Mercedes-Benz Türk, Aksaray kamyon fabrikasına 200 yeni personel alınacak

0
1343

Türkiye’deki yatırımlarına aralıksız devam eden Mercedes-Benz Türk, hali hazırda bin 800 kişinin görev yaptığı Aksaray kamyon fabrikasında 200 kişilik ek istihdam yaratıyor.

Fabrikanın mevcut sığasını iki katına çıkarma amacıyla üretimin çeşitli konumlarında görevlendirilecek yeni personelin haziran ayında işbaşı yapması planlanıyor.

1986 yılından bu yana Türkiye’de 250 binden fazla kamyon üreten ve 70’den fazla ülkeye 45 bini aşkın kamyon ihraç eden Mercedes-Benz Türk Aksaray kamyon fabrikasında 200 kişilik ek istihdam sağlanıyor. Son iki yıl içinde Aksaray kamyon fabrikasına yaptığı 113 milyon Euro’luk yatırımı sayesinde üretim hacmini iki katına çıkarmayı ve Türkiye’nin mevcut ihracat gelirine ek olarak 1 milyar Euro’nun üzerinde katkı sağlamayı hedefleyen Mercedes-Benz Türk, yeni üretim, ihracat ve istihdam planı kapsamında 200 yeni personel alımı yapıyor.

İstihdamda öncelik, Aksaray kamyon fabrikası bünyesinde bulunan “Eğitim Merkezi”nden mezun olan gençlerin olacak. Genel ilan üzerinden gelen başvurular ile de kalan iş gücü ihtiyacının tamamlanması hedefleniyor.

Ekonominin her alanına aralıksız destek

Mercedes-Benz Türk, yarım asrı aşkın süredir üretimi, ihracatı, yatırımı ve istihdamı ile Türkiye ekonomisine desteğini sürdürüyor. 30 yılı aşkın süredir, 470 milyon Euro’yu aşkın yatırımı ile Aksaray kamyon fabrikasında üretimini sürdüren şirket, Anadolu’nun bağrında istihdam yaratmaya ve bölge ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.

Mercedes-Benz Türk, bin 800 kişinin görev yaptığı Aksaray kamyon fabrikasından yeni yatırımların katkısı ve 200 yeni çalışanın gücüyle toplam ihracat gelirinin üzerine ilave olarak 1 milyar Euro değerinde kamyon ihracatı hedefliyor. Bugün Mercedes-Benz Türk Aksaray kamyon fabrikasında üretilen kamyonların yarıdan fazlası Almanya başta olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç ediliyor.

Türk gücü ile Alman disiplinini harmanlayan şirket, son 16 yıldır 6 ton ve üzeri kamyon pazarında Türkiye’nin önderi konumunda. Bugün Türkiye’de üretilen her 3 kamyondan 2’si Mercedes-Benz yıldızı taşıyor. Önderlik bayrağını daha da ileriye taşımak adına üretim sığasını artıran ve haziran ayı itibariyle 200 yeni kişiye iş olanağı sağlayacak olan Mercedes-Benz Türk, Türkiye’deki yatırımlarına aralıksız devam ediyor. Mercedes-Benz Türk, 2018 yılında kamyon üretim sığasını ve ihracatını daha da artırmayı hedefliyor.

Aksaray dünyanın sayılı Ar-Ge merkezlerinden biri olacak, dünyaya teknoloji ve mühendislik sunacak

Araştırma ve geliştirme faaliyetlerine kurulduğu günden beri önem veren Mercedes-Benz Türk, 2009 yılında resmi olarak Ar-Ge Merkezi statüsü kazandı. Hoşdere otobüs fabrikasında hem otobüs hem de kamyon Ar-Ge çalışmalarını sürdüren Mercedes-Benz Türk, Ar-Ge konusunda Daimler küresel ağı içerisinde üstlendiği ilave sorumluluklar sebebiyle 2017 yılında Aksaray fabrikasında ikinci bir Ar-Ge Merkezi kurma kararı aldı.

İç Anadolu’da kurulacak ve resmi açılışı eylül ayında yapılacak olan yeni Ar-Ge Merkezi, Mercedes-Benz Türk’ün ana şirketi Daimler AG’nin Almanya, ABD, Brezilya, Çin, Hindistan ve Japonya’da bulunan Ar-Ge merkezleriyle birlikte küresel “Yetkinlik Merkezleri”nden biri olacak. 40 bin m2’yi aşkın alan üzerine kurulacak yeni Ar-Ge Merkezi, tüm dünyaya Mercedes-Benz uzun yol kamyonlarının testi, onayı ve mühendislik hizmeti sunan “Tek Merkez” olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz