Lyon Metropole’e Renault Trucks D Wide Z.E.

0
1207
d-wide-ze-renault-trucks-03_1
Renault Trucks, 26 tonluk ön üretim D Wide Z.E.’yi tedarik ederek Lyon Metropole’e atık toplama araçları filosunun yakıt dönüşümü planlarında yardımcı oluyor.

Renault Trucks Başkanı Bruno Blin, Lyon Metropole Başkanı David Kimelfeld’in de hazır bulunduğu bir törenle yüzde 100 elektrikli atık toplama kamyonunun anahtarını Lyon Metropole Başkan Yardımcısı ve kentin çevre ve sağlık başkanı Thierry Philip’e verdi. Renault Trucks elektrikli kamyonların ikinci neslinin ilki olan ön üretim D Wide Z.E, üreticinin Normandiya’daki Blainville-Sur-Orne fabrikasında üretildi. Araç haziran ayında Lyon metropolitan bölgesinde hizmete girdi.

Renault Trucks, 26 tonluk ön üretim D Wide Z.E.’yi tedarik ederek Lyon Metropole’e atık toplama araçları filosunun yakıt dönüşümü planlarında yardımcı oluyor. Sıfır yayımlı kamyon Haziran 2019 itibariyle Meyzieu’de çalışmaya başladı.  

remise-cles-bom-metropole
Renault Trucks Başkanı Bruno Blin, Lyon Metropole Başkanı David Kimelfeld’in de hazır bulunduğu bir törenle yüzde 100 elektrikli atık toplama kamyonunun anahtarını Lyon Metropole Başkan Yardımcısı ve kentin çevre ve sağlık başkanı Thierry Philip’e verdi.

Renault Trucks için elektrikli hareketlilik, kent merkezlerindeki hava kalitesi ve gürültü kirliliği sorununa bir yanıt ve küresel CO2 yayımlarına yanıtlardan biri. Renault Trucks Başkanı Bruno Blin, konuyla ilgili şunları söyledi: “Elektrikli hareketlilik, 16 ton üzerindeki araçların CO2 yayımlarını önemli oranda düşürmeyi amaçlayan AB düzenlemelerini karşılamak için oluşturduğumuz enerji stratejimizin merkezinde yer alıyor.

Atık toplama, elektrikli teknoloji için çok uygun bir uygulama alanı. Atık toplama araçlarının çalışma döngülerinin çok sayıda durk kalk (her bir toplama seferi için 300’den 800’e kadar) içermesi, yakıt tüketimini ve fren sisteminin çabuk aşınmasına bağlı olarak toz ve parçacık yayımlarını artırıyor. Elektrikli kamyonların yavaşlamak için asıl olarak motorlarını kullanması frenlerin kullanımını ve buna bağlı yayım üretimini azaltıyor. Euro 6 bir kamyon için aşınmaya bağlı parçacık yayımları (lastiklerin ve frenlerin aşınması) yakıta bağlı yayımlardan daha yüksek.

d-wide-ze-renault-trucks-01_1
Yüzde 100 elektrikli atık toplama kamyonu haziran ayında Lyon metropolitan bölgesinde hizmete girdi.

26 tonluk Renault Trucks D Wide Z.E., kamyon ile donanımı arasında arayüz sağlayan bir elektrik motoruna sahip. Araç, atık toplama sistemine güç sağlamak için standart arayüzü bir hidrolik pompa ile birleştiren Faun Environnement tarafından dönüştürülmüş durumda. Faun Environnement, akülerin ağırlığını telafi etmek için gövdeyi ve ağırlığını optimize ediyor. Gövde uzmanı, gürültü seviyelerini düşürmek ve treylere düşen çöplerin yarattığı gürültüyü hapsederek arka bölümü gürültüden arındırmak için hidrolik devreyi de değiştirdi. Bu değişiklikler sonucunda gürültü seviyesi 3 desibele kadar azaltıldı.

Lyon Metropole tarafından işletilen yüzde 100 elektrikli atık toplama kamyonu Renault Trucks elektrikli kamyonlar serisinin ilk ön üretim aracı. Araç, Fransız Çevre & Enerji Yönetimi Ajansı’nın yardımı ile  geliştirildi.

2019’un sonunda pazara sunulacak Renault Trucks elektrikli kamyonlar, üreticinin Narmandiya Calvados’taki Blainville-sur-Orne fabrikasında üretiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here