Karsan ve Bozankaya’dan yerli elektrikli otobüs için işbirliği

0
1293
Karsan Jest Elektrik

Yapılan işbirliği kapsamında 50 yıllık deneyimiyle sektöre öncülük eden Karsan’ın Bursa’daki üretim tesislerinde Bozankaya’nın Ar-Ge imkanlarıyla geliştirip batarya yönetim sisteminin patentini aldığı ve 2016 yılında ticarileştirdiği ilk milli elektrikli otobüs E-Karat üretilecek. Karsan, Bozankaya ile yaptığı bu işbirliğiyle üç yıllık sözleşme süresince 900 adet elektrikli otobüsün üretimini gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Bozankaya ve Karsan, çevreci özellikleriyle toplu ulaşımın en önemli gündem konularından biri olan ve yerel yönetimlerin büyük ilgi gösterdiği elektrikli otobüs için güçlerini birleştirdi. Karsan ile Ar-Ge yatırımlarıyla ilklere imza atan Bozankaya stratejik işbirliği anlaşması imzaladı. Bu işbirliği çerçevesinde Bozankaya’nın üç yıldan uzun süren Ar-Ge çalışmaları sonucu üretim bandından 2014 yılında indirdiği ve batarya yönetim sistemini patentle tescillediği elektrikli otobüsünün üretimi, Karsan’ın Bursa tesislerinde yapılacak. Karsan, 2017’nin sonundan itibaren üç yıl süreyle 900 adet elektrikli otobüsün üretimini gerçekleştirmeyi hedefleniyor.

Özellikle şehiriçi toplu taşımacılıkta elektrikli araç tercihlerinin yoğunlaştığını ve bu anlamda yapılan yatırımların hızla arttığını vurgulayan Karsan CEO’su Okan Baş, “Şehirlere yönelik geliştirdiğimiz çözümlerle geçtiğimiz yıl dünyanın en önemli ticari taşıt fuarlarından biri olan IAA Hannover Fuarı’nda seri üretime hazır hale getirdiğimiz Türkiye’nin ilk yerli ve elektrikli minibüs kavramıyla büyük ilgi görmüştük. Bu alandaki yatırımlarımızı hız kesmeden sürdürmek amacıyla Bozankaya’nın elektrikli otobüsü E-Karat’ı üretim tesislerimizde üretmek için yeni bir işbirliği yapmaktan memnuniyet duyuyoruz.” şeklinde konuştu.

Son dönemde tüm dünyada elektrikli araç projelerinin arttığına ve İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (İETT) de 2017 yılında elektrikli otobüs almayı planladığına dikkat çeken Okan Baş, “Bozankaya’nın Ar-Ge alanındaki yakaladığı avantajı, Karsan’ın üretimdeki güçlü ve deneyimli altyapısıyla birleştirerek elektrikli otobüste hem Türkiye’de hem yurtdışında pek çok fırsat yakalayacağımıza inanıyoruz. Karsan’ın üretim kabiliyeti ve deneyimiyle, Bozankaya’nın mühendislik ve know-how gücünü birleştirerek hayata geçireceğimiz yeni üretim, şehiriçi taşımacılığına ve sektörümüze yeni bir ilham verecektir.” dedi.

İthalata dur diyecek ulusal işbirliği

Sektörün geleceğini öngörerek 2010 yılında Ar-Ge çalışmalarına başladıklarını kaydeden Bozankaya Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Günay ise “İlk elektrikli otobüsümüz olan E-Karat’ı 2014 IAA Hannover Fuarı’nda tanıttık. 2016’da Konya ve Eskişehir’de yolcu taşımaya başlayan E-Karat, 2017’nin ilk yarısında İzmir’de faaliyette olacak. Almanya’da da 17 adet E-Karat’ımız yollarda ve ihracatımız en kısa zamanda bu sayının birkaç katına ulaşacak.” ifadelerini kullandı.

Karsan’ın 50 yılı aşan sektör tecrübesi, üretim kalitesi, yüksek üretim sığası ve marka güvenilirliğinin işbirliği kararlarında belirleyici olduğunu vurgulayan Aytunç Günay, “Biz üretimimize hız kesmeden devam edeceğiz. Bunun yanı sıra elektrikli otobüse olan talebin artarak devam edeceğini biliyoruz ve yaklaşan bu sürece hazır olmak istiyoruz. Bunca yıllık emeğimizin sonucu, göz bebeğimiz E-Karat’ı, Karsan’ın üretim tesislerinde en iyi şekilde üretilebileceğini biliyorduk. İşbirliği anlaşmamızı bu güven duygusuyla imzaladık. Bu işbirliğinde, elbette yurt dışından gelen talepleri takip edeceğiz ama özellikle yurt içinden gelecek taleplere de yüzde 100 yerli tasarım ve milli üretimle cevap verebilmeyi hedefliyoruz. Karsan ile işbirliğimizin, bu anlayış üzerine inşa edildiğini ve elektrikli otobüs ihtiyacı olan yerel yönetimleri ithalata mecbur bırakmamayı amaçladığını vurgulamak isterim. Biz ülkemizin milli servetinin yurtdışına harcanmasını istemiyoruz, bilakis bu işbirliği ile ülkemize döviz kazandıracağız.” dedi.

Bozankaya E-Karat

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz