Mercedes-Benz Türk, 2018 yılını da önder bitirdi

0
352
Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün

Mercedes-Benz Türk, 2018 yılında da kamyon ve otobüs pazarında gelenekselleşen önderliğini korudu.

Şirketin Türkiye’de ürettiği kamyon ve otobüsleriyle 2018 yılında ülke ekonomisine sağladığı ihracat geliri 1.2 milyar Euro’yu aştı.

Otomobil ürün grubundaki satışları ile premium sınıfta 3 yıldır süregelen önderliğini elden bırakmayan marka, hafif ticari taşıtlar grubundaki başarılı satışları ile pazardaki gücünü artırdı ve X-Class satışları ile Mercedes-Benz dünyasında Avrupa 3.’sü olmayı başardı.

Aksaray Kamyon Fabrikası’nın sığasının iki katına çıkarılmasına yönelik yapılan yatırımlar tamamlandı.

Aksaray’dan tüm dünyaya mühendislik ihraç eden ve Mercedes-Benz kamyonların yol testi onaylarının dünya çapındaki tek yetkili merci olan Aksaray Ar-Ge Merkezi faaliyete alındı.

2018 yılında gerçekleştirdiği 80 milyon dolarlık “Ar-Ge ve Bilişim Teknolojileri” hizmetleri ihracatı ile Mercedes-Benz Türk, Türkiye’nin En Büyük 500 Hizmet İhracatçısı’ndan biri seçildi.

Mercedes-Benz Türk; iletişim, satış & pazarlama alanlarındaki faaliyetleri ile eğitim, kültür & sanat, girişimcilik ve spor alanlarında yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleriyle 2018 yılında farklı kategorilerde birçok ödüle layık görüldü.

Türkiye’deki faaliyetlerine 1967 yılında başlayan, bugün ülkenin en büyük yabancı sermayeli şirketlerinden biri olan Mercedes-Benz Türk, 2018 yılını farklı alanlarda elde ettiği başarılarla geride bıraktı. Yarım asrı aşkın süredir ülkenin ekonomik ve sosyal gelişimine destek olan Mercedes-Benz Türk’ün 2018 yılı itibariyle Türkiye’deki yatırımı 1.2 milyar Euro’ya ulaştı.

Mercedes-Benz Türk, 4 bin 493 adet kamyon ve 263 adet otobüs satışı ile yerel kamyon ve otobüs pazarındaki önder konumunu 2018 yılında da korumaya devam etti. Premium sınıfta 3 yıldır süregelen önderliğini elden bırakmayan marka, geçtiğimiz yıl 14 bin 445 adet otomobil satışına ek olarak; 7 bin 992 adet hafif ticari taşıt satışı gerçekleştirdi.

Bugün itibariyle 6 bin 800’ü aşkın çalışanıyla faaliyetlerini sürdüren şirketin ikinci el satışları ise toplamda 2 bin 786 adede ulaştı.

Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası

Üretim hız kesmedi ve ihracatta rekor kırdı

Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası, 2018 yılında üretimine kesintisiz devam etti ve toplamda 3 bin 708 adet otobüs üretti. Şirket, başta Batı Avrupa ülkelerine olmak üzere üretimin yaklaşık yüzde 95’ini ihraç ederek 2018 yılında 3 bin 494 adetlik otobüs ihracatı gerçekleştirdi. Üretimine başladığı 1968 yılından bu yana toplam 88 bin 573 adet otobüs üreten şirketin, otobüs ihracat hacmi ise ilk ihracatın yapıldığı 1970 yılından bu yana toplam 53 bin 614 adede ulaştı.

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası ise 2018 yılında 17 bin182 adet kamyon üretti. Şirket, kamyon ihracat hacmini geçen yıla oranla yüzde 98 artırarak, 12 bin 815 adetlik kamyon ihracatı ile tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştı. Kamyon üretimine başladığı 1986 yılından bu yana toplamda 263 bin 329 adet kamyon üreten Mercedes-Benz Türk, bugüne kadar toplam 56 bin 553 adet kamyon ihraç etmiş oldu.

Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası

1.2 milyar Euro ihracat gelirine ek, Türkiye’nin toplam hizmet ihracatına 80 milyon Dolar’lık katkı

Mercedes-Benz Türk’ün Türkiye’de üretimini gerçekleştirdiği her iki ürün grubu özelinde 2018 yılında ülke ekonomisine sağladığı ihracat geliri 1.2 milyar Euro’yu aştı. Günümüzde Türkiye’den ihraç edilen her 2 otobüsten 1’i ve her 10 kamyondan 9’u Mercedes-Benz Türk tarafından ihraç ediliyor. Şirket, ürünlerinin ihracatı ile Türkiye’nin ekonomisine sağladığı 1.2 milyar Euro’yu aşan katkıya ek olarak “Ar-Ge ve Bilişim Teknolojileri” alanlarında yurtdışına sağladığı hizmetler ile Türkiye’nin toplam hizmet ihracatı tutarına yaklaşık 80 milyon Dolar’lık katkı sağladı.

Mercedes-Benz Türk, bu başarısı vesilesiyle 2018 yılı sonunda TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) tarafından belirlenen Türkiye’nin En Büyük 500 Hizmet İhracatçısı arasında yer aldı. Mercedes-Benz Türk’ün 2018 yılında 5. yılını kutlayan ve Almanya’dan Japonya’ya kadar 40’tan fazla ülkeye bilişim teknolojileri hizmeti sunan “Küresel IT Çözümleri Merkezi”nin de bu ödüle katkısı büyük oldu.

Mercedes-Benz Türk Aksaray Ar-Ge Merkezi

8.4 milyon Euro’luk yatırım ile Aksaray’da yeni Ar-Ge Merkezi

Mercedes-Benz Türk; fabrikalarında ürettiği kamyon ve otobüslerin ihracatına ek olarak Hoşdere ve Aksaray’daki Ar-Ge Merkezleri’nde ve 2018’de 5. yaşını kutlayan Küresel IT Çözümleri Merkezi’nde yürüttüğü çalışmaları ile yurtdışına mühendislik ve hizmet ihracatı gerçekleştiriyor.

2018 yılında 8.4 milyon Euro’luk yatırımla Türkiye’deki ikinci Ar-Ge Merkezi’ni faaliyete alan şirket, Daimler’in küresel ağı içerisinde tüm dünyaya kamyon yol testi onayı veren ve mühendislik hizmeti sunan “Tek Merkez” olma unvanını taşıyor. Bu merkez Daimler AG’nin Almanya, ABD, Brezilya, Çin, Hindistan ve Japonya’da bulunan Ar-Ge merkezleriyle birlikte küresel “Yetkinlik Merkezleri”nden biri kabul ediliyor. Şirketin 2005 yılında faaliyet aldığı ilk Ar-Ge Merkezi ise Hoşdere Otobüs Fabrikası bünyesinde bulunuyor ve otobüs & kamyon ürün grupları özelinde çalışmalara imza atıyor.

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan

Yatırımlar tam gaz devam etti, “En İyi Proje” birinciliği geldi

Mercedes-Benz Türk, 2018 yılında da tesis ve fabrikalarına yönelik yatırımlarını sürdürdü. Müşteri talep ve beklentileri doğrultusunda ürün ve hizmetlerini, üretim süreçlerini ve kullandığı teknolojileri sürekli yenileyen şirket, 2018 yılında bu kapsamda yaklaşık 65 milyon Euro’luk yatırım gerçekleştirdi.

Aksaray Kamyon Fabrikası’nda sığa artırma hedefi ile 2016 yılı sonunda açıklanan 113 milyon Euro’luk yatırım ise tamamlandı. 2018 yılında tamamlanan bu yatırım ile fabrikanın üretim sığası iki katına çıkarılırken, araç üretim maliyetleri de düşürüldü. Mercedes-Benz Türk Aksaray Kamyon Fabrikası, “Aksaray Next Level” adı verilen bu proje ile Daimler tarafından düzenlenen küresel bir yarışmada Daimler Kamyon ve Otobüs Grubu’nda “En İyi Proje” seçilerek birincilik elde etti.

1 milyon Euro’luk akü şarj alanı ile yüzde 100’e varan verimlilik elde etti

Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda 1 milyon Euro’luk yatırım ile çok katlı merkezi akü şarj alanı kullanıma alındı. Bu alan ile şirket, şarj sığası ve değişim süreleri bakımından yüzde 100’e varan verimlilik elde etti. Türkiye’de bir ilki hayata geçiren Mercedes-Benz Türk, alandaki özel makaralı raf sistemi ve akü değişim lifti aracılığıyla istif makinelerinin akü değişim operasyonunu çok hızlı ve etkin bir şekilde yönetebilir hale geldi. Geliştirilen bu yeni proje sayesinde fabrikanın akü şarj süreçlerinden kaynaklı karbon ayak izi yüzde 25’e varan oranda azaldı.

Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz

Süer Sülün: “Önderliği elden bırakmıyoruz

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, 2018 yılında daralan pazara rağmen otobüs ve kamyon pazarında gelenekselleşen önder konumumuzu koruduk. Aksaray Kamyon Fabrikamız ve Hoşdere Otobüs Fabrikamızda üretimimize aralıksız devam ederken; ihracat rakamlarımızı ikiye katladık. Bu sayede Türkiye ekonomisine 1.2 milyar Euro’yu aşan tutarda katkıda bulunduk. Yine 2018 yılında Türkiye tarihinde bir ilki gerçekleştirerek tek seferde 500 adetlik dev bir kamyon filosu teslimatına imza attık. Kamyon fabrikamızdaki üretim bandımızdan 250 bininci kamyonumuzu indirerek yeni bir rekor kırdık. Otobüs fabrikamızda ise 85 bininci otobüsümüzü büyük bir coşkuyla banttan indirdik. Mercedes-Benz Türk olarak bugün 6 bin 800’ü aşkın çalışanımızla birlikte çok büyük bir aileyiz. 2019 yılında pazarın bir miktar daha daralacağını öngörerek, ihracat rakamlarımızı artıracağımız, 13m Travego’yu pazara sunacağımız, yenilik ve ilklere imza atacağımız bir yıl olması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” diye konuştu.

Şükrü Bekdikhan: “Premium sınıfın birincisi yine Mercedes-Benz

Mercedes-Benz Türk Otomobil Grubu İcra Kurulu Üyesi Şükrü Bekdikhan, “Dünya genelinde Mercedes-Benz otomobil satışları bir önceki yıla oranla yüzde 0.9 artarak 2.3 milyon seviyesine ulaştı. Mercedes-Benz, 2018 yılını bu rakamlar ışığında önder olarak kapattı ve önderlik konumunu üç yıldır kesintisiz şekilde koruyan bir marka haline geldi. Türkiye’de ise Mercedes-Benz Türk olarak; 2018 yılında 14 bin 445 adetlik satış gerçekleştirdik ve 2016 yılından beri taşıdığımız önderlik bayrağımızı koruduk. Mercedes-Benz E-Serisi, C-Serisi, S-Serisi gibi geleneksel modellerimiz kendi sınıflarında önder olurken; CLS, E-Serisi Coupé ve C-Serisi Coupé gibi sportif modellerimiz hem kendi sınıflarında önder oldular hem de toplam satış adetlerimize önemli katkı sağladılar. Mercedes-Benz Otomobil Grubu olarak 2019 yılında da pazar payımızı koruyarak, önderliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz. 2019 yılı içerisinde tanıtımını yapacağımız yeni A-Serisi Sedan, B-Serisi ve CLA gibi ürünlerimiz de satışlarımıza olumlu katkı sağlayacağından eminiz. Öte yandan 2018 yılı sonlarında piyasaya sunduğumuz tamamen elektrikli smart EQ modelimiz ve 2020 yılında satışa sunmayı planladığımız tam elektrikli EQC modelimizle, elektrikli araçlar pazarındaki konumumuzu da güçlendirerek elektrikli otomobil kullanımını yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Tüm bunlara ek olarak, yalnızca ürünlerimiz ve satış esnasında değil; satış sonrasında da premium sınıfta müşteri hizmetleri alanındaki önderliğimizi sürdürmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Mercedes-Benz X-Class

Tufan Akdeniz: “Mercedes-Benz Vito ile kendi pazar payı rekorumuzu kırdık

Mercedes-Benz Türk Hafif Ticari Araçlar İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz ise “Mercedes-Benz Türk olarak hafif ticari taşıt pazarında 2018 yılında gerçekleştirdiğimiz 7 bin 992 adetlik toplam satış ile 2017 yılına kıyasla karşılaştırmalı sınıf pazarındaki payımızı artırmayı başardık. Öğrenci ve personel taşımacılığının yanı sıra turizm ve şehiriçi yolcu taşımacılığında da önemli bir yere sahip olan Sprinter araçlarımız ile geçen yıla oranla pazardaki konumumuzu güçlendirdik. Düşük ilk satın alma maliyeti, yüksek kalite standartları, yakıt ekonomisi, artırılan güvenlik donanımları, farklı kullanım alanlarına uygun geniş ürün yelpazesi ile sınıfının en iddialı aracı Vito ile ise gerçekleştirdiğimiz 3 bin 837 adetlik satış ile kendi pazar payı rekorumuzu kırmayı başardık. Ayrıca 2017 yılı sonunda Türkiye pazarı ile tanıştırdığımız Mercedes-Benz markasının ilk pick-up aracı ve sınıfındaki tek premium seçenek olan X-Class ile bin 373 adetlik bir satışa imza attık ve bununla birlikte Mercedes-Benz dünyasında Avrupa 3.’sü olmayı başardık. Bu başarı bizler için büyük bir gurur kaynağı oldu. 2019 yılında özellikle turizmin hareketlenmesi ile turizm yolcu taşımacılığı alanında bir artış olacağını öngörüyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yeni yılda da yeni stratejilerimiz çerçevesinde hafif ticari taşıt satışlarımızı artırmaya ve pazardaki konumumuzu güçlendirmeye yönelik çalışmalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Mercedes-Benz Finansal Hizmetler yine başarılara imza attı

Türkiye’de 2018 yılında satılan her 2 Mercedes-Benz marka araçtan 1’i Mercedes-Benz Finansal Hizmetler tarafından kredilendirildi. Şirket, taşıt kredisinin yanı sıra sigorta hizmetleri de sundu. Mercedes-Benz Türk tarafından 2018 yılında satılan otobüs, kamyon, hafif ticari taşıt ve otomobillerin yüzde 40’ı Mercedes-Benz Finansal Hizmetler tarafından sigortalandı.

smart EQ

Kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle de Türkiye’nin geleceğine ışık tutuyor

Mercedes-Benz Türk, ülke ekonomisi ve kalkınmasına sağladığı katkının yanı sıra; eğitim, kültür & sanat, girişimcilik ve spor alanlarında yürüttüğü sosyal sorumluluk projeleri ve sponsorluk faaliyetleriyle de iyi bir kurumsal vatandaş kimliğine sahip olmayı sürdürdü.

15 yıldır Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte yürütülen Her Kızımız Bir Yıldız projesi kapsamında yaklaşık 5 bin öğrenciye burs sağlandı; MobileKids trafik projesi kapsamında 45 okulda 20 bini aşkın çocuğa trafik eğitimi verildi, EML’miz Geleceğin Yıldızı kapsamında mesleki ve teknik anadolu liselerindeki 32 laboratuvar yenilendi, yaklaşık 2 bin öğrenci Mercedes-Benz Laboratuvarları’nda eğitim gördü ve Mercedes-Benz Türk StartUP yarışması ile yenilikçi, sürdürülebilir ve yaratıcı fikirler desteklenerek topluma ve çevreye fayda sağlandı.

Şirket, “Kültür & Sanat” alanında ise; konserlerini İstanbul’un farklı tarihsel mekânlarına taşıyarak Türkiye’de kültür mirası bilincinin gelişmesine de destek olan İstanbul Müzik Festivali’ni 1987 yılından bu yana kesintisiz olarak destekliyor. Mercedes-Benz Türk ayrıca “Spor” alanında 1996 yılından bu yana “Türkiye Futbol Federasyonu Ana Sponsorluğu” ve 2001 yılından beri ise “Türkiye Basketbol Federasyonu Resmi Sponsorluğu” ile Türk Milli Takımları’nın gücüne güç katıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here