Kamyonlar ve otobüsler: AB küresel olarak en iddialı CO2 azaltım hedefleri üzerinde anlaştı

0
552
ACEA
Kanun yapıcılar, dünya çapında kamyon ve otobüsler için en iddialı CO2 azaltım hedeflerini belirleyen bir anlaşmaya vardı.
Renault Trucks

Kanun yapıcılar, dünya çapında kamyon ve otobüsler için en iddialı CO2 azaltım hedeflerini belirleyen bir anlaşmaya vardı.

Kamyon ve otobüs üreticileri iddialı bir karbonsuzlaştırma gündemini tamamen destekliyor. Ancak Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), üzerinde mutabakata varılan uygulama zaman çizelgesinin, hayati önem taşıyan koşulların yokluğunda son derece zorlu olmaya devam ettiğini belirtti.

Avrupalı kamyon ve otobüs üreticileri, üçlü anlaşmayı dikkate alarak, üzerinde mutabakata varılan son derece iddialı CO2 azaltım hedeflerinin inandırıcı etkinleştirme koşullarıyla desteklenmesi gerektiğini vurguluyor.

ACEA Genel Müdürü Sigrid de Vries, konuyla ilgili olarak “Elektrikli şarj ve hidrojen dolum altyapısı, kapsamlı karbon fiyatlandırma programları ve taşımacılık operatörlerinin hızla yatırım yapmasına yönelik anlamlı destek tedbirleri: bunlar, sıfır yayımlı araçlara ek olarak ağır hizmet taşımacılık sektörünün hızla karbonsuzlaştırılmasının temel bileşenleri.” dedi.

Sigrid de Vries, şöyle devam etti: “Araç üreticileri için cesurca iddialı hedefler koymaya devam edemeyiz ve bunun hızlı ve sorunsuz bir şekilde uygulanmasını bekleyemeyiz. Sıfır yayımlı modellere olan talebi destekleyecek kolaylaştırıcı bir çerçeve olmadan, özellikle öngörülen zaman çizelgesinde hedeflere ulaşmak imkansız olacak.

2030 hedeflerine ulaşmak için 400.000’den fazla akü elektrikli ve hidrojenle çalışan aracın yollarda olması ve tüm yeni tescillerin en az üçte birinin sıfır yayımlı modeller olması gerekiyor. Denklemin işe yaraması için Avrupa’nın en az 50.000 uygun şarj istasyonuna (çoğunluğu Megavat Şarj Sistemleri) ve en az 700 hidrojen dolum istasyonuna ihtiyacı bulunuyor.

Ağır yük taşımacılığının karbonsuzlaştırılması, taşımacılık ekosistemindeki çeşitli paydaşların ortak çabasını gerektiriyor. Sigrid de Vries, sözlerini şöyle tamamladı: “Sıfır yayımlı kamyon ve otobüslere yatırım yaparak ve seri üretimlerini artırarak üzerimize düşeni yapıyoruz, ancak müşterilerimizin şu anda Avrupa yollarında bulunan eski araçların yerini alacak yeni araçlara yatırım yapma ve bunları işletme becerisine güveniyoruz.

Avrupa otomotiv endüstrisi, Komisyon tarafından başlangıçta önerilenden daha erken bir kapsamlı inceleme tarihi (2027) ve sıfır ve düşük yayımlı araç (ZLEV) teşviklerinin 2029 yılına kadar sürdürülmesi için yapılan anlaşmayla teşvik ediliyor.

İleriye dönük olarak, Avrupa otomotiv endüstrisi, hedeflerin karşılanmasını sağlamak için kritik olanak sağlayan koşulların hayata geçirilmesini yakından izlemeye devam edecek. Avrupa Komisyonu ve üye devletler, ortak karbonsuzlaştırma hedefine birlikte ulaşmak için beklenen eksikliklerin erkenden ele alınmasını sağlamak amacıyla ilerlemeyi izleme konusunda eşit derecede kararlı olmalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz