Lojistik sektörü Continental’in dijital çözümleriyle verimliliğini artırıyor

0
51
conti_1__cc0_
Gökbil Lojistik, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlamak ve uluslararası standartlardaki kalitesini korumak için Continental’in lastik basıncı izleme sistemini kullanıyor.

Lojistik, nakliye, inşaat gibi sektörlerin en büyük gider kalemlerinden birini lastik kayıpları oluşturuyor. Continental’in ticari filolar için geliştirdiği lastik basıncı izleme sistemi ContiConnect Yard Reader ile bir yılda lastik kayıplarını yüzde 12 azalttıklarını söyleyen Gökbil Lojistik Filo Yöneticisi Can Aldırmaz, yakıt masrafı dahil olmak üzere 15 ayda yaklaşık 15.000 Euro tasarruf  ettiklerini belirtti. Gökbil Lojistik, filosundaki 85 aracın lastiklerine ait basınç ve sıcaklık verilerini tek bir web portalından takip edebiliyor.

1996 yılından bu yana kombine tank konteyner taşıma alanında Avrupa’dan Sahraaltı Afrika’ya kimyasal ürün taşıyan Gökbil Lojistik, zamandan ve maliyetten tasarruf sağlamak ve uluslararası standartlardaki kalitesini korumak için Continental’in lastik basıncı izleme sistemini kullanıyor.

conti_Can_Aldirmaz
Gökbil Lojistik Filo Yöneticisi Can Aldırmaz

15 ayda yaklaşık 15 bin Euro tasarruf elde ettik

Gökbil Lojistik Filo Yöneticisi Can Aldırmaz, taşımacılıkta global kalite standartları olan SQAS standartlarına uygun hizmet verdikleri için dijital çözümlerin vizyonlarına da katkı sağladığını söyledi. Continental’in lastik basınç ve sıcaklık izleme sistemi ContiConnect Yard Reader ile büyük maliyet kalemlerinden biri olan lastik kaybının önüne geçtiklerini söyleyen Aldırmaz, “ContiConnect Yard, filo parkına girer girmez lastikle ilgili oluşan ve/veya oluşabilecek sorunları tespit edebiliyoruz. Continental’in dijital çözümleriyle işimize özel ihtiyaçlarımızı karşılayarak toplam sürüş maliyetlerinde avantaj sağlıyoruz. Örnek vermek gerekirse, bu sistemle birlkte yarı römorklarımız stepne olmadan çalışıyor. Böylece faydalı yük miktarını artırdık. Dünyanın dört bir yanına tehlikeli kimyasal ürün taşıdığımız için araçlarımızın güvenliği, bakımı ve lastikleri bizim için çok önemli. ContiConnect sayesinde lastikte oluşan yabancı cisim batması, sibop kaynaklı veya jant kaynaklı lastik basınç kayıplarını tespit edip anında müdahale etme şansımız oluyor.” dedi.

15 yıldır Continental‘in binek, ağır vasıta ve iş makinesi lastiklerini tercih ettiklerini söyleyen Aldırmaz, “ContiConnect Yard Reader sistem yatırımımız bir yılda maliyetini çıkardı. Bu sistemle 85 aracımızdaki 485 lastiğin basıncını ve sıcaklık verilerini tek bir web portalında takip edebiliyoruz. Yakıt tasarrufumuz ise yılda 5 bin Euro’ya ulaştı. ContiConnect Yard Reader ile bir yılda 41 adet lastik kurtardığımızı ölçümledik. Sistemin bize sağladığı toplam tasarruf miktarı ise 15 ayda yaklaşık 15 bin Euro oldu. Lastiklerin pozisyonlarına göre kilometre ömürlerini de maksimum düzeye çıkardık. ContiConnect Yard Reader sisteminin filoda kullanımı öncesinde yüzde 33 civarında olan lastik kaplanabilirlik seviyesini, lastiklerin anlık izlenme ve raporlanmasıyla yüzde 92 seviyesine çıkardık. ContiTread kaplama sırtlarının sunduğu performans ile lastiğimizin birinci ve ikinci hayatında elde edebileceğimiz maksimum faydayı sağladık.Dijital çözümlerle tüm araçları, basınçlarında yaşanan olası azalmayı anında kendi ekranımdan takip edebiliyorum. Bu da gerektiğinde hemen müdahale edebilme imkanı veriyor ve zamandan tasarruf sağlıyor.“ dedi

conti_2_cc0_
ContiConnect Yard Reader sisteminde lastik içine yerleştirilen sensörler, lastiğin basınç ve sıcaklık bilgilerini Yard Reader İstasyonu’na iletiyor ve durumu bir web portalı üzerinden rapor ediyor.

Yard Reader ile filonun maliyetleri ve yolda kalma süresi azalıyor

ContiConnect Yard Reader sisteminde lastik içine yerleştirilen sensörler, lastiğin basınç ve sıcaklık bilgilerini Yard Reader İstasyonu’na iletiyor ve durumu bir web portalı üzerinden rapor ediyor. Bu platform ile lastik takip süreçleri dijitalleşerek lastik ömrünü uzatma, bakım masraflarını azaltma ve yüksek yakıt tasarrufu elde etme imkânı sunuyor. Lastik verileri, web portalına veya araç seyir halindeyken sürücüye bilgi veren ContiConnect Sürücü Uygulaması ile iki şekilde ve anında aktarılıyor. Lastikler gerekli müdaheleyle kurtarılarak iş faaliyetlerinde aksama yaşanmasının da önüne geçiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here