Madrid’de atıklar doğal gazlı Iveco Stralis ile toplanıyor

0
6921
Madrid, filosuna 109 adet CNG ile çalışan Iveco Stralis kamyon ekledi.
Renault Trucks

Madrid Şehir Konseyi, filosuna atık toplamada kullanılmak üzere 109 adet CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) ile çalışan Iveco Stralis kamyon ekledi.

İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Iveco fabrikasında özel olarak üretilen araçlar, dizel eşdeğerlerine göre yüzde 10 daha az karbondioksit, yüzde 95 daha az parçacık ve yüzde 35 daha az azotoksit yayımı gerçekleştirirken yakıtta yüzde 40’a varan, toplam sahiplik maliyetinde (TCO) ise yüzde 10’a varan tasarruf sağlıyor.

Araçlarda 330 beygirlik Iveco Cursor 8 sıkıştırılmış doğal gaz motoru ve bütünleşik retarderli otomatik vites bulunuyor. Doğal gaz (ya da metan), regülatörle iki kademede indirgenerek motora püskürtülmeden önce 200 bar basınçta gaz olarak depolanıyor. 19 metreküplük Ros Roca atık toplama üstyapısına sahip 90 adet AD260S33YPS modeli araçta 640 litre, 12 metreküplük Ros Roca atık toplama üstyapısına sahip 19 adet AD190S33/P modeli araçta ise 600 litre sığalı sekiz adet CNG tankı bulunuyor. Stralis kamyonlar, aynı zamanda en güncel güvenlik teknolojilerini barındırıyor.

Doğal gazlı motor, Euro 6 ölçütündeki dizel motora göre, yüzde 50’den 75’e kadar daha sessizken, Stralis CNG, aynı performans sınıfındaki diğer kamyonlarla karşılaştırıldığında gürültü seviyesini 3 ile 6 desibel arasında düşürüyor.

Fosil yakıtlardan çok daha temiz olan CNG, dizele göre yüzde 95 daha az parçacık, yüzde 35 daha az azotoksit (NOx) ve yüzde 10 daha az karbondioksit (CO2) yayımı anlamına geliyor. Bu da yılda 85 ton daha az zararlı gazın havaya karışması demek.

Doğal bir zehirsiz gaz olan metan, benzin buharına göre daha az yanıcı olmanın yanı sıra daha az kirletici yayıyor ve aynı mesafeyi kat etmek için daha az yakıt gerektirdiği için sıvılaştırılmış petrol gazına (propan veya bütan) göre daha verimli.

Doğal gazlı motorlar, sadece dizele göre daha düşük olan birim fiyatıyla değil aynı zamanda daha düşük yakıt tüketimiyle de daha ekonomik bir seçenek sunuyor. Yüzde 40’lık yakıt tasarrufuyla taşıma sığası düşürülmeden ya da hava kirletici gazların seviyesi artırılmadan toplam sahiplik maliyetinde (TCO) dizel bir araca göre yüzde 10 düşüş sağlanıyor.

Bugün İspanya’da 43 adet CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz) ve 19 adet LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) istasyonu bulunuyor. Bu adetler İspanya’yı Avrupa’nın en çok sıvılaştırılmış doğal gaz istasyonuna sahip ülkesi haline getiriyor. Bu istasyonlara ek olarak hem CNG hem de LNG satışı yapılacak dokuz adet istasyonun yapımı devam ediyor.

Seçenek yakıtlı araçlarda önder bir marka olan Iveco, 20 yıllık bir süreçte ürettiği 16 bin adet araç ve 29 bin adet motorla doğal gazlı araçları geliştirme, üretme ve satma konusunda büyük bir deneyime sahip bulunuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz