Tofaş, ABD’ye en fazla ihracat yapan kurum oldu

0
1456

Bursa’da geliştirilerek üretilen Fiat Doblo’nun Ram markalı sürümünü ProMaster City ismiyle ABD’ye ihraç eden Tofaş, 2016 yılında ABD’ye en çok ihracat yapan Türk şirketi oldu. 275 milyon Dolar’lık ihracat rakamıyla, Türkiye’nin ABD’ye yaptığı toplam ihracatın yüzde 4.2’sini tek başına Tofaş gerçekleştirdi.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu

Tofaş, üretim ve ihracatta yaptığı hamlelerle ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunmayı sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl 3.2 milyar Dolar toplam ihracata ulaşan ve 1 milyar Dolar dış ticaret fazlası yaratan Tofaş, 2016 yılında Türkiye’den ABD’ye en çok ihracat yapan şirket unvanını kazandı. Fiat Doblo’nun Ram markalı sürümünü ProMaster City ismiyle ABD’ye ihraç eden Tofaş, Ram ProMaster City ihracatında gösterdiği başarıyla “ABD’ye en fazla ihracat yapan kurum” oldu.

Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, Ram ProMaster City’nin Bursa’dan ABD’ye uzanan yolculuğunun ülkemiz ihracatı için önemli bir görev üstlendiğini söyledi. 2016 yılında tüm Türk otomotiv endüstrisinin ABD’ye 700 milyon dolar ihracat yaptığını açıklayan Cengiz Eroldu, “Tofaş olarak geçen yıl ABD’ye 20 bin adede yakın Ram ProMaster City ihraç ettik. Bu rakam, Tofaş’ın toplam ihracatının yüzde 7’sini oluşturuyor. ABD’ye olan ihracatımız 275 milyon Dolar’la Türkiye’nin, ABD’ye yaptığı toplam ihracatının yüzde 4.2’sini oluşturarak ilk sırada yer aldı.” dedi.

Doblo’nun pazara sunulduğu 2000 yılından bugüne, birçok kez ihracat şampiyonu olduğunu da vurgulayan Cengiz Eroldu, “Doblo, Tofaş’ın en çok satan modelleri arasındaki yerini hep korudu. Türkiye’nin küresel ticari taşıt üretim üssü haline gelmesinde kilit rol üstlenen Doblo’yu, 2014 yılının son çeyreğinde Ram Promaster City markası ile ABD ve Kanada’ya ihraç etmeye başladık. İlk kez Amerika’ya gerçekleşen bu ihracatımız Tofaş tarihi için de bir mihenk taşıdır.” ifadelerini kullandı.

RAM ProMaster City

Ram ProMaster City

Tofaş tarafından geliştirilerek üretilen yeni nesil Fiat Doblo, ilk defa 2015 yılında RAM markası altında ProMaster City adıyla Amerika’da satışa sunuldu. Satışa çıktığı ilk andan itibaren yüksek performansı, yakıt verimliliği ve yükleme sığasıyla müşterilerden yüksek not alan Ram ProMaster City, konforuyla da kısa sürede dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 2016 ve 2017 yıllarında üst üste iki kez ‘Yeşil Ticari Araç’ seçilerek çevreciliğini kanıtlayan Ram ProMaster City, yüksek manevra kabiliyetiyle de ABD’deki işletmelerin ve filoların ihtiyaçlarını karşılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz