Mercedes-Benz Türk, yenilediği Tourismo ile Türkiye’yi geziyor

0
1256
Renault Trucks

Mercedes-Benz Türk, yenilediği Tourismo modelleri ile birlikte 2-13 Nisan tarihleri arasında Türkiye’nin çeşitli illerinde müşterileriyle buluşuyor. Yarım asırlık otobüs serüveninde birçok yeniliğe imza atan Mercedes-Benz Türk, yenilediği Tourismo’nun üç ana modelini geçtiğimiz ocak ayında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen bir etkinlikle kamuoyuna tanıtmıştı. Mercedes-Benz Türk tarafından dünyanın en modern otobüs fabrikalarından birisi olan Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda geliştirilip üretilen yeni Tourismo şimdi de Türkiye’nin farklı bölgelerini ziyaret ederek yerinde tanıtılacak. İki hafta sürecek Türkiye turunda, Tourismo roadshow ekibi yedifarklı şehirde Mercedes-Benz Türk yetkili bayilerine uğrayacak. Tur tarihleri ve rotası sırasıyla şöyle;

02.04 BURSA Mengerler Bayi
03.04 ANTALYA Hastalya Bayi
05.04 KONYA Bayraktarlar Bayi
06.04 MERSİN Koluman Bayi
09.04 DİYARBAKIR Gelecek Bayi
12.04 TRABZON Hassoy Bayi
13.04 TOKAT Otogar

 

Ürün yelpazesini pazar ihtiyaçları doğrultusunda sürekli yenileyen Mercedes-Benz Türk, Tourismo’yu da yenileyerek Tourismo 15 RHD, Tourismo 16 RHD ve Tourismo 16 RHD 2+1 modellerini yeni donanımlar ile güçlendirdi. Araçların karoser, iç donanım ve elektrik kablo altyapısı Mercedes-Benz Türk Ar-Ge Merkezi Otobüs Geliştirme ekipleri tarafından geliştirildi.

Mercedes-Benz Türk, tümü iki dingilli olmak üzere, yeni Tourismo’nun iki farklı uzunluk seçeneğinde otobüsünü üç farklı model ile piyasaya sundu:

  • 2+2 koltuklandırma düzenindeki Tourismo 15 RHD, 50 yolcu sığası ile 12.3 m uzunluğunda ve 3.7 m yüksekliğe sahip.
  • 2+2 koltuklandırma düzenindeki diğer bir model olan Tourismo 16 RHD, 54 yolcu kapasitesi ile 13.1 m uzunluğunda ve 3.7 m yüksekliğe sahip.
  • Tourismo 16 RHD 2+1 koltuklandırma düzeninde 41 yolcu sığası ile 13.1 m uzunluğa ve 3.8 m yüksekliğe sahip.

Yeni Tourismo’nun tasarımında aerodinamik yapı ön planda

Uzmanlar yeni Tourismo ile tasarım ve işlevselliği bir araya getirerek azami ekonomik verimliliği ortaya çıkardılar. En ince ayrıntısına kadar geliştirilmiş aerodinamik özellikleri sayesinde, önceki modele kıyasla yakıt tüketimi oldukça düşürüldü. Yeniden tasarlanmış sürücü penceresi ve dinamik görünümlü “AquaBlade” ön cam silecekleri, görselliği zenginleştirmenin yanı sıra yakıt tüketiminin ve sürüş gürültülerinin en aza indirilmesine de büyük katkı sağlıyor. Tüm modellerde standart olarak yer alan halojen farlar, LED gündüz farları, LED sinyal lambaları, sis farları, yağmur-ışık duyargası, elektrik kumandalı ve ısıtmalı yan aynalar ve Tourismo 16 RHD 2+1 modelinde standart olarak bulunan viraj içi aydınlatma ışıkları sayesinde daha güvenli bir sürüş olanağı sağlanıyor.

Otobüsün iç mekânı daha konforlu hale getirildi

Özel servis setleri, istek üzerine tüm koltuklarda sunulan USB şarj birimleri ve 230 volt prizler, tüm elektronik aygıtlar için güç sağlıyor ve yolculuğu keyifli hale getiriyor. Yenilenen monokrom kokpitinde, çok işlevli direksiyon simidi, yüksek çözünürlüklü renkli ekrana sahip yeni gösterge paneli ve yeni bir elektronik anahtar sistemi bulunuyor. İç donanımda koltuk tipleri, koltuklandırma düzenine göre değişiklik gösteriyor. 2+2 koltuklandırma düzenindeki Tourismo 15 RHD ve Tourismo 16 RHD modellerinde, Mercedes-Benz standart koltuklar için istek üzerine Softline döşeme seçenekleri sunuluyor. Tourismo 16 RHD 2+1 için standart olarak Mercedes-Benz Relax koltuklar, ayarlanabilir ayak dayama birimleriyle beraber sunuluyor. Araçtaki servis setleri de tamamen yenilendi. LED okuma lambaları, hava jetleri, servis setlerine bütünleşik hoparlör, siyah deri servis seti döşemeleri ile tamamen farklı bir tasarım gerçekleştirildi. Tam otomatik, çift bölge (dual zone) kontrollü klima sistemi, otobüsün içerisindeki atmosferi daha da konforlu hale getiriyor. Isıtma ve iklimlendirme için kullanılan ön ve arka kontrol bölgeleri, aracın içinde homojen bir sıcaklık dağılımı sağlıyor.

Yeni Tourismo alıcıları daha ekonomik bir motora yatırım yapacak

Mercedes-Benz, yenilikçi sürüş teknolojilerini geliştirirken inovasyon konusundaki önder konumuna sadık kalmaya devam ediyor. Euro 6 BlueTec OM 470 FE (Yakıt Verimliliği Paketi) motor, çevreci ve ekonomik yönleriyle ön plana çıkıyor. 10.7 litre hacmindeki bu motor hem kompakt hem de son derece güçlü. Motor gücü, Tourismo 15 RHD modeli için 265 kW (360 bg), Tourismo 16 RHD ve Tourismo 16 RHD 2+1 modelleri için ise 290 kW (394 bg) seviyesine ulaşıyor. Yeni Tourismo’nun tüm modellerinde Mercedes-Benz GO 210-6 manuel şanzıman standart, Mercedes-Benz GO 250-8 PowerShift otomatikleştirilmiş şanzıman da istek üzerine sunuluyor. Motordaki gücün optimum biçimde aktarılabilmesiyle, düşük hızlarda bile yüksek esneklik ve seri hızlanma elde edilebiliyor. İşletmeler, düşük yakıt tüketiminin, daha fazla güvenilirliğin ve uzun bakım aralıklarının keyfini sürüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz