Bosch’tan yarı treylerler için elektrikli aks

0
1180
Bosch elektrik akslı soğutuculu treyler

Bosch’un yarı treylerlere entegre edilebilen elektrikli aksı sayesinde yılda 9 bin litreye kadar yakıt tasarrufu sağlanırken, daha az karbondioksit salınımı ve daha sessiz çalışma olanağı doğacak.

Bosch, yarı treylerli kamyonlar için de elektrohareketliliği mümkün kılan bir teknolojiye imza attı. Bosch’un, IAA 2018 Ticari Taşıt Fuarı’nda tanıttığı yarı treylerlere entegre edilebilen elektrikli aks, bugüne kadar olduğu gibi aksların serbest bir şekilde dönmesine izin vermek yerine, yarı treylerle elektrikli makine entegre etme fikrine dayanıyor. Bu, fren sırasında elektrik üretilebileceği ve bu elektriğin treylerin güç ünitelerini besleyebileceği anlamına geliyor.

Frigorifik treylerlerle yılda 10 bin Euro’ya varan tasarruflar sağlanabileceği hesaplanıyor. Bosch’un öngörülerine göre, soğutma ünitesinin bu şekilde üretilen enerjiyle çalıştırılmasıyla yılda 9 bin litreye kadar tasarruf sağlanabiliyor. Ayrıca elektrikli marş ve hızlanma destek fonksiyonu da ek yakıt tasarrufuna yardımcı olabiliyor. Yakıt tasarrufu aynı zamanda CO2 yayımını da azaltıcı yönde etki yapıyor. Elektrikli soğutma ünitesinin daha az sese yol açması nedeniyle, özellikle kentiçi teslimatlar halkı rahatsız etmeden sabah erken veya akşam geç saatlerde yapılabiliyor.

Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Markus Heyn, “Bosch, kamyonların arka akslarını elektrikli ve akıllı hale getiriyor. Kamyonlara yönelik elektrifikasyon çözümümüz ekonomik açıdan mantıklı ve elektrohareketliliğin bugünün kamyonlarında bile nasıl işe yarayabileceğini gösteriyor.” dedi.

Aksa bir güç aktarma mekanizmasının eklenmesi, treylerin bir çekici olmadan otoparkta manevra yapabilmesini sağlıyor. Bu, lojistik şirketlerinin otoparklarında treylerleri özerk şekilde park edebilmesine yönelik ilk adımı oluşturuyor.

Bosch, bu teknolojiyi hem yeni treylerler için hem de bir iyileştirme çözümü olarak sunuyor. Sadece Avrupa’da her yıl brüt araç ağırlığı en az 10 ton olan yaklaşık 250 bin treyler trafiğe çıkıyor. Bunların yalnızca beşte birinde soğutma ünitesi bulunuyor.

Elektrik aküde toplanıyor, yakıt tasarrufu sağlanıyor

Bosch mühendisleri, elektrikli aks için binek otomobil parçalarına güveniyor. Örneğin; SMG180 elektrik motoru, Almanya’daki posta servisi StreetScooters başta olmak üzere, dünya genelinde daha şimdiden yüz binlerce hibrit ve elektrikli araçta yer alıyor. Elektrikli araçların aksine, elektrikli aksta yer alan motorlar sadece enerji geri kazanımı yapabilecekleri zaman devreye girerek aralıklı olarak çalışıyor. Binek otomobillerde halihazırda kullanılan bu geri kazanım neticesinde, fren yapma sırasında enerji kaybolmayarak yüksek voltajlı bir aküde depolanıyor. Bu elektrik, yokuşlarda motorları besleyebiliyor veya treylerin soğutma ünitesine enerji sağlayabiliyor, böylece yüksek miktarda yakıt tasarrufu sağlanıyor.

Depoda özerk park etme

Ayrıca elektrikli aks, özerk sürüş açısından da önemli bir yardımcı özelliği taşıyor. Aksa bir motor yerleştirildiğinde, treyler depoda bağımsız bir şekilde manevra yapabiliyor. Nakliye şirketlerinin tesisleri veya limanlar gibi özel mülklerde, uzaktan kumandalı elektrikli sürüşü de kolaylaştırıyor. Bugüne kadar kamyon sürücülerinin bunu kendisi yapması gerekiyordu ya da özel bir treyler manevra ünitesi bu işi onlar için yapıyordu. Ancak elektrikli motor artık treyleri, kısa mesafeler gidebilen bağımsız bir araç haline getiriyor. Treylere yerleştirilen ve depoda çeşitli noktalara kurulan ek duyargalar yardımıyla, treylerlerin kendi kendilerini park etmesi mümkün oluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz