Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne doğal gazlı Mercedes-Benz Conecto

0
916

Mercedes-Benz Türk tarafından Kayseri Büyükşehir Belediyesi’ne teslimatı gerçekleştirilen 10 adet körüklü sıkıştırılmış doğal gazlı Mercedes-Benz Conecto için Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda halka açık bir tören düzenlendi.

Törene Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri Ulaşım A.Ş. Genel Müdürü Feyzullah Gündoğdu, Kayseri İlçe Belediye Başkanları, Mercedes-Benz Türk Kamu Otobüs Satış Koordinatörü Can Okumuş, Mercedes-Benz Türk yetkili bayi Merkay Kayseri Genel Müdürü Yavuz Çağlıişlek ve Otobüs Satış Müdürü Mustafa Yıldız katıldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Çelik

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Çelik törende yaptığı konuşmada “Kayseri’nin ulaşım olanaklarını rahatlatmak için geçtiğimiz seneyi ‘Ulaşım Yılı’ ilan ederek altyapı çalışmalarına ağırlık verdik; yeni bulvarlar, yollar ve kavşaklar yaptık. Başlattığımız ulaşım atağımızı 10 adet 18 metrelik körüklü otobüs ile sürdürüyoruz. Doğal gaz ile çalışan yeni otobüslerimiz ile hem ekonomik hem de çevreci ulaşım yatırımlarımızı devam ettiriyoruz. Bu yeni Mercedes-Benz otobüslerimizi bugünden itibaren Kayseri’nin en yoğun hatlarında kullanıma sunuyoruz. Son 3.5 yılda toplam 133 yeni otobüsü Kayseri’nin ulaşım filosuna dahil ettik. Aldığımız yeni otobüslerimizin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. 

Mercedes-Benz Conecto körüklü CNG

Tam alçak tabanlı bir otobüs olma özelliğine sahip Conecto körüklü, yolcu yoğunluğu yaşanan şehir merkezlerinde konforlu ve ekonomik kullanım için ideal ölçülere (18 m uzunluk, 2.55 m en ve 3.45 m dış yükseklik) sahip olup, 22.97 m’lik dönme çapı ile kullanıcısına yüksek bir manevra kabiliyeti sunuyor. Mercedes-Benz Türk’ün Hoşdere fabrikasında üretilen Conecto körüklü, katoforez daldırma boya tesisinde gördüğü işlem sayesinde paslanmaya karşı korunuyor.

Dört kapısı ve alçak tabanlı yapısıyla yolculara binme ve inmeyi konforlu hale getiren körüklü Conecto’da bu konfor, standart olarak sunulan yana eğilme fonksiyonu ile daha da artıyor. Yaşlı, çocuk, hareket kabiliyeti kısıtlı yolculara, tekerlekli sandalye veya çocuk arabası kullanıcılarına otobüse rahat binme ve inme olanağı sunuyor. Öte yandan körüklü Conecto’nun alçak taban yapısı ve dört geniş kapısı duraklarda yolcuların araca binmelerini ve inmelerini kolaylaştırarak yolcu akışını hızlandırıyor ve aracın yoğun olduğu hatlarda bile atik hareket etmesini sağlıyor.

Körüklü Conecto’nun yolcu sığası 36 oturan, 118 ayakta ve bir engelli olmak üzere 148 kişi.

Geniş, renkli yan camlar, önde 2313 mm, arkada 2317 mm iç yüksekliği, ferah iç mekan, rahat ve modern koltuklar körüklü Conecto’da çağdaş bir yolculuk ortamı sunuyor. Şoför mahalli ergonomik ve güvenli araç kullanımını sağlayacak şekilde tasarlanmış olup, isteğe bağlı olarak yolcu bölümünden ayrı bir klima ve havalandırma sistemine sahip.

Körüklü Conecto gücünü, aracın arka kısmında bulunan ve üçüncü aksı tahrik eden Euro 6 ölçütüne uygun sıra tipi 6 silindirli Mercedes-Benz M 936 G motorundan alıyor. Ekonomik ve çevreci 222 KW (298 BG) gücü motoru sayesinde Conecto körüklü, yüksek performans ve çekiş değerleri sunuyor.

Geniş kapsamlı aktif güvenlik paketi ile donatılan körüklü Conecto, tüm tekerleklerde disk frene sahip. Aracın standart donanımında bulunan ABS (Anti Blokaj Sistemi), ASR (Anti Patinaj Sistemi) ve EBS (Elektronik Fren Sistemi) seyir güvenliğini sağlıyor. Otomatik şanzımana bütünleşik çalışan retarder, aracın fren sistemi ile birlikte sarsıntısız yavaşlamasını sağlıyor ve fren mesafesini kısaltırken, fren ömrünü uzatıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here