Karsan, Yeni Atak Electric’i Almanya’da tanıttı

1
1649
Karsan-Atak-Electric-12
Karsan Atak Electric

Karsan, elektrikli ürün yelpazesinin yepyeni üyesi Atak Electric’i, Almanya’nın Münih kentinde gerçekleştirdiği etkinlikle ilk kez dünyanın beğenisine sundu. BMW ile birlikte düzenlenen etkinliğin bu yılki teması ‘New Definition of Mobility’ olurken, gücünü BMW i teknolojisinden alan ve yenilenen tasarımıyla da dikkat çeken Atak Electric dünyanın farklı ülkelerinden katılım sağlayan basın mensubu, müşteri ve distribütörler tarafından test edildi. Toplamda 220 kWh kapasiteli beş adet BMW i bataryasına sahip olan Karsan Atak Electric; dinamik tasarımı, teknolojisi, konforu, hızlı şarj özelliği ve tek şarjda 300 kilometre menzile ulaşmasıyla katılımcılardan tam not aldı. ‘New Definition of Mobility’ etkinliğinde, Atak Electric ile birlikte Karsan Jest Electric, BMW i3 ve i8 modelleri de sergilendi.

Karsan-Atak-Electric-4
Karsan, elektrikli ürün yelpazesinin yepyeni üyesi Atak Electric’i, Almanya’nın Münih kentinde gerçekleştirdiği etkinlikle ilk kez dünyanın beğenisine sundu.

Türkiye’de yer alan fabrikasında çağın mobilite ihtiyaçlarına uygun ulaştırma çözümleri sunan Karsan, Münih’te düzenlenen etkinlikle yepyeni elektrikli otobüs modeli Atak Electric’i ilk kez dünya sahnesine çıkardı. BMW ile birlikte düzenlenen etkinliğin bu yılki teması ‘New Definition of Mobility’ olurken, dünyanın birçok noktasından gelen basın mensubu, müşteri ve distribütörler yeni Atak Electric’in yanı sıra Jest Electric’i deneyimledi. Etkinliğe Kıraça Holding Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç, Karsan CEO’su Okan Baş, Karsan Ticari İşler Genel Müdür Yardımcısı Muzaffer Arpacıoğlu ve birçok Karsan yetkilisi de katılım sağladı. Gücünü toplamda 220 kWh kapasiteli BMW i bataryalarından alan Atak Electric, katılımcılar tarafından Maisach’taki BMW ve MINI Driving Academy’de ilk kez test edildi. Atak Electric dinamik tasarımı, üstün teknolojisi, konforu, hızlı şarj özelliği ve 300 km menzile ulaşmasıyla büyük beğeni topladı. Etkinlikte ayrıca, 8 metre sınıfının öncüsü olan Atak’ın yeni yüzü de ilk kez Atak Electric’le birlikte görücüye çıktı.

Karsan_CEO_Okan_Bas-2
Karsan olarak 50 seneyi geçen bir tarihe sahip olsalar da aslında bir yandan da çok da genç bir firma olduklarının altını çizen Karsan CEO’su Okan Baş, misyonlarının gelecek teknolojilerini herkesten önce yaparak fark yaratmak olduğunu belirterek şunları söyledi: “Başka türlü ancak başkalarının takipçisi olursunuz. Zira 100 yıllık markalar ile yarışmak zor. Avrupa’da Karsan olarak bu yenilikçi ürünlerimiz ile varlığımızı giderek artırıyor olmak gibi çok önemli bir şansımız var. Bu bağlamda mevcut pazarın taleplerine kapsamlı şekilde cevap veren Jest, Atak ve Star modellerimizin yanı sıra son dönemde sizlerin de çok yakından takip ettiği üzere elektrikli araç teknolojileri üzerinde çalışmalarımızı bir hayli hızlandırdık. Bu bağlamda dünya devi BMW ile olan elektrikli işbirliğimiz, büyük bir sinerji sağladı ve otomotiv sektörüne yeni bir soluk getirdi. BMW işbirliği çerçevesinde i serisinde kullanılmakta olan kompanentler bizlerle paylaşılıyor. Bunlar; i3’te kullanılan batarya paketi, elektrik motoru ve on board charger’dan oluşuyor.”

New Definition of Mobility’ etkinliğinde, BMW i3 ve i8 modelleri de sergilendi.

atak-hangar-02
8 metre sınıfının öncüsü olan Atak’ın yeni yüzü de ilk kez Atak Electric’le birlikte görücüye çıktı.

300 kilometre menzille günü tamamlıyor

BMW işbirliğinin ilk ürünü olan Jest Electric’in kısa süre içerisinde büyük ilgi gördüğünü belirten Karsan CEO’su Okan Baş, 35 adet Jest Electric’in Fransa, Almanya ve Yunanistan başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde hizmet vermeye başladığını söyledi. Jest Electric minibüslerinin ardından, 1 yıl içerisinde otobüs sınıfındaki Atak’ın da elektrikli sürümünü pazara sunduklarını kaydeden Okan Baş, “Dünyanın elektrikli araç teknolojilerinde öncü otomotiv markalarından BMW ile beraber tüm dünyada kullanılabilecek elektrikli toplu taşıma çözümleri üretmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda yine menzili, benzersiz teknolojisi ve boyutlarıyla alanında öncü olan yeni yüzüyle de dikkat çeken Atak Electric’i pazara sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Dolayısıyla yüzde 100 bir Türk markası olarak, 1 yılda 2 elektrikli araç geliştirmiş ve seri üretime geçebilmiş ilk ve tek şirket olma unvanına da eriştik. Karsan Atak Electric’te 44 kWh kapasiteli 5 adet BMW i bataryası bulunuyor. Bu bataryalarla Atak Electric’in menzili, 300 km’ye kadar çıkarak rakiplerine karşı benzersiz bir avantaj sağlıyor. Hızla şarj olabilen bataryaları ile Atak Electric kesintisiz bir hizmet sunuyor.” dedi.

atak-pist-01
Atak Electric, katılımcılar tarafından Maisach’taki BMW ve MINI Driving Academy’de ilk kez test edildi.
atak-pist-03
Atak Electric dinamik tasarımı, üstün teknolojisi, konforu, hızlı şarj özelliği ve 300 km menzile ulaşmasıyla büyük beğeni topladı.

Seri üretime Ağustos’ta başlıyoruz

BMW bataryaları için 4 yıl ve 200 bin km’ye kadar pil garantisi sağladıklarını dile getiren Karsan CEO’su Okan Baş, Atak Electric’in teknolojik özellikleri ve konfor seçenekleri göz önüne alındığında fiyat olarak da rakiplerinden çok daha avantajlı olduğunun altını çizdi. Okan Baş, “Ağustos 2019 itibariyle Atak Electric ile Fransa, Almanya, Romanya, İtalya, Portekiz, Bulgaristan gibi ülkelerde roadshowlarımızı başlatıp yıl sonuna kadar bu aktiviteye devam ediyor olacağız. İlk etapta Avrupa pazarlarını öncelikli olarak hedefleyeceğimiz Atak Electric modelimizde, Ağustos ayı itibariyle seri üretime başlayacağız. BMW olan güçlü işbirliğimiz ise devam edecek ve umuyoruz ki yepyeni taşıma çözümlerinde birlikte güzel işler başaracağız.” ifadelerini kullandı.

Okan-Bas-AtakE-01
Karsan olarak Ar-Ge’den seri üretime bir yıl içerisinde iki elektrikli araç modeli tanıtan ilk ve tek Türk markası olduklarını ve bunun hem kendileri için hem Türkiye için bir gurur kaynağı olduğunu vurgulayan Okan Baş, yeni hatlarıyla dikkatleri çeken Atak’ın tasarım yenileme sürecini de çok kısa bir süre içerisinde tamamladıklarını belirterek, şu açıklamayı yaptı: “Otomotivde bir paradigma değişimi olmak üzere ve malumunuz herkes elektrikli araçları konuşuyor. Herkes elektrikli araç yapıyor ama prototip düzeyinde yapmak başka bir şey, Karsan’ın yaptığı gibi seri üretim yapmak başka bir şey. Bizim Jest Electric ile başlayan deneyimimiz 8 metrelik elektrikli Atak ile devam etti. Bu Türk otomotiv endüstrisi için de önemli bir aşama. Yaptığımız ürün kendi sınıfı içinde rakiplerinin arasında açık ara fark yaratan bir ürün. Piyasaya ilk girerseniz ondan sonra sizin kolunuzu kimse kolay bükemiyor. Bunun için elektrikli Jest’ten sonra elektrikli Atak’ın önemi burada daha da ortaya çıkıyor. Bu doğrultuda yine menzili, benzersiz teknolojisi ve boyutlarıyla alanında öncü olan yeni yüzüyle de dikkat çeken Atak Electric’i pazara sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Dolayısıyla tekrar vurgulamak isterim ki yüzde 100 bir Türk markası olarak, 1 yılda 2 elektrikli araç geliştirmiş ve seri üretime geçebilmiş ve ihracat yapmaya hazır ilk ve tek şirket olma unvanına da eriştik. Tek vardiyada 1000 adet Atak yapabiliyoruz, bunun 250’si Atak Electric olabilir. Talep artarsa vardiya sayımızı artırarak ihtiyaca cevap verebilecek kapasitemiz ve kabiliyetimiz bulunmaktadır.”

Karsan Atak Electric’le hareket yeniden tanımlanıyor

Atak Electric’te görev yapan elektrikli motor, 230 kWh motor gücü ve 2400 Nm tork üretiyor. BMW tarafından geliştirilen beş adet 44 kWh bataryalarla toplamda 220 kWh batarya kapasitesi bulunan Atak Electric, 300 km’ye varan menziliyle rakiplerinin önüne geçerken alternatif akımlı şarj üniteleriyle 5 saatte, hızlı şarj üniteleriyle de 3 saatte tam şarj olabiliyor. Üstelik enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemi sayesinde bataryalar yüzde 25’e kadar kendi kendini de şarj edebiliyor.

atak-selcuk-01
www.devirsaati.com editörü T. Selçuk Oğuz, Atak Electric’i Maisach’taki BMW ve MINI Driving Academy’de deneme olanağı buldu. T. Selçuk Oğuz; elektrik motorunun gücünü, aracın gaz pedalının hassasiyetini, çabuk ivmelenmesini, enerji geri kazanımı sağlayan rejeneratif fren sistemini, başarılı yol tutuşunu, iklimlendirme sistemini ve iç tasarımını beğendiğini dile getirdi.

Her bakımdan yenilikçi

Tamamen yenilenen ön ve arka yüzüyle dinamik bir tasarım çizgisine sahip olan Atak Electric, led gündüz farlarıyla dikkatleri çekiyor. 10,1 inçlik multimedya dokunmatik ekranı, tamamen dijital 12,3 inçlik gösterge paneli, anahtarsız çalıştırma, USB çıkışları ile donatılan ve Wi-Fi uyumlu altyapı sağlayan Karsan Atak Electric, yüksek teknolojisi, konforu, menzili ve kapasitesiyle rakipleri arasında ön çıkarak modern bir toplu ulaşım çözümünü sunuyor. Atak Electric ayrıca, elektrik kontrollü havalı süspansiyon sistemiyle de konfor disiplininde de binek otomobilleri aratmıyor. Toplamda 52 kişilik yolcu kapasitesi sunan Atak Electric’te, 18+4 ve 21+4 katlanır olmak üzere iki farklı koltuk yerleşim seçeneği bulunuyor.

Karsan_CEO_Okan_Bas-1
Çok kısa bir süre önce kasım ayında yine burada önemli bir etkinlik düzenleyerek Jest Electric’i dünyaya tanıttıklarını ve BMW ile olan işbirliklerinin ilk ürünü Jest Electric’in kısa sürede büyük ilgi gördüğünü kaydeden Okan Baş, “Bugüne kadar 35 adetin üzerinde Jest Electric siparişi aldık ve söz konusu Jest Electric’ler, Fransa, Almanya ve Yunanistan başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde hizmet vermeye başladı. Jest Electric rüştünü ispatladı ve çeşitli ülkelerle görüşmelerimiz devam ediyor. Elbette Karsan’ın BMW’den aldığı güçle yüzde 100 elektrikli toplu taşıma çözümlerine olan ilgisi sadece Jest Electric’le sınırlı kalmayacaktı. Yerli bir marka olarak gerek üretim kabiliyetimiz gerekse Ar-Ge’miz ile özellikle son 3 yıllık süreçte çok önemli işler başardık. Jest Electric’in dünya lansmanından hemen sonra, geçtiğimiz yıl prototipini tanıttığımız Atak Electric için kolları sıvadık. Atak Electric’le birlikte aynı zamanda Atak’ın yeni yüzünü de ilk kez uluslararası arenada hem Türk hem Avrupa’nın dört bir yanından gazetecilere tanıtıyoruz.” dedi.
atak-hangar-04
Atak Electric’te görev yapan elektrikli motor, 230 kWh motor gücü ve 2.400 Nm tork üretiyor. BMW tarafından geliştirilen beş adet 44 kWh bataryalarla toplamda 220 kWh batarya kapasitesi bulunan Atak Electric, 300 km’ye varan menzile sahip.
Karsan-Atak-Electric-13
300 km’ye varan menzile sahip Atak Electric, alternatif akımlı şarj üniteleriyle 5 saatte, hızlı şarj üniteleriyle de 3 saatte tam şarj olabiliyor.
atak-hangar-03
Tamamen yenilenen ön ve arka yüzüyle dinamik bir tasarım çizgisine sahip olan Atak Electric, led gündüz farlarıyla dikkatleri çekiyor.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here