Jumbo, ilk DAF CF Electric’i teslim aldı

0
374
DAF Trucks tamamen elektrikli ilk kamyonunu Hollandalı süpermarket zinciri Jumbo'ya teslim etti.

DAF Trucks tamamen elektrikli ilk kamyonunu Hollandalı süpermarket zinciri Jumbo’ya bugün teslim etti. Jumbo, DAF ve VDL‘nin ortak girişimleriyle geliştirilen CF Electric’i Hollanda’nın güneyinde yer alan süpermarketlerine ürün tedarik etmek için kullanacak. Jumbo CEO’su Frits van Eerd’e DAF CF Electric’in anahtarlarını, DAF Trucks Başkanı Harry Wolters ile birlikte VDL Groep Başkanı ve CEO’su Willem van der Leegt’e takdim etti.

Kullanıma giren ilk DAF CF Electric; DAF Trucks, VDL ve Jumbo için önemli bir dönüm noktası. Tamamen elektrikli DAF ticari taşıtın teslimi, hem tamamen elektrikli hem de hibrit kamyonların kullanılacağı uzun sürecek bir dizi saha testlerinin de başlangıcı niteliğinde.

DAF Trucks Başkanı Harry Wolters

Kentsel alanlar için elektrikli kamyonlar

Konuyla ilgili bir açıklama yapan DAF Trucks Başkanı Harry Wolters, “Taşıma sektörü büyük bir dönüşüm geçirmek üzere. Elektrikli kamyonlar kentsel alanlarda teslimat yapmak için model haline gelmeye hazır görünüyor. Belki bugün ya da önümüzdeki yıl değil; ancak kesinlikle yakın gelecekte böyle olacak. Bugün, DAF’ın VDL ve Jumbo ile işbirliği halinde olacağı büyük çaplı saha testi projesinin başlangıcı olduğu için özellikle gururluyum. Bu proje hem teknolojik hem de operasyonel açıdan faydalı veriler toplamamızı ve deneyim elde etmemizi sağlayacak. Daha sonra bulgularımızı, nihai seri üretim modelinin gelecekteki pazar gereksinimlerine ideal çözümü sağlaması için kullanabileceğiz.” dedi

Sürdürülebilirlik yolunda bir sonraki adım

Jumbo CEO’su Fritsvan Eerd ise şöyle konuştu: “Bu yeni elektrikli kamyonun sunulmasıyla birlikte araç filomuz için sürdürülebilir bir strateji uygulama hedefimize doğru bir sonraki adımı atmış oluyoruz. İşimiz gereği toplumun içinde yer alıyoruz, nihai hedefimiz mağazalarımızın yüzde 45’ine elektrikli araçlarla ürün tedariği yapabilmek. 2020’ye kadar Jumbo araç filosunun CO2 yayımlarını 2008’e kıyasla yüzde 50 oranında azaltmayı umuyoruz.

Yayımsız ve gürültü seviyesi düşük taşıma

VDL Groep Başkanı ve CEO’su Willem van der Leegt de şunları söyledi: “Brabant bölgesindeki bu üç şirketin böyle bir amaç için bir araya geldiğini görmek gerçekten harika. Bugünkü gelişmelerle Jumbo, DAF ve VDL yayımsız taşıma olanakları geliştirme ve gürültü seviyelerini azaltma yönündeki çalışmaların öncüleri haline geliyor. Bu yaklaşımın kentsel alanlarda model olabilmesi için çalışıyoruz. VDL’nin E-Power Teknolojisi’ni kullanan DAF CF Electric, taşıma firmalarına ihtiyaçları için ideal çözümü sunuyor ve ürün taşıma ile dağıtımında sürdürülebilirlik sağlama bakımından ileriye dönük önemli bir adımı temsil ediyor.

Jumbo, DAF ve VDL’nin ortak girişimleriyle geliştirilen CF Electric’i Hollanda’nın güneyinde yer alan süpermarketlerine ürün tedarik etmek için kullanacak.

VDL ve TNO çevre dostu şarj potansiyelini değerlendiriyor


DAF CF Electric sıfır yerel yayım ve azami gürültü kirliliği ile yaklaşık 50 kilometre yarıçapında bir alanda teslimat yapabiliyor. Kamyonu şarj etmek için Veghel’deki Jumbo dağıtım merkezine bir şarj istasyonu kuruldu. VDL Groep ve Scholt Energy Control arasında ortak bir girişim olan V-Storage, şarj istasyonuna elektrik sağlamak için güneş panelleri takma fikrinin uygulanabilirliğini değerlendirmek için Hollandalı araştırma kuruluşu TNO ile çalışıyor.

DAF CF Electric

DAF CF Electric, tek ya da çift dingilli treylerlerin standart olduğu, kentsel alanlarda 37 tona kadar karayolu taşımacılığı için geliştirilmiş bir 4×2 çekici. “2018 Yılının Uluslararası Kamyonu” seçilen DAF CF’yi temel alan araç, VDL’nin E-Power Teknolojisi‘ni kullanarak elektrikle çalışıyor. Bu akıllı aktarma organının merkezini, enerjisini şu anda toplam 170 kWh sığaya sahip lityum iyon pil paketinden alan 210-kW bir elektrik motoru oluşturuyor. CF Electric’in yaklaşık 100 kilometrelik menzili şehiriçi dağıtım pazarındaki yüksek hacimli taşıma uygulamaları için uygundur. Pil 30 dakika içinde hızlı şarj olma özelliğine sahip bulunuyor. Şarjı ise 1.5 saat sürüyor.

DAF CF Electric – Teknik özellikler

Çekici ağırlığı                                                            9700 kg

Elektrik motoru                                                        210 kW

Tork                                                                         2000 Nm

Pil sığası                                                                  170 kW

Tam şarj edilmiş kamyon menzili                               100 km

Hızlı pil şarjı                                                             30 dakika

Tam şarj                                                                 1.5 saat

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here