Busworld Avrupa 2019

0
19107
BusworldEurope-IVECO
Dünyanın en büyük otobüs fuarı Busworld Avrupa, 25’inci kez düzenlendi.

Dünyanın en büyük otobüs fuarı Busworld Avrupa, 25’inci kez düzenlendi. Kentiçi ve seyahat otobüsü üreticileri, karoser üreticileri, parça üreticileri ve aksesuvarcılar en son ürün ve hizmetlerini 18 – 23 Ekim 2019 tarihleri arasında altı gün boyunca Belçika’nın başkenti Brüksel’de Brüksel Expo’da sergilediler. Katılımcılar, ziyaretçiler, basın mensupları ve organizatörler Busworld’ün her zamankinden daha büyük ve daha iyi olduğu konusunda hemfikir oldular.

Fuarla ilgili tüm sayılarda artış yaşandı. Bir önceki fuara göre sergileme alanı 50 binden 79 bin metrekareye, katılımcı sayısı 376’dan 511’e ve ziyaretçi sayısı da 37 bin 274’ten 39 bin 798’e çıktı. 2019 yılı Busworld tarihinde gerçekten bir kilometre taşı oldu.

brussels-expo-01
Kentiçi ve seyahat otobüsü üreticileri, karoser üreticileri, parça üreticileri ve aksesuvarcılar en son ürün ve hizmetlerini 18 – 23 Ekim 2019 tarihleri arasında altı gün boyunca Belçika’nın başkenti Brüksel’de Brüksel Expo’da sergilediler.

Uluslararası katılım

511 katılımcı 37 ülkeden gelirken en çok katılımcı sayısına sahip ülkeler sırasıyla Türkiye, Almanya ve Çin oldu. 2017 yılında 118 ülkeden ziyaretçi gelirken 2019’da ziyaretçilerin geldiği ülke sayısı 143’e yükseldi.

Busworld Başkanı Redgy Deschacht, Busworld Avrupa 2019’un başarısıyla ilgili şunları söyledi: “Tabii ki bu Busworld için üzerinde çalıştığımız ve umduğumuz mümkün olan en iyi gelişim. Her yeni fuarda büyüme ve uluslararasılaşma el ele gidiyor. Bunları sadık katılımcılarımızın desteği olmadan başaramazdık.

busworld-europe-bustest
Fuar süresince Brüksel Expo fuar merkezinin etrafına park etmiş deneme araçları ile deneme sürüşleri de gerçekleştirildi.

Fuar süresince Brüksel Expo fuar merkezinin etrafına park etmiş deneme araçları ile deneme sürüşleri de gerçekleştirildi.

Fuar sırasında gerçekleştirilen yan etkinlikler de oldukça başarılıydı. ‘IRU & Busworld Akademi Uluslararası Seyahat Otobüsü Konferansı’nda ‘Hindistan Günü’nde ve ‘Macaristan VIP etkinliği’nde çok sayıda katılımcı hazır bulundu. ‘UITP – Busworld Uluslararası Kentiçi Otobüs Konferansı’na ise 450 delege katıldı.

volvo-electric-busdemo
Brüksel Expo’nun içinde ve dışında sergilenen neredeyse her otobüs elektrikli tahriğe sahipti.

Brüksel’e taşınma

Busworld Fuarı’nın sürekli büyümesi nedeniyle daha büyük bir fuar alanı olan Brüksel Expo’ya taşınma kararı alındı. İlk başta tüm katılımcılar ve ziyaretçiler bu fikirden ikna olmadılar. Zamanla küçük kalmasına karşın Kortrijk Xpo oldukça popular bir yerleşkeydi. Ancak bugün herkes bunun doğru bir karar olduğunda hemfikir.

Elektrifikasyon

Busworld hiçbir zaman özel bir tema belirlememesine karşın elektrifikasyon teması bu yılkı fuarda kendiliğinden doğal olarak gelişti. Brüksel Expo’nun içinde ve dışında sergilenen neredeyse her otobüs elektrikli tahriğe sahipti. Fuarın her köşesinde elektrik, akü, menzil, kWh ve şarj sözcükleri söylendi.

busworld-awards-gala
Busworld Ödül Gecesi’nde üç farklı jüri kazanan taşıtları açıkladı.

Busworld Ödül Gecesi’nde üç farklı jüri kazanan taşıtları açıkladı

Sürdürülebilir Kentiçi ve Seyahat Otobüs Ödülleri 2020”de Mercedes-Benz eCitaro, “2020’nin Sürdürülebilir Kentiçi Otobüsü”, IVECO Crossway NP NF “2020’nin Sürdürülebilir Şehirlerarası ve Bölgesel Otobüsü”, VDL Futura FHD2 ise “2020’nin Sürdürülebilir Seyahat Otobüsü” seçildi.

2020 Yılının Seyahat Otobüsü” ödülünü ise MAN Lion’s Coach kazandı.

Busworld’ün kendi Busworld Ödüllerinde ise iki Büyük Ödül, seyahat otobüsü kategorisinde Volvo 9900 13.1’e kentiçi otobüs kategorisinde ise VAN HOOL Exqui.City18 Fuel Cell’e gitti. Konfor Ödülü Mercedes-Benz eCitaronun, Setra S 531 DT’nin ve VAN HOOL EX11 H’nin; Tasarım Ödülü Yutong T13’ün ve Yutong U12’nin; Güvenlik Ödülü MAN Efficient Hybrid ile MAN Lion’s City 12 G’nin ve Volvo 9900 13.1’in; Çevre Ödülü VAN HOOL Exqui.City18 Fuel Cell’in ve Yutong Ice12’nin ve Yenilikçilik Ödülü King Long Apolongun ve Ebusco 3.0’ın oldu.

man-lions-coach
2020 Yılının Seyahat Otobüsü” ödülünü ise MAN Lion’s Coach kazandı.

Busworld Avrupa 2019’da araçlar dışında da Yenilikçilik Ödülleri verildi. AKASOL, Ultra Yüksek Enerji Modülü AKASystem AKM CYC ile; ZF Friedrichshafen AG CeTrax ile; MEKRA Lang Dijital Görüş sistemi ile; GEA Bock GmbH GEA Bock HR40 StarCO2mpressor ile; DAFO Araç Yangın Koruma – Lilon Fire ile; Stoneridge | Orlaco MirrorEye ile ve Volvo Bus Corporation Volvo Elektrikli Tahrik ile ödülün sahibi oldu.

Busworld Akademi programı için binden fazla katılımcı

Busworld Avrupa sırasındaki Busworld Akademi programı 154 konuşmacıyı ve 550’si Uluslararası Otobüs Konferansı’nda olmak üzere bin 17 katılımcıyı ağırladı. Otobüs endüstrisindeki en önde gelen konular hakkındaki seminerler ve konferanslar UITP, VIAS, ICB-enstitüsü, Ghent Üniversitesi, GNVA ve Amerikan Otobüs Derneği işbirliği ile düzenlendi. Otonom otobüslere doğru gelişim, mobilitenin bir hizmet olarak kabul edilmesi ve devam eden dijitalleşme, düşük ve sıfır yayımlı otobüs hizmetlerine giden yol, küçük ve orta boy işletmelerin endüstrideki geleceği, Birleşik Devletler’de otobüsler ve parçalar için ithalat düzenlemeleri, uyarlanan altyapı ile yol güvenliğini artırmak gibi önemli başlıklar konuşuldu.

busworld-academy-01
Busworld Avrupa sırasındaki Busworld Akademi programı 154 konuşmacıyı ve 550’si Uluslararası Otobüs Konferansı’nda olmak üzere bin 17 katılımcıyı ağırladı.

550 Uluslararası Otobüs Konferansı delegesi, UITP tarafından düzenlenen tematik ziyarette fuarı ziyaret ettiler.

Busworld Avrupa 2021’de yine Brüksel’de

Bir sonraki Busworld Avrupa Fuarı, Busworld’ün 50. yılını kutladığı 8 – 13 Ekim 2021 tarihleri arasında Brüksel Expo’da gerçekleştirilecek. Satışlar 2020 baharından itibaren başlayacak.

IVECO-EWAY
IVECO BUS E-WAY

IVECO BUS

IVECO BUS, Brüksel’deki Busworld Fuarı’nda kentiçiden kentlerarasına  çevreyle dost otobüs yelpazesini tanıttı. IVECO BUS’ın kendini kanıtlamış Natural Power serisi otobüsleri doğal gaz ve biyometan ile çalışıyor. Doğal gaz ile ince parçacık yayımları neredeyse sıfıra düşerken, NOx yayımları ise üçte birden fazla oranda azalıyor.

IVECO-KORAY-KURSUNOGLU
IVECO Hızlı Büyüyen Pazarlar Asya Ortadoğu ve Afrika Direktörü Koray Kurşunoğlu, Busworld Avrupa 2019 Fuarı’ndaki IVECO BUS standında hazır bulundu.

IVECO BUS, Busworld Avrupa 2019 Fuarı’nda elektromobilite alanındaki güçlü konumu doğrultusunda Crealis In-Motion-Charging modeline ek olarak tamamen yeni elektrikli otobüsü IVECO BUS E-WAY’i sergiledi. HEULIEZ tarafından geliştirilen E-WAY; 9.5 m, 12 m ve  18 m olmak üzere üç farklı uzunlukta ve gece yavaş depo şarjı ya da pantograf kullanarak hızlı şarj seçenekleriyle sunuluyor. Busworld 2109’da E-WAY’in 18 metre uzunluğundaki sürümü standda sergilendi.

IVECO-CREALIS
IVECO BUS CREALIS IN-MOTION-CHARGING
IVECO-CROSSWAY-NP-UZUN
IVECO BUS CROSSWAY LE NATURAL POWER
IVECO-DAILY-NP
IVECO DAILY START NP

IVECO BUS, Busworld’deki standında 2.5 metreküplük bagaj hacmine sahip Daily Tourys’i sergilerken doğal gazlı Daily Line NP Hi-Matic ile test sürüşü olanağı sundu. Ziyaretçiler, doğal gaz ile çalışan altı metre uzunluğundaki Daily Start’ı da ilk kez keşfetme fırsatı buldular.

busworld-vanhool-stand-01
VAN HOOL, Busworld Europe 2019’da üç dünya tanıtımı gerçekleştirirken toplam 18 adet aracını sergiledi.

VAN HOOL

VAN HOOL, Busworld Europe 2019’da üç dünya tanıtımı gerçekleştirirken toplam 18 adet aracını sergiledi. EX11 H S Traxon, EX15 M S EcoLife UK, EX16 M S Traxon, EX17 H S Traxon, TX17 Astron Allison, TDX27 Astromega Traxon, CX45E ve Exqui.City 18 FC modelleri 5 numaralı salonda yer alırken; EX11 L S Traxon, EX16 L S Traxon, EX16 M F EcoLife, EX15 H S Traxon, EX16 H S Allison, TX16 Astronef Allison, TX16 Astron Traxon, TX18 Altano Traxon, TDX25 Astromega Allison ve TDX27 Astromega Traxon modelleri fuar alanının dış tarafında test edildi.

vanhool-exqui-01
Bu fuarda dünya tanıtımı yapılan yakıt hücreli Exqui.City Fuel Cell tek körüklü tram-otobüs hidrojen ile çalışıyor.

EX15, EX16 ve EX17’den sonra EX serisinin dördüncü modeli olan EX11 ilk kez bu fuarda tanıtıldı. VAN HOOL, EX11 ile 11 metre sınıfında pazarın giderek artan iyi donanımlı ve konforlu araç talebini karşılıyor. Yeni VAN HOOL EX11’in 3.545 m yüksekliğinde EX11L ve 3.805 m yüksekliğinde  EX11H olmak üzere iki sürümü bulunuyor. Tüm VAN HOOL EX seyahat otobüsleri gibi bu kısa model de VAN HOOL’un Makedonya Skopje’deki modern fabrikasında üretiliyor. EX11L, 270 kW (367 bg) güç ve 1900 Nm azami tork üreten Euro 6 Paccar/DAF MX-11 ya da 300 kW (408 bg) güç ve 2100 Nm azami tork üreten MX-11 motor ve GO210(230) manuel, ZF TraXon otomatikleştirilmiş ya da ZF Ecolife tam otomatik vites kutularıyla donatılıyor. EX11H, aynı vites kutularının yanı sıra 330 kW (449 bg) güç ve 2300 Nm azami tork üreten MX-11 motor ile de donatılabiliyor.

VANHOOL-ABD-CX45E
ABD pazarı için üretilen tamamen elektrikli seyahat otobüsü CX45E.

Bu fuarda dünya tanıtımı yapılan yakıt hücreli Exqui.City Fuel Cell tek körüklü tram-otobüs hidrojen ile çalışıyor. 10 dakikada tamamen hidrojenle doldurulabilen ve yaklaşık 300 km’lik menzil sunan 125 yolcu sığasına sahip bu araç Fransa’nın Pau kentinde hizmet verecek.

OTOKAR-Busworld
Otokar, Busworld Europe’ta elektrikli otobüsü KENT başta olmak üzere 6 yeni otobüsünü sergiledi.

Belçikalı üreticinin üçüncü dünya tanıtımı ise ABD pazarı için üretilen tamamen elektrikli seyahat otobüsü CX45E idi. Ağır taşıtlar için akü teknolojisi üreten Amerikalı üretici Proterra’nın E2 bateri teknolojisine sahip otobüs 648 kWh’lik toplam akü sığasıyla yaklaşık 300 km’lik menzil sunuyor.

OTOKAR-E-KENT-C
Otokar, yeni elektrikli otobüsü KENT’i Busworld Europe’da tanıttı.

Otokar

Otokar, uluslararası otobüs fuarı Busworld Avrupa’da elektrikli otobüsü Kent başta olmak üzere altı yeni otobüsünü sergiledi.

OTOKAR-ULYSO-T
Otokar ULYSO T
OTOKAR-KENT-LF-CNG
Doğal gazlı Otokar KENT LF CNG
OTOKAR-TERRITO-KENT-NAVIGO
Otokar TERRITO U, KENT U LE ve NAVIGO U MEGA

İleri teknolojiye sahip modern otobüsleriyle dikkat çeken Otokar; kentiçi otobüs ailesini elektrikli Kent ile taçlandırdı. Müşteri ihtiyaç ve beklentilerine uygun olarak tasarlanıp, üretilen araçlarıyla İspanya’dan Almanya’ya, Fransa’dan Belçika ve İtalya’ya büyük beğeni toplayan Otokar; Busworld Europe’da ayrıca Kent’in doğal gazlı modelini tanıttı. Otokar, ulaşımda engelleri kaldıran Kent U’nun alçak tabanlı yeni modeli ve yurtdışında Territo adıyla bilinen Kent’in okul otobüsüyle fark yarattı. Ayrıca tasarımının yanı sıra güçlü özellikleriyle turizm ve servis taşımacılığında yeni bir soluk getiren Doruk T ve Sultan Mega araçlar da Otokar standında sergilendi.

isuzu-busworld-europe
Elektrikli Novociti Volt, elektrikli Citivolt 12 ve doğal gazlı Interliner 13 CNG modeleri ilk kez bu fuarda tanıtıldı.

Anadolu Isuzu

Anadolu Isuzu, 18-23 Ekim 2019 tarihlerinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen Busworld Avrupa 2019’a 9 farklı aracıyla katıldı. Novociti Volt orta menzil, Novociti Volt uzun menzil ve Citivolt 12 ismindeki elektrikli araçlarıyla ilk kez boy gösteren Anadolu Isuzu, CNG sistemine sahip Interliner 13 CNG aracını da fuardasergileyerek çevreci toplu ulaşım araçlarına standında bir arada yer verdi.

Isuzu-Interliner13CNG
Isuzu Interliner 13 CNG

Fuarda açık ve kapali alanlarda Isuzu Visigo Hyper, Turquoise, Citiport 18, Citiport 12 Hyper, Novociti Volt (Orta Menzil), Novociti Volt (Uzun Menzil), Interliner 13 CNG, Citivolt 12 ve Novo Cabrio modellerini sergileyen Anadolu Isuzu, Avrupadaki değişen pazar ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiği elektrik ve CNG sistemlerine sahip yeni nesil çevreci araçlarını ilk kez sergilemiş oldu.

AOS-Citivolt12
AOS Citivolt 12
Isuzu-Novociti-Volt
Isuzu Novociti Volt

Anadolu Isuzu’nun fuar standındaki basın toplantısında bir konuşma yapan Anadolu Isuzu Genel Müdürü Tuğrul Arıkan, “Tüm dünyadan ticari araç devlerinin yakından izlediği bu önemli organizasyonda, Türkiye’nin ticari araç markası Anadolu Isuzu olarak 3’ü dünyada ilk kez lanse edilecek olan toplam 9 modelimizle sizleri karşılıyoruz. Anadolu Isuzu olarak yurtdışındaki distribütörlerimiz ve hızlı servis imkanlarımızla dünyada tercih edilen markalar arasında üst sıralarda yer alıyoruz. Sağlam ve sürdürülebilir ihracat yapılanmamız sayesinde, ihracat yaptığımız ülke sayısını 60’a çıkarmayı planladığımız 2020 hedeflerimize emin adımlarla ilerliyoruz. Yeniliğe ve yatırıma olan tutkumuzla geliştirdiğimiz araçlarımızı önümüzdeki yıllarda da sizlerle buluşturmaya devam edeceğiz. Bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma ve iş ortaklarımıza teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

VOLVO-ELECTRIC-KORUKLU
Volvo 7900 Electric körüklü otobüs

Volvo Buses

Volvo Buses, 150’ye kadar yolcu taşıyabilen ve eşdeğer bir dizel otobüse göre yüzde 80 daha az enerji tüketimine sahip yeni elektrikli körüklü kentiçi otobüsünün dünya tanıtımını Busworld Fuarı’nda gerçekleştirdi. Volvo 7900 Electric körüklü otobüs, 18 ve 18.7 metre olmak üzere iki farklı uzunlukta alınabiliyor. Şarj güzergah üzerindeki hızlı şarj istasyonlarında (OppCharge) ya da geceleri otobüsün park ettiği depoda (Combo2/CCS) yapılabiliyor. Otobüs tam doluyken 20 derecelik bir eğimi çıkabiliyor.

volvo-9900-9700
Volvo 9900 ve Volvo 9700

Volvo Buses, uzun yol seyahat otobüsü ailesini Volvo 9700’ün 65’e kadar yolcu taşıyabilen 15 metrelik sürümü ile genişletti. 3,65 metre yüksekliğindeki Volvo 9700, 11 litrelik motor ile donatılıyor ve 460 beygirlik sürümü seçen müşteriler için otobüs biyodizel ile de çalışabiliyor. Otobüs Volvo Dinamik Direksiyon ile de donatılabiliyor. 3.85 metre yüksekliğindeki Volvo 9900 seyahat otobüsü ise 13 metrelik sürümü ile Busworld Ödülleri’nde hem büyük ödülün hem de güvenlik ödülünün sahibi oldu.

YUTONG-U12
Yutong U12

YUTONG

Çinli üretici YUTONG, Busworld Avrupa 2019 Fuarı’na Busworld Tasarım Ödülü’nü kazanan Yutong T13 ve Yutong U12 ve Busworld Çevre Ödülü’nü kazanan Yutong ICE12 modelleri ile damgasını vurdu. 12 metrelik tamamen elektrikli alçak tabanlı kentiçi otobüsü Yutong U12, geleceğe dönük son derece modern bir tasarıma, sıvı soğutmalı 422.87 kWh sığalı enerji depolama sistemine, iki adet 125 kW tepe gücüne sahip elektrik motoruna, ZF’nin RL82EC ön ve AVE130 arka tahrikli dingili ile azami 94 yolcu sığasına sahipti. 13 metrelik Yutong T13 lüks seyahat otobüsü, Avrupa tarzı bir estetiğe sahip olan dış ve iç tasarımı, yüksek üretim kalitesi, yüksek güvenlik seviyesi ve Euro 6 ölçütünde DAF MX-11 motoru ile dikkat çekti. YUTONG standında sergilenen üçüncü otobüs ise 12.5 metrelik tamamen elektrikli ICE12 kentlerarası otobüs idi. 59 yolcu sığalı otobüs, 215 kW tepe gücüne sahip elektrik motoru ve 374.65 kWh akü sığası ile 270 ile 350 km arasında bir menzil sunuyor. Aküler 120 kW doldurucu ile yaklaşık 3 saatte şarj ediliyor.

YutongT13
Yutong T13
YUTONG-ICE12
Yutong ICE12

MAN Truck & Bus

MAN Truck & Bus, Brüksel’deki Busworld Europe 2019’da MAN ve NEOPLAN markalarının şehiriçi ve şehirlerarası otobüsleri ve minibüslerden oluşan geniş bir yelpaze sergiledi. MAN Truck & Bus, Lion’s City 19 ile D15 motorlu Lion’s Intercity’i ise ilk kez bu fuarda sergiledi.

MAN-LIONSCITY-E
MAN Lion’s City E

Tamamen elektrikli Lion’s City E’nin 35 koltuklu, 12 metre uzunluğundaki bir solo sürümü Busworld Europe 2019’da sergilendi.

MAN-LIONSCITY-KORUKLU
MAN Lion’s City 19 EfficientHybrid

Lion’s City 19 EfficientHybrid, MAN’ın şehir otobüsleri ailesinin yeni konvansiyonel üyesi oldu. Toplam 18.75 metre uzunluğunda olan otobüs, MAN’ın cazip düşük maliyetli şehiriçi ulaşım çözümüyle yeni nesil tarifeli servis otobüsleri neslinin genişlemesine katkıda bulunuyor.

Man-lionsintercity
MAN Lion’s Intercity

MAN, Lion’s Intercity ile şehiriçi ve okul servisi ulaşımında da ideal çözüm sunuyor.

man-tge-city-01
MAN TGE City

Fuardaki MAN standında 48 koltuklu, 13 metre uzunluğunda, bir asansör ve iki tekerlekli sandalye alanı ile Lion’s Coach C’nin uzun mesafe modeli sergilendi.

man-lions-coach
MAN Lion’s Coach

470 beygir güç ve 2400 Nm azami tork üreten ultra modern bir D26 motorun yanı sıra otomatik MAN TipMatic Coach şanzımana sahip bulunan NEOPLAN Tourliner L ve ayna ikame sistemi OpticView ile donatılan çift katlı  NEOPLAN Skyliner fuarda büyük ilgi çekti.

man_bus_busworld2019_stand
NEOPLAN Tourliner ve Skyliner

MAN Truck & Bus, Busworld 2019’da tamamen elektrikli MAN ETGE Combi ve MAN TGE City minibüslerini ilk kez sergiledi.

KARSAN-ATAK-ELECTRIC
Atak Electric, 300 km menziliyle rakiplerinin önüne geçerken alternatif akımlı şarj üniteleriyle 5 saatte, hızlı şarj üniteleriyle de 3 saatte şarj olabiliyor.

Karsan

Karsan, Belçika’da düzenlenen Busworld Avrupa otobüs fuarına elektrikli model ailesiyle katıldı. Karsan’ın elektrikli araç teknolojilerinde öncü otomotiv markası BMW ile gerçekleştirdiği stratejik işbirliği neticesinde tasarlayıp ürettiği Jest Electric ve Atak Electric modelleri, fuarda markanın yenilikçi vizyonunu ortaya koyarak ziyaretçilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

KARSAN-JEST-ELECTRIC
Karsan Jest Electric, 170 beygir güç ve 290 Nm tork üreten BMW üretimi elektrikli motor ve yine BMW üretimi 44 ve 88 kWh bataryalarla tercih edilebiliyor.

Karsan CEO’su Okan Baş, “Karsan olarak Jest Electric ve Atak Electric modellerimizi dünya pazarlarına sunmamız, 50 yılı aşkın deneyimi arkasına alan güçlü mühendisliğimiz ve sürdürülebilir çözüm üretme misyonumuzla gün geçtikçe gelişen ticari başarımızı ortaya koyar niteliktedir. Bu başarımızı Busworld Fuarı’nda da dünyanın dört bir yanından gelen profesyonellere sergilemeye ve başta Avrupa olmak üzere yeni siparişler almaya devam ediyoruz. Ayrıca geçtiğimiz yaz ayında tanıtımını gerçekleştirdiğimiz Atak Electric’i kısa sürede tüm dünya ile ilk kez bu uluslararası fuarda buluşturmanın da heyecanını ve haklı gururunu yaşıyoruz.” dedi.

SCANIA-NEXTGENERATION-01
Scania Citywide

Scania

Scania, fuarda yeni nesil elektrikli kentiçi otobüsü Scania Citywide’ı tanıttı. 12 metrelik Scania Citywide 300 kW’lik elektrik motoruyla donatılıyor. Motor için Scania’nın yağ sprey soğutma sistemiyle yokuşlu ve sıcak çevrelerde tork sınırlaması ortadan kalkıyor. Yüzde 8 eğimde bile otobüs 30 km’lik hızı koruyor. Aküler dördü tavanda ve dördü de daha düşük ağırlık merkezi için arka uzantıda olmak üzere yerleştirildiği için yol tutuş ve sürülebilirlik iyileşiyor ve ağırlık dağılımı 95 yolcunun taşınmasına olanak veriyor. Fuarda sergilenen model pantograf ile hızlı şarj olanağına sahipti. 80-150 kilometrelik menzil ile Scania Citywide kentiçi güzergahların büyük bölümü için uygun bir seçenek sunuyor.

Scania-lng-02
Scania Interlink LNG

Scania’nın fuarda sergilediği bir diğer otobüs ise Sıvılaştırılmış Doğal Gaz ile çalışan Scania Interlink LNG uzun yol seyahat otobüsü idi.

BYD-12M
BYD eBUS
Byd-elektrikli_otobus
BYD, fuarda 8.7 metrelik elektrikli kentiçi otobüsünü de sergiledi

BYD

Avrupa’da pazar önderi elektrikli otobüs üreticisi konumunu 2019 yılında gerçekleştirdiği filo teslimatları ve 2020 yılına uzanan siparişlerle konsolide eden BYD Europe, “geleceğin kentiçi otobüsü” olarak adlandırdığı yeni 12 metrelik elektrikli kentiçi otobüsünü ilk kez bu fuarda tanıtırken popüler 8.7 metrelik elektrikli kentiçi otobüsünü de sergiledi. Yakında Avrupa pazarına yüzde 100 elektrikli kamyon yelpazesini de sunmaya hazırlanan Çinli üretici, Avrupa’da bugüne kadar sattığı bin adet otobüsle elektrikli otobüslerde pazar önderi konumunu devam ettiriyor. BYD, 2019 yılının başında küresel olarak ürettiği 50 bininci elektrikli otobüsü İspanyol toplu taşıma operatörü TUBASA’ya teslim etmişti. 12 metrelik BYD eBUS, gelecek nesil modüler gövde yapısı, artırılmış yolcu sığası, ağırlığı azaltan kompozit tavanı, tamamen yeni COiklimlendirme sistemi, iyileştirilmiş ışıklandırması, daha düşük rüzgar direnci için dijital yan ayna sistemi, bağımsız ön süspansiyonu, artırılmış akü ömrü ve menzili ile dikkat çekiyor. BYD’nin en çok satan modeli olan 12 metrelik bu model Macaristan’da üretiliyor. BYD’nin Fransa pazarı için bu ülkede de son derece modern bir üretim tesisi bulunuyor.

IRIZAR-IETRAM
Irizar ie tram bus
IRIZAR-IEBUS
Irizar ie bus
IRIZAR-1957
Irizar’ın 1957 yılında ürettiği ilk seyahat otobüsü
IRIZAR-I4H
Hibrit Irizar i4’ü
IRIZAR-I8
Irizar i8 ve Irizar i6s

Irizar

Bu yıl 130’uncu yılını kutlayan İspanyol üretici Irizar, Irizar Group’un yeni CEO’su Rafael Sterling’in katılımıyla Busworld Avrupa 2019 Fuarı’nda marka, teknoloji ve sürdürülebilirlik stratejisini açıkladı. Irizar, 2 bin metrekarelik standında DAF’ın Euro 6 Step D ölçütünü karşılayan MX 13 ve MX 11 motorları ve 12 oranlı ZF Traxon otomatikleştirilmiş sanzımanla donatılan yeni nesil seyahat otobüsleri 14 metrelik Irizar i8 ve 12.9 metrelik Irizar i6s’yi, 300 beygir gücünde 6.7 litrelik Cummins dizel motor ve 60 kW’lik elektrik motoru ile donatılan 12.9 metrelik yeni daha hafif ve aerodinamik hibrit Irizar i4’ü, 180 kW’lik Siemens elektrik motoruna ve ultra hızlı şarj edilebilen 90 kWh sığalı lityum iyon akülere sahip 12 metrelik elektrikli Irizar ie tram bus’ı, 180 kW’lik Siemens elektrik motoruna ve üç saate şarj edilebilen 350 kWh sığalı lityum iyon akülere sahip yeni nesil 12 metrelik elektrikli Irizar ie bus’ı ve 1957 yılında ürettiği Leyland motorlu ilk seyahat otobüsünü sergiledi.

MB-ECITARO
Mercedes-Benz eCitaro
MB-sprinter-travel-02
Mercedes-Benz Sprinter Travel 75
SETRA-STAND
Setra MultiClass S 415 LE, Setra ComfortClass S 515 HD, Setra TopClass S 516 HDH ve Setra TopClass S 531 DT

Daimler Otobüsleri

Daimler Otobüsleri, Busworld Europe’ta sekiz Mercedes-Benz ve Setra araçtan oluşan çok yönlü programını tanıttı. Fuarın en dikkat çekici modellerinden biri tamamen elektrikli Mercedes-Benz eCitaro idi. e-mobilite sistemlerine ek olarak Mercedes-Benz, çok yönlü Intouro’yu ve ekonomik, güvenli ve konforlu Tourismo 15 RHD yüksek katlı seyahat otobüsünü de sergiledi. Sprinter Travel 75’in dünya tanıtımı da fuarda yapıldı. Fuarda sergilenen Setra yelpazesi Setra MultiClass S 415 LE business bölgesel otobüsten yüksek katlı Setra ComfortClass S 515 HD ve süper yüksek katlı Setra TopClass S 516 HDH seyahat otobüsleri ile Setra TopClass S 531 DT çift katlı seyahat otobüsüne kadar uzanıyordu.

KINGLONG-APOLONG-OTONOM
Seviye 4 otonom sürüşe sahip Apolong sürücüsüz otobüs
KINGLONG-CITYLIGHTS
King Long PEV 12
KINGLONG-C13HD
King Long C13 HD

King Long

Çinli üretici King Long, Busworld Fuarı’nda ECO-Chip 3.0 Yeni Enerji Yönetimi Sistemi’ne, 5G araç internet bağlantısına, CATL lityum demir fosfat akülere ve 300 km’lik menzile sahip alçak tabanlı elektrikli kentiçi otobüsü PEV 12’yi, 13 metrelik C13 HD seyahat otobüsünü, Cummins’in Euro 6 motoru ve ZF Traxon otomatikleştirilmiş şanzımanla donatılan 13 metrelik U13 seyahat otobüsünü ve Seviye 4 otonom sürüşe sahip Apolong sürücüsüz otobüsü sergiledi. King Long Bus ve Baidu arasındaki işbirliğinin bir sonucu olan Apolong, Çin’deki ilk ticari otonom otobüs. Temmuz 2018 ve Temmuz 2019 tarihleri arasında seri olarak 100 adet üretilen Apolong, Çin’de 20’den fazla kentte ve bölgede ticari operasyonda kullanılıyor. Çift kanatlı geniş kapısı sayesinde biniş ve inişi çok rahat olan 4330 mm uzunluğundaki Apolong, 3500 kg toplam yüklü ağırlığa, 8’i oturarak 6’sı ayakta 14 yolcu sığasına, yüzde 25 azami eğim çıkma yeteneğine, 20 km/s hıza ve 120 km menzile sahip. Aracın aküleri doğrudan akım ile 1 saatte, alternatif akım ile 10 saatte doldurulabiliyor.

VDL-FUTURA-DD
VDL Futura FDD2-141/2600

VDL

VDL Bus & Coach, Busworld Fuarı’nda 2+1 düzene sahip 48+2+1+1 koltuklandırmalı ultra lüks çift katlı Futura FDD2-141/2600 modelini, 11.5 metreküplük bagaj hacmine sahip 53+1+1 koltuklandırmalı 13 metrelik Futura FHD2-129/2100 modelini ve 57+1+1 koltuklandırmalı üç dingilli 13.9 metrelik Futura FHD2-139/2300 modelini sergiledi.

VDL-FUTURA-01
VDL Futura FHD2-129/2100

Avrupa kentlerindeki 450 elektrikli otobüsü ile her gün 75 bin km yapan ve bugüne kadar 40 milyon km’ye ulaşan VDL, Citea SLE-129 Electric tamamen elektrikli alçak girişli kentiçi otobüsünü ilk kez bu fuarda tanıttı. Kendini kanıtlayan SLF aktarma organlarını temel alan model, 288 kWh’lik yüksek sığalı akü paketi ile donatılıyor. Hızlı şarj tavana monteli ya da altyapıya monteli pantograf ile gerçekleştiriliyor.

VDL-CITEA129-ELECTRIC
VDL Citea SLE-129 Electric

Fuarda sergilenen SLFA-180 Electric körüklü kentiçi otobüsü 288 kWh’lik yüksek sığalı akü paketine ve pantografa sahipti.

VDL-CITEA-ELECTRIC-KORUKLU
VDL SLFA-180 Electric

Yüksek verimli Citea LLE dizel modeli ise Euro 6 dizel motoru ile Toplam Sahiplik Maliyeti’ni düşürürken mümkün olan en küçük karbon ayak izine sahip olmayı hedefliyor.

temsa-avenue-electron
Temsa Avenue Electron

Temsa

18-23 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen Busworld Europe Fuarı’nda Temsa, Temsa Tech sisteminin ilk ürünü olan Batterypack’in yanı sıra otobüs ürün grubundan Maraton, HD, MD9, MD7 ve Avenue Electron araçlarını tanıttı.

temsa-maraton-01
Temsa Maraton
temsa-hd13M-01
Temsa HD

Temsa Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Serkan Uzunay, fuarda yaptığı açıklamada “Şehiriçi segmentinde Avenue EV, Avenue Electron ve MD9 ElectriCITY ile geniş bir elektrikli araç yelpazesine sahibiz, bu alanda yatırımlarımız devam edecek. Kuzey Amerika’ya tamamen elektrikli bir araç olan TS 45’i geliştiriyoruz ve 2020’nin ilk çeyreğinde piyasaya sürmeyi planlıyoruz. Stand alanında ziyaretçilerle buluşturduğumuz yeni nesil Maraton aracımızın 2016 yılında üretimine başlandı. Bu yeni nesil Maraton dünyayı 6000’den fazla kez gezdi. Avenue Electron sizi yeniden tasarlanmış bir kokpitle karşılayacak. Standımızda HD, MD9 ve MD7 araçlarımızı da ziyaretçilerimizle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

temsa-md9
Temsa MD9

Batterypack, TEMSA Tech’in ilk ürünü. Tek bir şarj paketi, Uluslararası Uzay İstasyonu’nu bir gün boyunca çalıştırabiliyor. Batterypack, sadece 55 kilogram olan, 8 mm’lik bir alüminyum kasayla dolu.

HIGER-ELECTRIC-BUS-01
HIGER E12
HIGERBUS-ELECTRIC-0
HIGER E8
HIGER-BUS-01
HIGER H9

HIGER

4 binden fazla çalışanıyla 950 bin metrekarelik üretim alanında yılda 35 bin adet büyük ve orta boy kentiçi otobüsü, seyahat otobüsü ve şasi üretim sığasına sahip olan çinli üretici HIGER, Busworld Avrupa 2019 Fuarı’ndaki 828 metrekarelik standında içlerinde düzenlediği basın toplantısıyla tanıttığı 8.5 ve 12 metrelik tamamen elektrikli kentiçi otobüslerinin de bulunduğu dört adet aracını sergiledi. 8.5 metrelik E8, 52 kişilik yolcu sığasına ve 220 km’lik menzil sağlayan lityum demir fosfat akülere sahipti. Siemens motor ve lityum demir fosfat CATL akülere sahip 12 metrilik E12 300 km’lik bir menzile ulaşıyor. 9.6 metrelik orta boy çok amaçlı H9, Cummins ISB6.7E6D290C motora ve ZF Ecolife şanzımana sahipti. 12.3 metrelik kentlerarası IC12 seyahat otobüsü ise Cummins ISL9E6D400C motora ve ZF Ecolife şanızmana sahipti.

Solaris-Trollino24
Solaris Trollino 24
SOLARIS-URBINO18-ELECTRIC
Solaris Urbino 18 electric
SOLARIS-HYDROGEN
Solaris Urbino 12 hydrogen

Solaris

Avrupa Birliği’ndeki en büyük troleybüs üreticisi olan Polonyalı Solaris, Busworld Fuarı’nda tek bir dolumla 350 km’lik menzile ulaşan yakıt hücreli Urbino 12 hydrogen kentiçi otobüsü, gelişmiş sürüş destek sistemleriyle donatılan elektrikli Urbino 18 electric körüklü kentiçi otobüsü ve her biri 160 kW olan çift tahrik motoruna sahip Trollino 24 çift körüklü elektrikli troleybüs olmak üzere üç yayımsız aracını tanıttı.

EBUSCO-3.0
Ebusco 3.0
EBUSCO-2.2
Ebusco 2.2

Ebusco

Sadece elektrikli otobüsler geliştiren ve üreten Hollandalı üretici Ebusco, otobüs üretiminde yeni teknikler ve malzemeler uygulayarak toplu taşımada yayımsız sürüşün gelişimi için yeni bir kilometre taşına ulaştı. Şirket, sağlamlıktan ve güvenlikten taviz vermeden ağırlığı yüzde 33 oranında azaltırken tek bir şarjla 500 km’lik menzile ulaştı. Ebusco, 423 kWh’lik akü paketiyle 450 km menzile ulaşan Ebusco 2.2 ile birçok rekor kırmıştı. Havacılık endüstrisinden alınan yenilikler ile bünyesinde birçok yenilikçilik ve teknoloji barındıran yeni Ebusco 3.0, 2020 ortalarında üretime girmeye hazır olacak. 15 yıldan fazla hizmet ömrüne sahip tamamen kompozit gövde, dış aynalarla değiştirilen kameralar, tüm otobüs boyunca azami pencere boyutu için tamamen düz zemin, tabana yerleştirilen aküler sayesinde tavanda panoramik pencere, yine aküler tabana yerleştirildiği için düşük ağırlık merkezi ve bunun beraberinde getirdiği yüksek denge ve yönlendirme yeteneği Ebusco 3.0’ın özellikleri arasında yer alıyor.

caetano-h2citygold
Caetano H2.City Gold
caetano-ecitygold-01
Caetano e.City Gold

CaetanoBus

Portekizli üretici Caetano, Busworld Fuarı’nda 300 km’ye kadar menzil sunan yüzde 100 elektrikli e.City Gold kentiçi otobüsünün yanı sıra yakıt hücresi sistemiyle geliştirilen H2.City Gold modelini sergiledi. Otobüs, tavanına yerleştirilen ve toplam kapasitesi 37.5 kg olan 5 hidrojen tankına sahip. Hidrojen yakıt kullanan otobüs 400 km’ye kadar yol kat edebiliyor. Yakıt tankları 9 dakikadan kısa bir sürede doldurulabilen otobüs, sadece su buharı salarak çevreci kimliğini ortaya koyuyor. Toyota ve CaetanoBus, hidrojen toplumu desteklemek adına 2018 yılından bu yana birlikte çalışıyor. Bu çalışma sonucunda Toyota’nın yakıt hücresi teknolojisi dünyanın ilk seri üretim otomobili Mirai’den bir otobüse uyarlandı. Brüksel’de düzenlenen Busworld Avrupa fuarında tanıtılan bu yeni otobüs, şarj süresi veya yoğun kullanım koşullarında hiçbir şeyden ödün vermeden sıfır yayımlı çözüm sunuyor.

crrc-ikarus-02
CRRC City Bus Electric 12 Carbon steel
crrc-02
CRRC City Bus Electric 08 Carbon steel
crrc-sasi
240 kw’lik elektrik motoruna ve 191 kWh’lik akü sığasına sahip 12 metrelik üç kapılı alçak tabanlı yürüyen kentiçi otobüs şasisi

CRRC

Dünyanın en büyük demiryolu ekipmanları tedarikçisi olan CRRC Group’un bir alt kuruluşu olan CRRC Electric Vehicle Co., Ltd, Çin’deki ilk temiz enerji ticari taşıtlar üreticisi olarak teknolojisini demiryolundan elektrikli araçlara, motora, kontrolöre, konvertör sistemine ve ağ sistemine kadar genişletmiş durumda. 6’dan 18 metreye kadar tamamen elektrikli, plug-in, yakıt hücreli ve dizel kentiçi, kentlerarası ve seyahat otobüsleri üreten şirket, ülke çapındaki altı üretim üssünde yılda 30 bin araç, 50 bin elektrikli aktarma organı ve bir milyon akü paketi üretim sığasına sahip bulunuyor. CRRC, Busworld Fuarı’nda 240 kw’lik elektrik motoruna ve 191 kWh’lik akü sığasına sahip 12 metrelik üç kapılı alçak tabanlı yürüyen kentiçi otobüs şasisini, 2 tonluk hafif ticari taşıtlardan 15 tonluk çekicilere, 8 metrelik kentiçi otobüslerinden 12 metrelik seyahat otobüslerine kadar ticari taşıtlar için bütünleşik kontrol birimini, motoru, enerji depolama sistemini, haricileri ve bulut sistemini içeren elektrikli aktarma organlarını, 8 metrelik alçak girişli City Bus Electric 08 Carbon steel elektrikli kentiçi otobüsünü ve Ikarus ile birlikte geliştirilen 12 metrelik alçak girişli City Bus Electric 12 Carbon steel elektrikli kentiçi otobüsünü sergiledi.

GOLDENDRAGON-ASTAR-OTONOM
Seviye 4 otonom sürüşe sahip 6 metrelik Golden Dragon ASTAR
goldendragon-18
Golden Dragon Pivot E18
GOLDENDRAGON-PIVOTE12
Golden Dragon Pivot E12
GOLDENDRAGON-TRIUMPH-01
Golden Dragon Triumph

Golden Dragon

Çinli üretici Golden Dragon, Busworld 2019’da 800 metrekarelik standında dört aracını sergiledi. Bunların üçü dünya tanıtımları ilk kez bu fuarda yapılan 12 metrelik elektrikli kentiçi otobüsü Pivot E12, 18 metrelik körüklü elektrikli kentiçi otobüsü Pivot E18 ve Triumph kentlerarası otobüs idi. Bunlara ek olarak Seviye 4 otonom sürüşe sahip 6 metrelik otobüs ASTAR geleceğin hareketliliğinin bir örneği olarak standda yer aldı. ASTAR, Golden Dragon ile İngiliz DCA Company’nin ortak bir tasarımı. 2.56 metre yüksekliğinde ve 1.1 metre genişliğindeki kapıdan tek adımla geniş panoramik camlara sahip otobüse rahatça binilirken, iki adet 32 inç LED ekrandan yolculara sürüş bilgisi ve eğlence hizmetleri sunuluyor. 10 koltukla donatılan ASTAR’ın azami yolcu sığası ise 24 kişi.

zf-stand-01
ZF, Busworld 2019’da sunduğu elektrikli araç çözümleriyle büyük ilgi gördü.

ZF

Busworld 2019’da sunduğu elektrikli araç çözümleriyle büyük ilgi gören ZF, CeTrax merkezi elektrikli tahrik birimi ile Busworld Fuarı Yenilikçilik Ödülü’nü kazandı. CeTrax’ın tasarımı tak-ve-sür yaklaşımını temel alıyor. CeTrax, alışılageldik aktarma organları yerleşimine sahip araçlara kolayca takılabiliyor. Bu nedenle hem yeni araçların geliştirilmesi hem de mevcut platformların donanımlarının yenileriyle değiştirilmesi için uygun bir seçenek sunuyor. Bu da araç üreticilerine ve filo operatörlerine pazar ihtiyaçlarına ve yasal düzenlemelere hızlı tepki verebilme olanağı sağlıyor.

zf-selim-aydinlioglu-01
ZF Services Türk Genel Müdürü Selim Aydınlıoğlu, Busworld Avrupa 2019 Fuarı’ndaki ZF standında ziyaretçilere ZF’nin elektrikli hareketlilik için geliştirdiği ve ürettiği ürünler hakkında bilgi verdi.

ZF, fuarda seyahat ve kentiçi otobüsleri için yenilikçi şasi, aktarma organları ve direksiyon teknolojilerinin yanı sıra elektronik parçalarını da tanıttı.

zf-cetrax
ZF CeTrax

ZF Services Türk Genel Müdürü Selim Aydınlıoğlu, Busworld Avrupa 2019 Fuarı’ndaki ZF standında ziyaretçilere ZF’nin elektrikli hareketlilik için geliştirdiği ve ürettiği ürünler hakkında bilgi verdi.

deltabus
DELTABUS MARK E

DELTABUS

Avrupalı yeşil ekonomi yatırımcıları ve toplu taşımacılık alanındaki teknoloji önderlerinden oluşan konsorsiyum sıfır yayımlı hareketlilik pazarına yeni bir isim sundu. Merkezi ve üretim tesisi Avusturya’da bulunan DELTABUS, elektrikli ve hidrojen yakıtlı otobüsler üretmeyi planlıyor. DELTABUS, VOLGABUS’ın gövde teknolojileri geliştirmedeki uzun dönemli tecrübesinden yararlanacak. Akü, elektrik motoru ve diğer parçaların üretiminde İtalya, Avusturya, Fransa, Rusya, İsrail ve Almanya’dan iyi bilinen dünya önderleri projeye katılacak. Yeni şirketin ilk ürünü ise gece depoda şarj edilen DELTABUS MARK E oldu. 87 yolcu sığalı DELTABUS MARK E’nin Avrupa’daki ilk denemeleri 2020 yılında başlayacak.

ADL-ENVIRO-500
ADL Enviro 500

Alexander Dennis

Önde gelen İngiliz otobüs üreticilerinden Alexander Dennis Limited (ADL), Busworld Fuarı’nda İsviçreli ulusal işletmeci PostAuto’ya teslim edilen üç dingilli çift katlı Enviro 500 modelini sergiledi.

integralia-stand-01
INTEGRALIA ONE Transfer
integralia-oneplus
INTEGRALIA ONE +
integralia-01
INTEGRALIA T/ONE PMR

INTEGRALIA

INTEGRALIA, Busworld Fuarı’nda Mercedes-Benz Sprinter şasisine sahip 18 yolcu sığalı ve 6 metreküplük bagaj hacimli orta mesafe ve turizm taşımacılığına yönelik yeni ONE Transfer modelini, kentiçi taşımacılığa yönelik engellilerin de seyahat edebildiği T/ONE URBAN modelini, arkada engelli asansörü ile donatılan T/ONE PMR modelini, 25 yolcu sığalı ONE 25 modelini ve son derece lüks bir iç tasarıma ve donanıma sahip 18 yolcu sığalı ONE + modelini tanıttı.

indcar-01
INDCAR Busworld Avrupa 2019 standı
INDCAR-STRADA-ECITY-01
INDCAR Strada e-City Low Entry elektrikli küçük otobüs

INDCAR

İspanyol üretici INDCAR, Busworld Fuarı’nda ilk kez bu fuarda tanıtılan ve 135 kWh’lik 5 aküyle 207 km’ye kadar menzil sunan 7 metre uzunluğunda 22 yolcu sığalı alçak girişli Strada e-City Low Entry elektrikli küçük otobüsünü, IVECO Daily şasisi üzerine üretilen alçak girişli Mobi Low Entry küçük kentiçi otobüsünü, Mobi serisinin ilk kez bu fuarda tanıtılan en küçük sürümü Mobi City L7’yi, DAF şasisi üzerine üretilen 9.4 metrelik 37 yolcu sığalı Next seyahat ve turizm otobüsünü, IVECO Daily şasisi üzerine üretilen ve ilk kez bu fuarda tanıtılan Wing 2020 küçük turizm otobüsünü ve IVECO şasisi üzerine üretilen 34 yolcu sığalı Mago 2 küçük turizm otobüsünü sergiledi.

mellor-04
MELLOR, fuarda Orion E’nin ve Strata LF’nin yanı sıra dünyanın ilk elektrikli alçak tabanlı taksi-otobüsü Pico’yu sergiledi.

MELLOR

İngiliz alçak tabanlı otobüs üreticisi MELLOR, fuarda tamamen düz zeminli tamamen elektrikli küçük otobüsü Orion E’yi, Mercedes Sprinter temelli Strata LF alçak tabanlı küçük otobüsü ve dünyanın ilk elektrikli alçak tabanlı taksi-otobüsü Pico’yu sergiledi.

HESS-ebusway
HESS lighTram25

HESS

İsviçreli üretici HESS, fuarda iki dümenlenebilir aksı sayesinde normal bir körüklü otobüs ile aynı manevra yeteneğine sahip elektrik tahrikli 24.7 metre uzunluğundaki lighTram25 çift körüklü otobüsü sergiledi.

AYATS
AYATS Horizon ve AYATS Intercity

Ayats

İspanyol üretici Ayats, fuarda uzun yol yolcu taşımacılığına yönelik olarak 14.350 mm uzunluğundaki çift katlı Horizon modelini ve orta mesafeli yolcu taşımacılığına yönelik olarak 14.350 mm uzunluundaki çift katlı Intercity modelini sergiledi.

Alstom-Aptis
Alstom Aptis

Alstom

Alstom, Busworld’de yüzde 100 elektrikli hareketlilik deneyimi Aptis’i tanıttı. Tramvaydan esinlenilen bir tasarıma, tam alçak tabana ve 360 derecelik görüşe sahip aracın aküleri tepeye, tekerleri ise aracın en uç taraflarına ön ve arka uzantıya yer vermeyecek şekilde yerleştirilmiş. Alışılageldik otobüslere göre yüzde 20 daha fazla cam alanına sahip Aptis‘te dört teker de yönlendirilebiliyor. Böylece araç virajları rahatça dönerken duraklara kolaylıkla yanaşabiliyor.

unvi-02
Unvi Busworld Avrupa 2019 Fuarı standı
unvi-03
Scania şasili 12 metrelik doğal gazlı üstü açık çift katlı turistik gezi otobüsü Unvi URBIS DD CNG

Unvi

Unvi, fuarda Open Tour Paris tarafından sipariş verilen Scania şasili 12 metrelik doğal gazlı üstü açık çift katlı turistik gezi otobüsü URBIS DD CNG’yi, MAN şasili 12 metrelik üstü açık çift katlı turistik gezi otobüsü URBIS DD’yi, SIL çift katlı seyahat otobüsünü ve IVECO Daily üzerine üretilen COMPA T turizm midibüsünü sergiledi.

erener-stand-01
ERENER; Mercedes-Benz Sprinter, Mercedes-Benz Atego ve IVECO Daily şasileri üzerine otobüs ve minibüsler üretiyor.

ERENER

Türk üretici ERENER, fuarda Bursa’daki 3 bin 500 metrekarelik tesisinde Mercedes-Benz Sprinter, Mercedes-Benz Atego ve IVECO Daily şasileri üzerine ürettiği ve tamamını Avrupa pazarlarına ihraç ettiği otobüs ve minibüslerini sergiledi.

safra
Businova Hydrogen kentiçi otobüsünün enerji ve tahrik sistemlerini içeren modülü otobüsün arka kısmına yerleştirilen ayrı bir şaside yer alıyor.

Safra

Fransız elektrikli otobüs üreticisi Safra, Busworld Fuarı’nda Businova Hydrogen kentiçi otobüsünün güç sisteminin ana parçası olan enerji paketi modülünü tanıttı. Enerji ve tahrik sistemlerini içeren bu modül otobüsün arka kısmına yerleştirilen ayrı bir şaside yer alıyor. Businova Hydrogen, tek bir dolumda asgari 350 km’lik menzil sunuyor.

beulas
Beulas Jewel

Beulas

Katalan karoser üreticisi Beulas, fuarda 14.98 metre uzunluğundaki çift katlı Jewel, 12.9 metre uzunluğundaki Aura ve 13.7 metre uzunluğundaki Mythos modellerini sergiledi.

MCV-MERCEDES
MCV 500

MCV

Aynı zamanda Mercedes-Benz’in Mısır temsilcisi olan Mısırlı üretici MCV, Busworld Avrupa Fuarı’nda Mercedes-Benz şasisi üzerine ürettiği 12.28 metrelik MCV 500 Euro 6 seyahat otobüsünü ve İngiltere pazarı için Volvo şasisi üzerine ürettiği sağdan direksiyonlu alçak tabanlı kentiçi otobüsünü sergiledi.

guleryuz-BE-01
Güleryüz Ecoline

Güleryüz

Güleryüz, Busworld Avrupa 2019 Fuarı’nda alçak tabanlı kentiçi otobüsü Ecoline’ı, çift katlı Panora turistik gezi otobüsünü ve 10 metrelik Efora şehirlerarası otobüsü sergiledi.

ziehl-abegg-01
Ziehl-Abegg ZAwheel dingil tahrik modülü

Ziehl-Abegg

Havalandırma, kontrol ve tahrik teknolojisi alanlarında önder küresel firmalardan biri olan Alman Ziehl-Abegg, fuarda kentiçi otobüsleri için tekerlek poyrası içine yerleştirilen elektrik motorlarına sahip ZAwheel dingil tahrik modülünün yanı sıra yeni geliştirilen bağımsız süspansiyonlu ZAwheel kavramını tanıttı.

ZIEHL-ABEGG-001
Ziehl-Abegg bağımsız süspansiyonlu ZAwheel kavramını

Ziehl-Abegg’in tekerlek poryası içi tahriği herhangi bir aktarma organı veya şanzıman mevcut olmadığından dolayı hiç bakım gerektirmiyor ve aynı zamanda son derece verimli. Bu sayede akü paketinin boyu merkezi tahriğe göre daha küçük olabiliyor. Tüm tahrik birimi, güç elektronikleri de dahil olmak üzere tek bir dişli olmadan arka dingilin tekerleri içine yerleştirildiği için kat edilen kilometre başına gerekli olan enerji 1 kWh’nin çok altına iniyor.

CUMMINS-001
Cummins, fuarda turizm ve seyahat otobüsleri için 480 beygire kadar güç üreten Euro 6 D ölçütündeki X12 motorunu tanıttı.

Cummins

Cummins, Busworld Avrupa 2019 Fuarı’nda turizm ve seyahat otobüsleri için 480 beygire kadar güç üreten Euro 6 D ölçütündeki X12 motorunu tanıttı.

cummins-Be-01
Cummins Inc. yeni alçak profilli baterisi de dahil olmak üzere Yeni Nesil Bateri Elektrik Sistemi’ni de ilk kez Busworld Europe 2019‘da tanıttı.

Cummins Inc. yeni alçak profilli baterisi de dahil olmak üzere Yeni Nesil Bateri Elektrik Sistemi’ni de ilk kez Busworld Europe 2019‘da tanıttı. Alçak profilli bateri, Cummins’in tavana yerleştirilen BP74E yüksek enerji baterileri ve Cummins Sistem Kontrolörü gibi mevcut ürün yelpazesini de içeren tam bir Bateri Elektrik Sistemi’nin (BES) parçası olarak sergilendi. Motoru, şanzımanı ve invertörü tek bir hafif sistemde bir araya getiren tek birim çekiş sistemi yeni Cummins Bütünleşik e-Drive’ı ve daha küçük ayak izi için en son Cummins bateri teknolojisine sahip BP39E baterisini içeren diğer parçalar Cummins’in gelecekteki ürün yol haritasının parçaları arasında.

DAF
DAF Components, Busworld Fuarı’nda kentiçi ve seyahat otobüsleri için yeni tahrikli arka dingilini de tanıttı.

DAF

Uzun yıllardır bağımsız otobüs üreticilerinin önemli bir iş ortağı olarak uluslararası otobüs sektöründe önemli bir konuma olan DAF Components, Busworld Fuarı’nda kentiçi ve seyahat otobüsleri için yeni tahrikli arka dingilini tanıttı. DAF, yeni dingilinde en aza indirilmiş iç sürtünme ve hızlı son oran, düşük ağırlık, uzun hizmet ömrü, yüksek konfor ve daha fazla sağlamlık ile yüzde 2 daha az yakıt tüketimi vaad ediyor. Avrupa’da Euro 6 ölçütü zorunluyken dünyanın diğer kesimlerinde Euro 3 ve Euro 5 motorlar kullanılıyor. DAF Components, öncellerine göre yüzde 12 daha verimli olan yeni Euro 5 ve Euro 5 Paccar otobüs motorlarını da sergiledi.

ALLISON-001
Allison Transmission, Busworld 2019’da midibüsler, kentiçi otobüsleri ve seyahat otobüsleri için tahrik çözümlerini tanıttı.

Allison Transmission

Busworld 2019’da midibüsler, kentiçi otobüsleri ve seyahat otobüsleri için tahrik çözümlerini tanıtan Allison Transmission, diğerlerinin yanında gelişmiş yakıt tasarrufu teknolojilerine sahip en yeni T 3280 xFETM ve T 2100 xFETM şanzımanlarını sergiledi. Kentiçi otobüsleri için hibrit sistemler üreten küresel bir üretici olan Allison, fuarda elektrikli tahrik sistemleri alanında H40/50 EPTM elektrikli hibrit sistemi ile temsil edildi.

voith
Voith, fuarda Voith Elektrikli Tahrik Sistemi’ni (VEDS), DIWA NXT otomatik şanzımanı ve Pilotfish araç üstü bilgi teknolojileri sistemleri ve uygulamalarını sergiledi.

Voith

Busworld Avrupa 2019’da otobüsler için yenilikçi ürün ve çözümlerini tanıtan Voith, toplu taşımacılık için e-hareketlilik ve dijitalleşmeyi odağına alarak fuarda tüm tahrik parçalarıyla elektrik motorunu, harici kontrolleri, yüksek-voltaj dağıtımını, soğutma sistemini ve tüm bu parçaların kablolamasını içeren Voith Elektrikli Tahrik Sistemi’ni (VEDS), DIWA NXT otomatik şanzımanı ve Pilotfish araç üstü bilgi teknolojileri sistemleri ve uygulamalarını sergiledi.

Schunk-Carbon-Technology
Schunk Carbon Technology, Busworld fuarında Schunk Smart Charging’in tavana monteli pantograf ve ters çevrilmiş pantograf sistemlerini tanıttı.

Schunk Group

Schunk Group’un en büyük bölümü olan, karbon ve teknik seramikten malzemeler ve parçalar geliştirme ve üretme konusunda küresel bir önder olan Schunk Carbon Technology, Busworld fuarında Schunk Smart Charging’in tavana monteli pantograf ve ters çevrilmiş pantograf sistemlerini tanıttı.

MB-Powertrain
Mercedes-Benz Powertrain, Busworld Fuarı’nda kentiçi ve seyahat otobüslerine yönelik motor ve aktarma organlarını sergiledi.

Mercedes-Benz Powertrain

Mercedes-Benz Powertrain, Busworld Fuarı’nda kentiçi ve seyahat otobüslerine yönelik motor ve aktarma organlarını sergiledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here