OİB’den otomotivde yenilikçi projelere büyük destek

1
1018

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) sektörde katma değerli ürün ve teknolojilerin geliştirilmesi amacıyla düzenlediği 7. Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması başladı. Etkinlik ile otomotivde ilk ve tek girişimcilik platformunu kuran OİB’in düzenlediği Komponent Tasarım Yarışmasında öğrenci kategorisinde birinci otomobillerin dengesini ve yakıt tüketimini etkileyen etkenlerden aerodinamik (havanın kuvvetsel etkisi) kayıpları azaltan projesiyle Emre Akgül ve Emre Uygun oldu. Profesyonel kategoride ise birincilik ödülünü karbon yayımını düşüren projesiyle Özgür Ertunç ve ekibi aldı.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, “Beş yılda birbirleri ile bağlantılı 439 milyon araç yollarda olurken, 2030’da da araçların yüzde 30’u sürücüsüz olacak. Araç içi bilgi ve eğlence sistemleri, yazılıma yönelik yatırımlar ile büyük veriyi okuyan ve robot operatör vasıflı iş gücünün önemi artacak. Son 12 yılın ihracat şampiyonu otomotiv sektörü bu dönüşümün bir parçası olmak zorunda.” dedi.

OİB Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu ise “Nesnelerin interneti ile yeni iş modelleri doğacak. Gelecekte bu alanda pazar büyüklüğünün 3 trilyon Dolar olacağı öngörülüyor. Yüzde 1.5 pay alırsak, 45 milyar Dolar eder. Aklımız varsa sıkıntı yok.” dedi.

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) öncülüğünde Ekonomi Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi koordinatörlüğünde düzenlenen 7. Otomotiv Ar-Ge Proje Pazarı ve Komponent Tasarım Yarışması, Özyeğin Üniversitesi’nde başladı. Etkinlik ile otomotivde ilk ve tek girişimcilik platformunu kuran OİB, Türkiye ihracatının 12 yıldır önderi otomotiv sektöründe katma değerli ürün ve teknolojilerin geliştirilmesini amaçlıyor. İki gün sürecek etkinliğin ilk gününde Komponent Tasarım Yarışması ödülleri sahiplerini buldu.

Dereceye girenlere toplam 90 bin TL ödülün verildiği yarışmada, öğrenci kategorisinde birinciliğe plazma teknolojisiyle araçlardaki aerodinamik (havanın kuvvetsel etkileri) kayıpları en aza indiren “Plazma Aerodinamik Akış Kontrol ve Dengeleme Sistemi” ile Emre Akgül ve Emre Uygun layık görüldü. Yarışmada ikinci sıcaklık farkından elektrik enerjisi üretme modülü olan “E-Pelt” projesi ile Ömer Faruk Usluoğlu ve ekibi, üçüncü ise otomotivdeki denge çubuğunun ağırlık ve maliyetini düşüren “Denge Çubuğu Tasarımı ve Optimizasyonu” projesiyle Ece Yenilmez ve ekibi oldu.

Yarışmanın profesyonel kategorisinde birinciliğe karbon yayımını düşüren “Bütünleşik Olarak Tasarlanmış Ölçeklendirilebilir Üre Enjeksiyon Sistemi” ile Özgür Ertunç ve ekibi, ikinciliğe de araç içine bütünleşik bebek koltuğu tasarımı olan Ponos projesiyle Barış Bumin ve ekibi layık görüldü.

OİB Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, UC Berkeley Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Gigi Wang’a bir hediye verdi.

Orhan Sabuncu: “2030’da araçların yüzde 30’u sürücüsüz

Girişimcilerden yatırımcılara, öğrencilerden profesyonellere yerli yabancı çok sayıda ismi buluşturan etkinliğin açılışında konuşan OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, sektörün geldiği noktaya dikkat çekti. Orhan Sabuncu, “Son 12 yılın arka arkaya şampiyonu olan otomotiv sektörü, 28.5 milyar Dolar ihracat ile ülke ihracatının yaklaşık beşte birini tek başına gerçekleştiriyor. Geçen yıl adet temelinde motorlu taşıtlar ihracatı 1.3 milyon adedi aştı, motorlu taşıtlar üretimi ise 1.7 milyon adede yükseldi. Geçen yıl tüm zamanların rekorunu kırdık. İhracatımızın yüzde 77’sini AB ülkelerine yapıyoruz. Üretim sığamız son birkaç yılda 2 milyon adede ulaştı. Avrupa’nın en büyük hafif ticari taşıt üreticisiyiz. Dünyanın 14’üncü Avrupa’nın da 5’inci büyük motorlu araç üreticisiyiz.” dedi.

Dünya otomotiv endüstrisinin gündeminin elektrikli, birbiri ile bağlantılı, sürücüsüz ve paylaşılan araçlar olduğuna dikkat çeken Orhan Sabuncu, “Beş yılda birbirleri ile bağlantılı 439 milyon aracın yollarda olacağı, 2030 yılında araçların yüzde 30’unun sürücüsüz olacağı, 2040 yılında özerk (otonom) araç satışlarının 33 milyon adede ulaşacağı öngörülüyor. Bu nedenle araç içi bilgi ve eğlence sistemleri ile yazılıma yönelik yatırımlar önem kazanacak. Bu dönüşüm başladı ve önümüzdeki beş yılda çok daha hızlı olacak. Yeni ekosistemde bağlı araçlar, iletişim, büyük veri çok önemli. 2020 yılına gelindiğinde yaklaşık 50 milyar cihaz internete bağlı ve dolayısıyla birbirleri ile bağlantılı olacak. Bu cihazların ürettiği veri big datayı oluşturacak. Büyük veriyi okuyabilenlerin ve robot operatör vasıflı iş gücünün önemi artacak. Batarya teknolojileri, araç şarj altyapı sistemleri, ileri düzey duyargalar, lazer teknolojiler, yüksek çözünürlüklü kameralar, yapay zeka teknolojileri, yakıt hücreleri, yenilikçi malzemeler, multimedya sistemleri yatırım yapılması gereken başlıca alanlar. Bu alanlara yatırım yapmayan, gelişemeyen tedarikçilerin ayakta kalma şansı azalacak. Türk otomotiv endüstrimizin önündeki en önemli konu, bu dönüşüme nasıl ayak uyduracağımızdır. Sektör, mutlaka bu dönüşümün bir parçası olmak zorunda.” dedi.

OİB Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu

Ömer Burhanoğlu: “Yatırımlara ve girişimlere destek büyük

OİB Ar-Ge Proje Pazarı Yürütme Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu da açılıştaki konuşmasında “Hızlı değişen dünyada gençlerin doğru konumlanmasını amaçladığımız bu etkinlikte, yatırımlara ve girişimlere önemli destekler veriyoruz. Eğer elle tutulur bir fikriniz varsa bizler buradayız. Devlette de bununla ilgili çok ciddi destekler var. Çünkü gelecekte yapay zeka nedeniyle yaratıcı olmayan meslekler yok olacak. Eski otomobillerle yenileri arasındaki fark büyük. Tüm otomobiller akıllanacak ve her şey ile bağlantı kuracak. Nesnelerin interneti ile yeni iş modelleri doğacak. Gelecekte bu alanda pazar büyüklüğünün 3 trilyon Dolar olacağı öngörülüyor. Türkiye otomotiv sektörü olarak bu alanda yüzde 1.5 pay alırsak, 45 milyar Dolar eder ki yıllık ihracat rakamımız olan 28 milyar Dolar’ın üzerine çıkmış oluruz. Şansımız çok. Aklımız varsa sıkıntı yok.” dedi.

Açılışta konuşan Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk de “Eğitim klasik bir modelde olmamalı. Bazı yanlışları tekrarlamama ve hayal edilen bir ortamı üniversitemizde gerçekleştirme lüksümüz var. Eğitim, akademik bir program ile kısıtlanmamalı. Üniversitemizde öğrencilerin 365 gün burada vakit geçirmesini sağlamaya çalışıyoruz.” dedi.

OİB Komponent Tasarım Yarışmasında ödülleri OİB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, Başkan Yardımcısı Ömer Burhanoğlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ali İhsan Yeşilova, Emre İncekara ve Yüksel Öztürk birlikte verdi.

Wang: “Google gelirinin yüzde 80’i bir mühendisin fikrinden oluşuyor

Etkinlikte küresel girişimcilik ve inovasyonda dünyanın en etkili yönetim danışmanlarından olan UC Berkeley Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Gigi Wang, “Yenilikçi İş Modelleri” başlıklı konferans verdi. Konuşmasında mühendislik biliminin önemini “Sadece bir mühendis, Google gelirinin yüzde 80’ini oluşturan bir fikri verebiliyor.” sözü ile örnekleyen Wang, girişimcilere şu öğütlerde bulundu: “Bir erkek aynı anda 10 kadınla çıkarsa, karşısında 10 tane kafası bozuk kadın bulur. Aynı durum girişim şirketleri için de geçerli. Bir işe başladığınızda, başka işe geçmeden bu işi çok başarılı hale getirin. Bir şirket, bir gelir türü ya da pazar size uygun değilse değiştirin. Gelecekte ne iş yapacağım diye düşünüyorsanız, örneğin boyun doktoru olabilirsiniz. Zira yakında pek çok kişi telefon ya da ekran bağımlılığı nedeniyle boyun sağlığında problem yaşayacak. Tüm dünyada yatırımcılar tekrarlanan, dönüşümlü gelir ararlar. Bu nokta çok önemli. Örneğin günümüzde bir yazıcının fiyatı 100 Dolar’dan az. Oysa yıllar önce ilk aldığımda 2 bin Dolar ödemiştim. Şu anda yazıcılar sürekli bizi kartuş almaya zorluyor. Üç yılda bin Dolar’lık kartuş aldım. Dolayısıyla günümüzde büyük veriyi kullanarak paraya dönüştürmeye çalışın. Bunu yaparken insanlardan fikir istemekten çekinmeyin. Bu şekilde kitlesel kaynak kullanır ve maliyeti azaltırsınız. Odaklanmanız, müşterinin ne istediğini iyi anlamınız önemli.

Etkinlikte Ar-Ge Proje Pazarı Ödülleri ise 23 Mart Cuma günü Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla sahiplerini bulacak. Etkinlikte iki gün boyunca toplam 210 bin TL ödül verilecek. Dereceye girenler ayrıca yurtdışında eğitim ve İTÜ Çekirdek Erken Aşama Kuluçka Merkezi‘nde projelerini geliştirme hakkı kazanacak.

Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk’e Orhan Sabuncu ve Ömer Burhanoğlu tarafından bir hediye takdim edildi.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz