Kuzey Amerika için terzi işi seyahat otobüsü: Mercedes-Benz Tourrider

0
812
MB-tourrider-01
Yeni Mercedes Benz Tourrider, Kuzey Amerika'daki seyahat otobüsleri için bir dönüm noktasını temsil ediyor.

Yeni Mercedes Benz Tourrider; tasarım, konfor, teknoloji, güvenlik özellikleri, kişisellik veya ekonomi açısından olsun, Kuzey Amerika’daki seyahat otobüsleri için bir dönüm noktasını temsil ediyor. Yeni Tourrrider, otobüsün mucidi Mercedes-Benz‘in benzersiz uluslararası bilgi birikimi ile bölge için özel olarak tasarlandı.

Yeni Tourrider: Kuzey Amerika için terzi işi Mercedes-Benz seyahat otobüsü

Yeni Tourrider, tam olarak Kuzey Amerika’ya uyarlandı. Yeni Tourrider, 13.72 metre uzunluğunda (enerji emici tamponla birlikte 13.92 metre) üç dingilli yüksek katlı bir seyahat otobüsü ve Tourrider Business ve Tourrider Premium olmak üzere iki model seçeneği ile sunuluyor. Tourrider Business, Business Class”ın sofistike beklentilerini, Tourrrider Premium ise “First Class”ın tüm beklentilerini karşılıyor.

MB-Tourrider-04
Yeni Tourrider, 13.72 metre uzunluğunda (enerji emici tamponla birlikte 13.92 metre) üç dingilli yüksek katlı bir seyahat otobüsü ve Tourrider Business ve Tourrider Premium olmak üzere iki model seçeneği ile sunuluyor.

Tourrider, merkezi olarak yerleştirilmiş yıldıza sahip krom çerçeveli ızgarası ve tek seviyedeki farlarla tipik yatay düzenlemesi ile uzaktan bile Mercedes-Benz markasının bir üyesi olarak tanınıyor. Yuvaları aynı olmasına rağmen, seyahat otobüslerinin farklı “gözleri” var: Tourrider Business bireysel kubbe farları kullanırken, Tourrider Premium ise özel olarak geliştirilmiş LED entegre farları kullanıyor. Tourrider Premium’un arka tarafında, markaya özgü entegre Mercedes yıldızına sahip yamuk şeklinde bir arka cam bulunuyor. Tourrider Business, zamanının Amerikan muscle car’larının şekline saygı gösteren panjurlara sahip V şeklinde siyah bir kapak paneline sahip. Yeni Tourrider ayrıca biçim ve işlevi bir araya getiriyor: Önden arkaya kadar araç, yakıt tüketimini azaltmak için aerodinamik olarak optimize edilmiş durumda.

Kişisel olarak donatılmış yolcu bölümü, TopSky Panorama cam tavan

İç mekanda yolcular, özellikle Tourrider Business’a kıyasla 2,36 inç (6,0 cm) yükseltilmiş yolcu bölmesiyle Tourrider Premium’da cömert alandan yararlanıyorlar. Ek olarak, Tourrider’da iki tekerlekli sandalye alanı istek üzerine elde edilebiliyor. Tekerlekli sandalye asansörünün kullanımı kolay ve yerden tasarruf için çekiş dingilinin üzerinde yer alıyor.

MB-tourrider-07
Tourrider Premium, yolcu kabinini gerçek bir rüyaya dönüştürmek için büyüleyici Top Sky Panorama cam tavan seçeneği sunuyor.

Tourrider Premium, yolcu kabinini gerçek bir rüyaya dönüştürmek için büyüleyici Top Sky Panorama cam tavan seçeneği sunuyor. Akşam veya gece yolculukları sırasında, bagaj raflarının altında ve pencere pervazlarının altında isteğe bağlı ambiyans LED aydınlatma şeritleri ambiyansı ve sürücü deneyimini daha da iyileştiriyor.

Tourrider‘da kullanılan koltuklar şirketin kendi bünyesinde üretiliyor: Bu, şirket Avrupa’nın en büyük yolcu otobüsü koltuğu üreticisi olduğu için sürpriz değil. Tourrider Business, standart donanım olarak konforlu Mercedes Benz Travel Star Eco koltuklarla donatılıyor. Tourrider Premium ise Mercedes-Benz’in sunduğu en lüks seyahat otobüsü koltukları olan Luxline döşemeli Travel Star Xtra koltuklar şeklinde birinci sınıf koltuklara sahip. Seyahat şirketleri, Tourrider’ın olağanüstü karakterini son derece çeşitli kumaşlar ve renkler, dekorlar, üst dikişler, borular veya ince, ancak bakımı kolay, bileşimli deri elyaf malzemenin çeşitleri ile kişisel olarak geliştirebiliyor. Alıcılar ayrıca araçtaki dekoratif elemanların tasarımını da seçebiliyor. Son olarak yolcular, ikili koltukların her birinin altına merkezi olarak yerleştirilmiş ikiz USB soketi ve/veya elektronik cihazlarını şarj etmek için 110 voltluk prizler gibi seçeneklerden yararlanıyor.

MB-Tourrider-05
Mercedes-Benz Tourrider Business

Tourrider mühendisleri, ayrıca yolcu kabininin ısıtılmasının ve iklimlendirilmesinin optimize edilmesine büyük önem vermişler. Keyifli soğutma – yüksek ortam sıcaklığı dönemlerinde bile – Eberspaecher/Sütrak‘ın 35 kW çıkışlı güçlü entegre klima sistemi ile sağlanıyor. Ayrıca sürücü çalışma alanı da 9 kW’lık ayrı bir klima sisteminden yararlanıyor.

Çok sayıda yenilikçi sürücü destek ve güvenlik sistemiyle iki sürücü bölümü

Sürücüler, büyük sorumluluk taşıyan işleriyle Mercedes-Benz mühendisleri ve tasarımcıları için her zaman öncü bir rol oynuyor. Tourrider Business, dinamik-işlevsel Cockpit Basic Plus ile, Tourrider Premium ise lüks ve işlevsel Cockpit Comfort Plus ile donatılıyor. Her ikisi de örnek teşkil edecek ergonomik tasarıma sahip bulunuyor ve sayısız pratik ve yenilikçi işlevler sunuyor. Bununla birlikte, iki sürücü bölümü, donanımlarının yanı sıra tasarım ve yapı bakımından da farklılık gösteriyor. Bir dizi işlev, sürücüleri görevlerinde destekliyor. Standart elektronik park freninin topuzu solda yer alıyor. Basit kullanımı yüksek güvenlikle birleştiriyor. Diğer pratik yardımcılar: Bagaj bölümü kapakları bir düğme ile ayrı ayrı sol ve sağdan kilitlenebiliyor. Buna uygun olarak, gösterge paneli ekranı kapakların açık durumunu gösteriyor.

MB-Tourrider-03
Mercedes Benz Tourrider Premium

Kazaların azaltılmasına yönelik öncü yardım sistemleri, Mercedes Benz Tourrider‘ın en güçlü noktalarından biri. Manevra yaparken ve dar yerlerde çepeçevre görüş 360 derecelik kamera sistemi ile sağlanıyor. Ayrıca görünürlüğe yardımcı olan hem kısa hem de uzun hüzme, iki LED far sisteminin olağanüstü ışık veriminden yararlanıyor. Standart yanaşma lambaları ile Tourrider, karanlıkta geri giderken sürücülerini de destekliyor.

Tourrider‘ın olağanüstü yeni güvenlik özellikleri arasında, yaya algılamalı isteğe bağlı radar tabanlı Sideguard Assist dönüş yardımcısı da yer alıyor. Kapı tarafındaki izleme bölgesinde hareketli bir nesne (yaya veya bisikletli gibi) veya sabit bir engel varsa, sistem sürücüye bir uyarı veriyor. Böylece sürücüye özellikle yoğun alanlarda kalkış yaparken yardımcı oluyor ve ayrıca hem diğer sürücüleri, bisikletlileri hem de yayaları etkin bir şekilde koruyor.

MB-Tourrider-06
Tourrider Business, dinamik-işlevsel Cockpit Basic Plus ile, Tourrider Premium ise lüks ve işlevsel Cockpit Comfort Plus ile donatılıyor. Her ikisi de örnek teşkil edecek ergonomik tasarıma sahip bulunuyor ve sayısız pratik ve yenilikçi işlevler sunuyor.

Tourrider aynı zamanda yaya algılama özelliğine sahip benzersiz Active Brake Assist 5 acil fren sistemi veya kısaca ABA 5 ile sunulan ilk seyahat otobüsü. Sistem sınırları dahilinde, bu yardım sistemi (hem Tourrider Business hem de Premium’da standart), otobüsler için yalnızca sabit ve hareketli engeller için değil, aynı zamanda yayalar için de otomatik bir acil durdurma başlatabilen ilk acil durum fren sistemi. ABA 5’in ek bir bileşeni, Tourrider Premium’da standart olan radar tabanlı otonom akıllı hız sabitleyici. Uzun mesafeli yollarda ve eyaletler arası otoyollarda sürücünün yükünü hafifletiyor. Yardım sistemi önde daha yavaş bir araç algılarsa, sürücü tarafından önceden seçilen hıza bağlı bir mesafeye ulaşılana kadar otobüsü otomatik olarak yavaşlatıyor ve ardından sistem bunu sürekli koruyor.

İstek üzerine sunulan Attention Assist (ATAS), tipik yorgunluk veya dikkatsizlik belirtileri algıladığında sürücüyü hem görsel hem de sesli olarak uyarıyor ve sürücüyü mola vermeye yönlendiriyor. Tourrider’ın bir diğer yardım sistemi de, ön camın arkasındaki bir kamera sistemi yardımıyla aracın bulunduğu şeritten yanlışlıkla ayrıldığını algılayan standart Şerit Takip Yardımcısı. Araç sinyal vermeden şerit çizgisini geçtiğinde, sürücü, koltuğunun ilgili tarafında hissedilir bir titreşim ile uyarılıyor.

MB-Tourrider-02
Kuzey Amerika’daki seyahat otobüslerinde özel olarak kullanılan tahrik sisteminin kalbinde, kendisini binlerce kez kanıtlamış sıralı 6 silindirli Mercedes-Benz OM 471 yer alıyor. 12.8 litre hacmiyle motor, 450 beygir (336 kW) güç ve azami 1550 lb-ft (2300 Nm) tork üretiyor.

Güçlü ve ekonomik aktarma organları, kapsamlı servis ağı

Kuzey Amerika’daki seyahat otobüslerinde özel olarak kullanılan tahrik sisteminin kalbinde, kendisini binlerce kez kanıtlamış sıralı 6 silindirli Mercedes-Benz OM 471 yer alıyor. 12.8 litre hacmiyle motor, 450 beygir (336 kW) güç ve azami 1550 lb-ft (2300 Nm) tork üretiyor. Motor; esnek yüksek basınçlı püskürtme sistemi X-Pulse ile common-rail doğrudan püskürtme ve şarj havası soğutmanın yanı sıra egzoz gazı devridaimi ve seçici katalitik indirgeme (SCR) teknolojisinden oluşan bir teknoloji paketi ile donatılıyor. Bu nedenle motor; yakıt verimliliği, güçlü hızlanma, hassaslık ve güvenilirlik ile öne çıkıyor. Güç aktarımı, Allison WTB 500R tork konvertörlü otomatik şanzıman tarafından gerçekleştiriliyor.

Bir Mercedes-Benz’in sürüldüğü her yerde servis her zaman el altında bulunuyor. Tourrider için servis teklifleri Daimler Otobüsleri Kuzey Amerika aracılığıyla sunuluyor. Bu sayede otobüs şirketlerinin, en yüksek kalite seviyelerinin yanı sıra hızlı ve güvenilir yedek parça tedariği sağlayan verimli, modern ve kapsamlı bir servis istasyonları ağından faydalanması sağlanıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here