüş güvenliğine katkı sağlıyor. Sistem aracın hızını virajlarda veya kavşaklarda otomatik olarak ayarlarken, direksiyon yardımcısı şeritte kalmaya ve şerit değiştirmeye yardımcı oluyor. Sürücünün yaklaşmakta olan trafiği gözden kaçırması halinde Aktif Fren Yardımcısı’nın dönüş işlevi fren yaparak olası çarpışma riskinin önüne geçiyor.

mercedes-amgs65-finaledition-498095
Mercedes-AMG S 65 Final Edition

Dış tasarımdaki yalın tasarım dilini iç tasarımda da devam ettiren GLC’nin, baştan aşağı yenilenen çok işlevli direksiyonunda iki farklı sürüm mevcut. MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi’nin en yeni telematik neslinin görev verildiği yenilenen GLC’de, dokunmatik ekran, akıllı sesli komut sistemi ve uyumlu kullanıcı arayüzü birlikteliği sayesinde kusursuz bir iç mekan sunuluyor.

mercedes-benz-slc300-finaledition3-332857
Mercedes-Benz SLC 300 Final Edition

2019 yılı ortalarında satışa sunulacak olan GLC’de ilk ayakta en güncel dört silindirli yeni benzinli ve dizel motor seçenekleri daha güçlü ve daha verimli bir yapı sunuyor. Benzinli motor, kayışla tahrik edilen marş jeneratörüne sahip yeni 48 Volt besleme teknolojisiyle yüksek verimlilik seviyesi sunuyor. Başlangıç için aşağıdaki motor seçenekleri sunulurken, ilave motor seçeneklerinin ilerleyen zamanlarda devreye alınması bekleniyor.

mercedes-benz-sl500-grandedition-613726
Mercedes-Benz SL 500 Grand Edition
  GLC 200 4MATIC GLC 300 4MATIC GLC 200 d 4MATIC GLC 220 d 4MATIC GLC 300 d 4MATIC
Silindir adedi/dizilimi 4/Sıralı 4/ Sıralı 4/ Sıralı 4/ Sıralı 4/ Sıralı
Maksimum güç (BG/kW)
İçten yanmalı motor
145/197   190/258 120/163 143/194 180/245
Maksimum güç elektrikli motor (kW)
Enerji geri kazanımı – Boost

10

10
Maksimum tork (Nm)
İçten yanmalı motor
280 370 360 400 500
Maksimum tork (Nm)
Elektromotor
150 150
Karma koşulllarda yakıt tüketimi (lt/100 km) 7,4 -7,1 7,4-7,1 5,5-5,2 5,5-5,2 5,8
Karma koşulllarda CO2 emisyon salınımı (gr/km) 169-161 169-161 145-137 145-137 153-151

Yeni nesil GLC, gerçek bir başarı hikâyesinde başrol oynuyor. Model satışa sunulduğu ilk yıl bile öncüsünden çok daha yüksek satış adetlerine ulaşmıştı. Mercedes-Benz güncel olarak; GLA, GLC, GLC Coupé, GLE, GLE Coupé, GLS ve G-Serisi olmak üzere yedi farklı model ile SUV pazarında zengin bir ürün çeşitliliği sunuyor. Söz konusu SUV modeller markanın ürün çeşitliliğini zenginleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda pazardaki başarısında önemli bir pay üstleniyor. Bugüne kadar tüm dünyada 5 milyonun üzerinde kullanıcı Mercedes-Benz SUV modellerini tercih etti.

smart-forease-940503
smart forease+

Mercedes-Benz CLA Shooting Brake: En yüksek aktif güvenlik standartları

Mercedes-Benz, dünya tanıtımını yaptığı CLA Shooting Brake modelinde, şık tasarımıyla dikkat çeken, kaslı arka tasarımıyla son derece güçlü bir görünüm sunan, aynı zamanda bagaj bakımından önemli kazanımlar sağlayan CLA Coupé ile benzer bir tasarım dilini kullanıyor. Shooting Brake, “çekici yalın tasarım” deyimini yeniden yorumluyor ve akıllı dijital teknoloji için iç mekânı havalı ve şık bir kullanıcı ara yüzüne dönüştürüyor. Sürücüyü etkin bir şekilde destekleyen en güncel sürüş destek sistemlerine sahip olan yeni CLA Shooting Brake, S-Serisi’nden alınan işlevlerin de katılımıyla bu sınıfın en yüksek aktif güvenlik seviyesini sunuyor.

mercedes-amg-gtr-roadster2-123595
Mercedes-Benz AMG GT R Roadster

Concept EQV: Premium elektrikli MPV’nin geleceği

Premium sınıfta elektrik bataryalı ilk MPV modeli olan Concept EQV, Cenevre Otomobil Fuarı’nda ilk kez sergileniyor. Seri üretime yakın kavram araç, sıfır yayımile mobil olma imkânını son derece etkileyici bir performans, en üst seviyede işlevsellik ve son derece şık tasarımla bir arada sunuyor.

mercedes-benz-glc3-276131
Mercedes-Benz GLC

Mercedes-Benz V-Class: Yeni motor ve donanımlar

Ocak ayında gerçekleştirilen dünya tanıtımının ardından yeni Mercedes-Benz V-Class, Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki ilk kez sergileniyor. Yeni V-Class, yeniden yorumlanan ön tasarımı da dahil birçok yeniliği bünyesinde barındırıyor. Bunun dışında yeni OM 654 dizel motor V-Class’ta kullanılmaya başlanıyor. Farklı güç sürümlerine sahip dört silindirli dizel motorun en güçlü sürümü olan V 300 d, azami 239 BG (176 kW) üretiyor. 9G-TRONIC otomatik şanzıman V-Class modelinde ilk kez kullanıma sunulurken yeni güvenlik ve sürüş destek sistemleri devreye alınıyor.

mercedes-benz-glc-369437
Mercedes-Benz GLC

Çığır açan iki ürün daha tanıtılıyor

Mercedes-Benz’in Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirdiği iki dünya tanıtımı geleceğe ışık tutuyor. Formula E otomobili, Mercedes-Benz EQ Formula E takımının 2019/20 sezonundan itibaren ABB FIA Formula E Şampiyonası katılımını temsil ediyor. Söz konusu şampiyona serisi, EQ teknoloji markası tarafından geliştirilen pilli elektrikli araçların yüksek performansını gözler önüne sermek için ideal bir platform oluşturuyor.

Sadece çığır açan bir tasarım otomobili olmakla kalmayan smart forease+, aynı zamanda kapsamlı hareketlilik çözümlerinde öncü olan “kullanıma hazır” hizmetlerdeki en son gelişmeleri gözler önüne seriyor. Bireysel araç paylaşımı veya doğrudan araca paket teslimatı gibi sekizin üzerinde hizmet, kentiçi yaşamı kolaylaştırıyor ve yeni kullanıcı destek sistemleriyle işletme operasyonları da yalınlaşıyor.

mercedes-benz-clashootingbrake3-411971
Mercedes-Benz CLA Shooting Brake

İlgi çekici özel modeller sergileniyor

Mercedes-Benz ve Mercedes-AMG markaları kapsamında, SL 500 Grand Edition, SLC 300 Final Edition, S 65 Final Edition gibi özel modellerini de 2019 Cenevre Otomobil Fuarı’nda otomobil tutkunlarıyla buluşuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here