Kamyonlar için yeni CO2 hedefleri uygulamada ulaşılabilir olmalı

1
1112
Kamyonlar için yeni CO2 hedefleri
Renault Trucks

Kamyonlar için CO2 standartları üzerinde gelecek hafta gerçekleştirilecek son AB müzakereleri öncesinde Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (European Automobile Manufacturers’ Association – ACEA), bu düzenlemenin doğru bir zamanlamayla kabul edilmesini desteklediğini vurguladı. ACEA, aynı zamanda politika yapıcıları bu ilk CO2 hedeflerinin ancak kamyon üreticilerinin ve aynı şekilde operatörlerin yüz yüze kaldığı yapısal zorluklara seslenen doğru önlemler paketiyle birlikte ele alındığında ulaşılabilir olacağı konusunda uyardı.

ACEA Genel Sekreteri Erik Jonnaert, bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Geçmiş yıllarda ACEA üyeleri kamyonların yaydığı CO2 yayımlarını azaltmak için oldukça yoğun bir şekilde çalıştılar ve tabii ki bu çalışmaları sürdürmeye kendilerini tamamen adamış durumdalar. Bununla birlikte bu yeni standartları sonuçlandırırken karar vericilerin, kamyon üreticilerinin uzun yatırım döngülerinin ve taşımacılık operatörlerinin düşük operasyon kârlılıklarının yanı sıra seçenek tahrikli kamyonlar için şarj ve yakıt dolumu altyapısının yokluğunu da dikkate almaları şart.

İşin doğrusu 2025 ve 2030 için önerilen son derece iddialı kamyon CO2 hedeflerini karşılamak ancak  birkaç yıl içinde sıfır ve düşük yayımlı kamyonlar için müşteri alımlarının hızlı bir şekilde artışıyla mümkün olabilir. Buna karşın, son veriler gösteriyor ki bugün AB’de elektrik ve hidrojenle çalışan kamyonlar için uygun tek bir dolum noktası bile yok. Hatta yakın bir gelecekte bu altyapının kurulmasıyla ilgili bir aksiyon planı da yok.

Bunlara ek olarak ACEA, sıfır ve düşük yayımlı kamyonların sektör tarafından daha erken benimsenmesini hızlandıracak anlamlı girişimlerin şart olduğuna inanıyor. Sanayi, bu nedenle Avrupa Komisyonu tarafından önerilen ve en azından 2030’a kadar devam etmesi gereken yoğun mekanizmayı destekliyor.

Bununla birlikte zorunlu satış kotalarının (Avrupa Parlamentosu’nun önerdiği gibi “karşılaştırma” sistemi aracılığıyla) devreye girmesi Avrupa kamyon sanayi için oldukça riskli olacak. Üreticilere belli bir miktarda sıfır yayımlı taşıt üretmek zorunda olduklarını dikte etmek pazarın bu araçları satın alacağını garanti etmiyor. Özellikle de altyapı eksikliği ve faydalı yük kaybı ve sınırlı menzil gibi diğer engeller göz önüne alındığında.

Erik Jonnaert, sözlerine şöyle devam etti: “Bu düzenlemenin bir parçası olarak gerekli gördüğümüz şey yakında kabul edilecek iddialı CO2 hedeflerinin uygulamada erişilebilir olduğunun kanıtlanmasını sağlayacak hem üreticiler hem de kamyon operatörleri için verimli bir destekleyici önlemler paketi.

Avrupa Parlamentosu’nun, ulusal hükümetlerin ve Avrupa Komisyonu’nun temsilcilerinin gelecek haftaki üçlü toplantısında bu önemli dosya üzerinde nihai bir karar alınması bekleniyor.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz