IVECO ve Shell, “NET SIFIR YAYIMA GİDEN YOL” biyoLNG turuyla ağır yük taşımacılığında CO2 yayımlarının azaltılmasında biyoLNG’nin potansiyelini kanıtlıyor

0
1547
IVECO ve Shell Net Sıfır Yayım Turu
BiyoLNG segmentindeki önderliklerinden ve bilgi birikiminden yararlanan IVECO ve Shell, biyoLNG pazarının büyümesine yön verirken ortak markalı proje, biyoLNG ile çalışan kamyonların karayolu yük taşımacılığının karbonsuzlaştırılmasında tam olarak uygulanabilirliğini gösterecek.
Renault Trucks

Iveco Group‘un bir markası olan IVECO ve Shell, biyoLNG ile çalışan bir IVECO S-Way kamyonla Avrupa çapında 10 günlük uzun mesafeli bir yolculuk olan “NET SIFIR YAYIMA GİDEN YOL” biyoLNG turuna başlıyor. Tur, Berlin’deki Mittenwalde Shell istasyonundan başlayacak ve Almanya, Hollanda ve İtalya’dan geçecek rota üzerinde biyoLNG ekosisteminin beş önemli noktasında duracak. IVECO S-Way‘in hedefi, verimli bir performans sunarken turu net sıfır yayım elde ederek tamamlamak.

Her aşama, biyoLNG değer zincirinde yer alan endüstri önderlerini ve son kullanıcıları (üretimden dağıtım ve kullanıma kadar) karayolu yük taşımacılığını karlı bir şekilde karbonsuzlaştırmak için biyoLNG’nin kullanımına ilişkin tartışmalar için bir araya getirme fırsatı sağlayacak.

Ortak proje, uzun mesafeli taşımacılıkta biyoLNG’nin karbonsuzlaştırma potansiyeli konusunda farkındalık yaratmak amacıyla, stratejik işbirliği ve politika önderliğinin Avrupa filo pazarında biyoLNG’nin benimsenmesine nasıl yön verdiğini gösterecek. Aslında, Avrupa Birliği’nde karada taşınan tüm yüklerin yaklaşık yüzde 73,1’ini taşıyan taşımacılık sektörü, şu anda toplam AB CO2 yayımlarının yaklaşık yüzde 9’undan sorumlu.

IVECO, yirmi yılı aşkın bir süredir alternatif yakıtlar için içten yanmalı motorlara öncülük ediyor ve son yıllarda geliştirme faaliyetlerinin kapsamını hem aküyle hem de hidrojenle çalışan elektrikli çözümleri kapsayacak şekilde genişletti.

IVECO Alternatif Tahrik İş Geliştirme Başkanı Giandomenico Fioretti, konuyla ilgili olarak “Çoklu enerji yaklaşımının yarının tahriği ve taşımacılık sektörünün karbonsuzlaştırma mücadelesini sürdürmek için en iyi çözüm olduğuna kuvvetle inanıyoruz. BiyoLNG’nin, motor gücü, menzil, taşıma kapasitesi veya yakıt ikmali süresi açısından hiçbir taviz vermeden, dizele operasyonel ve mali açıdan uygun bir yeşil alternatif sunan, halihazırda mevcut tek olgun teknoloji olduğu kanıtlandığı için, biyoLNG ile çalışan kamyonlara yatırım yapmaya devam ediyoruz.” dedi.

 

IVECO S-Way biyoLNG
BiyoLNG ile çalışan IVECO S-Way kamyon, Avrupa çapında 10 günlük uzun mesafeli yolculukta net sıfır yayım elde etmeyi hedefliyor.

IVECO ve Shell‘in başarılı işbirliğinin bir sonucu olan biyoLNG turu, büyüyen biyoLNG ekosisteminin desteğiyle biyoLNG ile çalışan bir kamyonla Avrupa boyunca uzun mesafeli bir rotanın mümkün olduğunu göstermeyi amaçlıyor.

Giandomenico Fioretti, şöyle devam etti: “BiyoLNG’yi Avrupa taşımacılık pazarında büyüyen bir enerji kaynağı olarak konumlandırmayı hedefliyoruz. Birlikte sektörün net sıfır karbonlu bir geleceğe geçişine katkıda bulunacağız.

Uzun mesafe görevine ek olarak, biyoLNG ile çalışan IVECO kamyonlardaki motorların geleneksel içten yanmalı motorlara kıyasla sessiz çalışması, bu araçları özellikle şehiriçi uygulamalara ve gece teslimatlarına uygun hale getirirken sürücü konforunu da artırıyor. BiyoLNG’nin AB çapında 668 istasyondan oluşan mevcut LNG altyapısıyla uyumluluğu, onu ekipman modifikasyonuna veya yeni yatırıma ihtiyaç duymadan LNG ile çalışan kamyonlar için kullanıma hazır bir yakıt haline getiriyor. AB genelinde yüzde 100 biyoLNG seçeneklerini içeren geniş LNG istasyonları ağı sayesinde filolar, ön maliyet olmaksızın biyoLNG’ye kolayca erişebiliyor. Bu esneklik, biyoLNG’yi filoların karbonsuzlaştırılması için uygun bir çözüm olarak konumlandırıyor.

BiyoLNG pazarı hızla gelişirken IVECO ve Shell, biyoLNG pazarının daha da büyümesini sağlamak için sektördeki önderlik konumlarından, kapsamlı varlıklarından ve bilgi birikimlerinden yararlanıyor. Taşımacılık şirketleri ve paydaşlarla işbirliği yoluyla iki şirket, ağır hizmet karayolu taşımacılığı sektörünü karbonsuzlaştırmak için karlı ve uygulanabilir yolları aktif olarak belirliyor ve bunlar üzerinde işbirliği yapıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here