Mercedes-Benz Türk’ün “50. Yılda 50 Startup” yarışmasında ön elemeyi geçen 100 startup eğitim kampında buluştu

0
1501
Renault Trucks


Mercedes-Benz Türk’ün 50’nci kuruluş yıl dönümünde düzenlediği 50. Yılda 50 Startupyarışmasında ön elemeyi geçen 100 startup açıklandı.

Mercedes-Benz Türk’ün Yaşama Dair Vakfı, Impact Hub İstanbul ve StartersHub işbirliği ile yürüttüğü projede seçilen 100 girişimci bir günlük eğitim programına katıldı.

Mercedes-Benz Türk AR-GE Merkezi Direktörü Mustafa Üstertuna, “Projemize Türkiye’nin dört bir yanından yoğun ilgi gösterildi. Edirne’den Hakkâri’ye Artvin’den Antalya’ya Türkiye’nin 59 ilinden toplamda 680 başvuru aldık. Bu başvurular arasından 100 startup’ı seçtik ve şimdi onlara ihtiyaç duydukları eğitim ve yönlendirmeleri sağlıyoruz.” dedi.

 Mercedes-Benz Türk CIO’su Gökçe Bezmez ise “Projemize yapılan başvuruları incelediğimizde yarısından fazlasının yenilikçi ve sürdürülebilir şehirler için çalışan startup’lardan oluştuğunu görüyoruz. Yenilikçi, sürdürülebilir ve yaratıcı fikirleriyle topluma veya çevreye fayda sağlayan girişimcilerimizi desteklemek bizi çok mutlu ediyor.” şeklinde konuştu.

Mercedes- Benz Türk’ün 50’nci kuruluş yıldönümünde başlattığı 50. Yılda 50 Startup” projesinde ön elemeyle seçilen ilk 100 startup bir günlük eğitim kampında buluştu.

Mercedes-Benz Türk’ün yenilikçi, sürdürülebilir ve yaratıcı fikirleri destekleyerek topluma ve çevreye fayda sağlayan, pozitif sosyal etkisi olan ve hayatı kolaylaştıran çözümler üreten yaklaşımlara katkıda bulunmak amacıyla başlattığı 50. Yılda 50 Startup projesinde, heyecanlı bir seçim aşaması yaşanıyor. Mercedes-Benz Türk’ün Yaşama Dair Vakfı, Impact Hub İstanbul ve StartersHub işbirliği ile yürüttüğü projeye başvuran 680 girişimci arasından ön elemeyi geçerek ilk 100’e kalanlar, 25 Mayıs 2017 tarihinde StartersHub’ta düzenlenen bir günlük eğitim programına katıldı.

Türkiye’nin potansiyeline inanıyoruz

Programın açılış konuşmasını yapan Mercedes-Benz Türk AR-GE Merkezi Direktörü Mustafa Üstertuna, “Mercedes-Benz Türk olarak Türkiye’ye ve insan potansiyeline olan inancımız doğrultusunda 50 yıldır yenilikçi çözümlerle yalnızca kendi işimize değil, Türkiye’nin geleceğine de yatırım yapıyoruz. Bu doğrultuda 50’nci yılımızda 50 startup’ı destekleme kararı aldık. Ne mutlu bize ki projemize Türkiye’nin dört bir yanından yoğun ilgi gösterildi. Edirne’den Hakkâri’ye Artvin’den Antalya’ya Türkiye’nin 59 ilinden toplamda 680 başvuru aldık. Startup’lar konusunda uzman olan jürimiz ilk aşamada bu başvurular arasından 100 startup’ı seçti. Mercedes-Benz Türk olarak bu projeyi geliştirirken startup’lara sadece maddi destek vermenin yeterli olmayacağını düşündük. Girişimcilere ihtiyaç duydukları eğitim ve yönlendirmeleri de sağlıyoruz ve bu amaçla bugün burada bu eğitim kampını düzenliyoruz. Eğitim kampının tüm katılımcılara faydalı olmasını umarak herkesi tebrik ediyorum.” dedi.

Mercedes-Benz Türk CIO’su Gökçe Bezmez ise yaptığı açılış konuşmasında “Yenilikçi projelerin desteklendiği startup dünyasının Türkiye’de de dünyada olduğu gibi öneminin artırması ve buna bağlı olarak verilen desteklerin de çoğalması çok sevindirici. Biz de Mercedes-Benz Türk olarak 50 yıldır kesintisiz yürüttüğümüz faaliyetlerimizin yanında ülkemizin değerlerine, potansiyeline katkı yaparak büyüyüp gelişeceğimize inanıyoruz. Projemize yapılan başvuruları incelediğimizde yarısından fazlasının yenilikçi ve sürdürülebilir şehirler için çalışan startup’lardan oluştuğunu görüyoruz. Kaynakların etkin ve akıllıca tüketildiği, doğaya saygılı, çevre sorunlarının en aza indirgendiği, konforlu, sağlıklı, yurttaş odaklı, kendi kendine yetebilen yeni yaşam alanları yaratabilme fikrini tarif eden ‘akıllı şehirler’ teması, başvuran startup’ların ana alanlarından biri oldu. Yenilikçi, sürdürülebilir ve yaratıcı fikirleriyle topluma veya çevreye fayda sağlayan girişimcilerimizi desteklemek bizi çok mutlu ediyor. Ben de ön elememizi geçen tüm girişimcilerimizi kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından başlayan eğitim programında Murat SoysalRole Model Startup-Segmentify”, Onur CandanRole Model Startup-Visionteractive” ve Ertuğrul Belen, “İletişim Becerileri ve Networking” ile “1 Dakikada Startup’ını Nasıl Anlatırsın?” başlıklı sunumlarını yaptı. Daha sonra beş ayrı gruba ayrılan girişimciler, Mercedes-Benz Türk’ten temsilcilerin bulunduğu jüri üyelerine startup’larını anlattı.

Toplam ödül miktarı 500 bin TL

Teknolojiyle bağı olan, pazar değeri olan, fikir aşamasını geçmiş, iş planı çalışması yapmış ve prototip aşamasına gelmiş veya prototip üretmiş startup’lar başvuru yaptığı “50. Yılda 50 Startup” projesinde bundan ön elemeyi geçen girişimciler, eğitim kampında aldıkları iş planı oluşturma sunumunun ardından nihai iş planı sunumlarını hazırlayacaklar. Ardından jüri, 100 startup arasından ikinci aşama seçimle ödüllendirilecek 50 startup’ı belirleyecek. Seçilen 50 startup’a toplamda 500 bin TL’lik para ödülü verilecek. Proje süresince tüm duyuru ve aşamalar, proje için oluşturulan mikrosite (www.startup50mbt.com) üzerinden takip edilebilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz