Mercedes-Benz eActros dünya prömiyerini kutladı

0
2042
mbeactros_025
30 Haziran 2021'de Mercedes-Benz Trucks, ağır hizmet tipi dağıtım taşımacılığı için akü elektrikli eActros'un dünya prömiyerini kutladı.
Renault Trucks

30 Haziran 2021’de Mercedes-Benz Trucks, ağır hizmet tipi dağıtım taşımacılığı için akü elektrikli eActros‘un dünya prömiyerini kutladı. Mercedes-Benz Trucks, bir yıldıza sahip ilk elektrikli seri üretim kamyonunun tanıtımı ile yeni bir çağın müjdesini veriyor. Mercedes-Benz Trucks’tan Sorumlu Daimler Truck AG Yönetim Kurulu Üyesi Karin Rådström, eActros ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “İklim değişikliği söz konusu olduğunda taşımacılığın sorunun bir parçası olduğunu kabul etmeliyiz. Aynı zamanda, çözümün bir parçası olabiliriz ve olacağız. Halka açık yollarda yarım milyon kilometreden fazla yol kat eden eActros’umuzla başlıyoruz.” dedi. Rådström, eActros’un kavramı ve pazar potansiyeli hakkında ise “eActros ve ona adanmış hizmetler, Mercedes-Benz Trucks ve müşterilerimiz için CO2 nötr taşımaya doğru büyük bir adımdır.” dedi.

mbeactros_066
eActros’un teknolojik kalbinde, iki hızlı aktarma ile birlikte iki entegre elektrik motoruna sahip tahrik birimi bulunuyor.

Mercedes-Benz Trucks‘ın Hannover’deki IAA 2016 Ticari Taşıtlar Fuarı’nda kentsel alanlar için ağır hizmet dağıtım kamyonu için kavram aracı sunmasının ardından, 2018 yılında Almanya ve diğer Avrupa ülkelerindeki müşterilerle işbirliği içinde on adet eActros prototipinin uygulamalı testi başladı. “eActros Yenilikçilik Filosu”nun amacı, 2021’de seri üretime hazır bir eActros‘u piyasaya sürmekti. Mercedes-Benz Trucks Pazarlama, Satış ve Hizmetler Başkanı Andreas von Wallfeld, konuyla ilgili olarak “eActros’un geliştirilmesi, müşterilerimizle ortaklığa odaklandı. Yenilikçilik Filosu’ndan öğrendiğimiz her şey artık seri üretime dahil ediliyor. Prototiplerle karşılaştırıldığında, seri üretim modelinde menzil, tahrik gücü ve güvenlik gibi çeşitli özellikler önemli ölçüde iyileştirildi.” dedi.

mbeactros_057
MirrorCam ve Multimedia Cockpit Interactive gibi kendini kanıtlamış, yenilikçi temel ürünler ile standart olarak donatılıyor.

eActros‘un teknolojik kalbinde, iki hızlı aktarma ile birlikte iki entegre elektrik motoruna sahip tahrik birimi bulunuyor. Her iki motor da etkileyici sürüş konforu ve yüksek araç dinamiği sağlarken, sessiz ve yayımsız elektrikli sürüş, kamyonun gece teslimatları ve dizel araçlar için sürüş yasakları olan şehiriçi girişler için de kullanılabileceği anlamına geliyor. Sürüme bağlı olarak, eActros gücünü her biri yaklaşık 105 kWh kapasiteli üç veya dört akü paketinden alıyor. 420 kWh azami kapasite sayesinde 400 kilometreye kadar menzil sunuluyor. eActros, 160 kW’a kadar şarj edilebiliyor: Normal bir 400A DC şarj istasyonuna bağlandığında, üç akü paketinin yüzde 20’den yüzde 80’e şarj olması 1 saatten biraz daha uzun sürüyor. Andreas von Wallfeld, şöyle devam etti: “Bu sayede eActros, dağıtım taşımacılığındaki günlük operasyonlar için kullanılabilirlik ve performans açısından mükemmel bir donanıma sahip bulunuyor.

mbeactros_063
Sürüme bağlı olarak, eActros gücünü her biri yaklaşık 105 kWh kapasiteli üç veya dört akü paketinden alıyor. 420 kWh azami kapasite sayesinde 400 kilometreye kadar menzil sunuluyor.

Taşımacılık şirketlerine elektromobiliteye geçiş yaparken adım adım yardımcı olmak için Mercedes-Benz Trucks, eActros‘u müşteriler için danışmanlık ve servis ürünlerini ve dolayısıyla mümkün olan en iyi araç kullanımını, toplam maliyetlerin optimizasyonunu ve bir şarj altyapısının kurulmasını içeren kapsamlı bir sisteme dahil etti. Ayrıca elektrikli kamyon, yüksek derecede dijitalleşme ve bağlantılılık özelliklerine sahip.

mbeactros_036
Mercedes-Benz Trucks, 2039 yılına kadar Avrupa’da elektrikli kamyonlara geçişini tamamlamaya çalışıyor.

Bu aynı zamanda araç güvenliği için de geçerli. Geleneksel dizel tahrikli Actros’un en yeni neslinde Mercedes-Benz Trucks, bugün yollarda mümkün olan yüksek güvenlik standardını ve üreticinin kazasız sürüş vizyonu doğrultusunda neler yaptığını etkileyici bir şekilde sergiledi. eActros ile Mercedes-Benz Trucks, örneğin MirrorCam, Sideguard Assist S1R veya yaya algılamalı beşinci nesil Active Brake Assist (ABA) gibi standart olarak bulunan sistemler biçiminde yalnızca aktif güvenliği değil, aynı zamanda elektrikli araçlar ve bunların yüksek voltajlı sistemleriyle ilgili zorlukları da yakından takip ediyor.

mbeactros_011
eActros, 160 kW’a kadar şarj edilebiliyor: Normal bir 400A DC şarj istasyonuna bağlandığında, üç akü paketinin yüzde 20’den yüzde 80’e şarj olması 1 saatten biraz daha uzun sürüyor.

2021 sonbaharından itibaren seri üretim modeli, Mercedes-Benz Trucks‘ın Wörth am Rhein’deki en büyük kamyon montaj fabrikasında üretilecek. Son aylarda oradaki yeni üretim süreçleri için yoğun hazırlıklar yapıldı. Buna yeni bir montaj hattının inşası da dahil. İlk aşamada eActros‘un seri üretim modeli Almanya, Avusturya, İsviçre, İtalya, İspanya, Fransa, Hollanda, Belçika, Büyük Britanya, Danimarka, Norveç ve İsveç’te satışa sunulacak. Diğer pazarlar takip edecek.

mbeactros_001
2021 sonbaharından itibaren seri üretim modeli, Mercedes-Benz Trucks’ın Wörth am Rhein’deki en büyük kamyon montaj fabrikasında üretilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz