MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Otobüs Satış Direktörü Can Cansu

8
16134

Yeni Neoplan Tourliner, MAN Otobüs Grubu’nun Cityliner’ın ardından en üst sınıftaki ikinci seyahat otobüsü olarak üretildi. Cityliner’ı yüksek fiyatı nedeniyle Türkiye’de satışa sunmuyoruz. Dolayısıyla Türkiye’de Neoplan markası olarak sadece Neoplan Tourliner ile yürüyeceğiz. Yeni Tourliner’dan oldukça ümitliyiz. Yeni Tourliner’ın 2+1 veya 2+2 MAN otobüs kullanan büyük filolara gireceğini umuyoruz. 2016 yılını yüzde 16 pazar pay ile kapatmıştık. Bu yıl ise pazar kaç adet olursa olsun 100 adet yeni Tourliner satmayı ve pazar payımızı yüzde 20 bandına çıkarmayı hedefliyoruz.

Bir önceki nesil Tourliner Türkiye’de 12’inci yılını tamamladı. Yeni Tourliner neredeyse adı dışında tamamen yeni bir otobüs. Bir önceki nesil Tourliner için Neoplan logolu MAN diyorlardı. Şu anda yeni Tourliner, MAN Lion’s Coach’a göre çok daha üst sınıf bir ürün haline geldi. MAN Lion’s Coach da ilerde yenilenecek; ancak Neoplan Tourliner ile birbilerine benzemeyecekler ve Neoplan hep üst sınıf olarak kalacak.

Yeni Tourliner’da dört ana başlıkta değişiklik gerçekleşti. Bunlardan ilki tasarım. Önden arkaya kadar çok ciddi bir tasarım değişikliği yapıldı. İkincisi güvenlik donanımları ve yeni gövde yapısı. Biz MAN Grubu olarak güvenliğe büyük önem veriyoruz. Bu nedenle Türkiye’deki müşterilerin istemesine karşın yıllardır 4 metrelik otobüs üretmiyoruz. Yeni Tourliner’ın yüksekliği ise 3.84 metre. Yeni Tourliner, 2017 yılının sonunda yürürlüğe girecek ECE-R.66.02 devrilme ölçütlerini bugünden karşılıyor. Üçüncüsü donanım ve eğlence sistemi. Yeni Tourliner’da koltuk arkası eğlence sistemine uygun bir altyapı var. Dördüncüsü motor ve aktarma organları. Yeni Tourliner’da Euro 6 motora göre 20 beygir daha fazla güç ve 200 Nm daha fazla azami tork veren Euro 6C ölçütünde D26 motor, Intarder 3’le donatılan MAN TipMatic otomatikleştirilmiş şanzıman ve 2.73:1 tahvil oranına sahip diferansiyel kullanıyoruz.

Bugüne kadar 440 beygirlik 2+1 otobüslerimizi Efficient Line ve otomatik vitesli olarak ürettik. 2+2 otobüslerimizi manuel vitesli olarak üretmemizin nedeniyse biraz daha ucuz olmasıydı. Ancak artık manuel şanzımanla otomatik şanzıman arasında fiyat farkı kalmadı. Hatta Almanya merkez bazı otobüs modellerinde manuel şanzıman seçeneğini üretimden kaldırdı. Yeni Neoplan Tourliner’ı Türkiye’de sadece 460 beygirlik Euro 6 C motor ve otomatik şanzımanla satacağız. Türkiye pazarına çok önemli bir yenilik olarak sunduğumuz EfficientCruise ve Efficient Roll sistemleri de sadece otomatik şanzımanla birlikte çalışıyor. Ayrıca otomatik şanzıman sürücü hatalarını ortadan kaldırıyor, yakıt tükeminin yanı sıra bakım ve onarım maliyetlerini de düşürüyor. Yeni Tourliner sürtünme direnci düşürülmüş yeni tasarımı, yeni aktarma organları ve yeni teknolojileri ile bir önceki nesil Tourliner’e göre yüzde 10 daha az yakıt tüketiyor. Birçok yeni teknolojiye sahip olan yeni Tourliner’ın 460 beygirlik Euro 6 C motor, otomatik şanzıman ve uydu anteniyle donatılan 2+1 VIP sürümünü 275 bin Euro fiyatla satışa sunuyoruz.

8 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz