MAN Truck & Bus, vites büyüttü

0
391
MAN-V4_03
MAN Truck & Bus, 2018’de çok başarılı bir yıl geçirdi.

MAN Truck & Bus, 2018’de çok başarılı bir yıl geçirdi. Şirket, satış gelirinin yanı sıra alınan sipariş ve araç satışı anlamında üç üretim sektöründe de – Kamyon, Otobüs ve Van – vites büyüttü.

MAN Truck & Bus, 2018’de bir önceki yıla oranla yüzde 8 artışla gelirini 10.8 milyar Euro’ya çıkardı. Adet sayısı olarak satışlar yaklaşık yüzde 14 artarak 102 bin 500 adede yükseldi. Alınan siparişlerdeki artış ise yüzde 20’ye ulaştı. Şirket, sadece artan talepten faydalanmadı; MAN hem kamyonda hem de otobüste pazar payı kazandı.

İcra Kurulu Başkanı Joachim Drees, gelişmeden duyduğu memnuniyeti şöyle dile getirdi: “Alınan siparişlerin yüksek seviyesi ve hepsinden öte pazar paylarındaki artış doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Müşteriler ister kamyon ister otobüs isterse van olsun teknolojilerimize, ürünlerimize ve hizmetlerimize güveniyor. Sürekli gelişim ve operasyonel mükemmeliyetçilik gelecekteki büyümeyi sağlamak ve kârlılık hedeflerine ulaşmak için ön koşullardır. Araştırma ve geliştirmeye, yeni teknolojilere ve yeni, yenilikçi ürünlere yaptığımız mevcut yatırımlar ile kamyonlarımızın, otobüslerimizin ve vanlarımızın uzun dönemli rekabetçiliğini garanti altına alıyoruz.

Buna karşın MAN Truck & Bus’ın operasyonel kârlılığı 402 milyon Euro’ya düştü. 2018 yılında satışlardaki operasyonel gelir yaklaşık yüzde 3.7 oldu.

Kamyon birimindeki satışlar, bir önceki yıla göre, yüzde 7 arttı. Aynı zamanda MAN, pazar payını nerdeyse yüzde 1 artırarak yüzde 16.5’e çıkardı. Toplamda MAN Truck & Bus, 2018 yılında (7 bin 871 adet MAN TGE van dahil olmak üzere) 93 bin 352 adet kamyon sattı. Joachim Drees, şöyle konuştu: “Güncel modellerimiz ile – uzun yol taşımacılığı için MAN TGX, ağırlığa hassas taşımacılık için MAN TGS, ağır dağıtım taşımacılığı için MAN TGM ve hafif dağıtım taşımacılığı için MAN TGL – hem performans ve güvenilirlik hem de toplam sahiplik maliyeti anlamında müşterilerimizin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunuyoruz.

Otobüs birimi de 2018 yılında satışlarını 7 bin 204 adede çıkararak olumlu gelişmenin tadını çıkardı. Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Kurul Üyesi Göran Nyberg, şu açıklamayı yaptı: “Geçmiş yıllarda otobüs işini sorunlu bir çocuktan son derece başarılı bir kurumsual birime başarıyla geliştirdik. 2018’de Avrupa’da pazar payımızı yüzde 14.5’e çıkarma başarısını gösterdik. Hepsinden öte müşterilerimiz yüksek güvenilirliğimizi ve güvenliğimizi, mükemmel tasarımımızı, yenilikçi teknolojilerimizi, yüksek konforumuzu ve satış ve servisteki kapsamlı müşteri odaklı yaklaşımımızı takdir ediyorlar. Seyahat otobüsü sınıfında NEOPLAN Tourliner ve MAN Lion’s Coach ile en üst iki modele sahibiz ve yeni kentiçi otobüs neslimiz MAN Lion’s City’yi başarılı bir şekilde pazara sunma süreci içindeyiz. Maliyet verimliliği anlamında bir numara olan ve rakiplerinden farklı olarak daha ilk baştan itibaren tamemen elektrikli işletim için tasarlanan bu modelin seri üretimi 2020 yılında başlayacak.

MAN yelpazesindeki en yeni ürün olan MAN TGE van, beklenenden daha iyi bir gelişim gösterdi. Göran Nyberg, bu konuda şunları söyledi: “10 bin adetlik sipariş ve 7 bin 871 adet teslim edilen araçla hedeflerimizi fazlasıyla aştık. 3.5’ten 5.5 tona kadar izin verilen azami toplam yüklü ağırlığa sahip geniş model yelpazesi, gelişmiş güvenlik donanımları ve geniş gövde seçeneği ve endüstri çözümü ile MAN TGE, konforlu, güçlü, güvenilir ve verimli gerçek bir MAN.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here