IVECO ve ENGIE, yeni bir gaz dolum istasyonu açtı

0
2440
iveco-engie-station-turin
ENGIE Italia ile IVECO arasında 2017 yılında imzalanan anlaşmanın ardından yeni son teknoloji bir gaz dolum istasyonu açıldı.

Ağır ticari taşıtlar için yeni bir gaz dolum istasyonu IVECO’nun Doğu Torino’daki merkezinde açıldı.

Karbondioksitten sıfır yayıma geçişte önder olma hedefiyle faaliyetlerini yürüten enerji ve hizmet şirketi ENGIE Italia ile IVECO arasında 2017 yılında imzalanan anlaşmanın ardından yeni son teknoloji bir gaz dolum istasyonu açıldı.

Torino’nun stratejik doğu kısmındaki Strada delle Cascinette’deki CNH Industrial Merkezi’nde taşımacılık ağlarının kesişim noktasında 5 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulu tesis, iki adet LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) pompası ve dört adet CNG (sıkıştırılmış doğal gaz) pompasının yanı sıra tavana yerleştirilmiş fotovolkaik sistemden güç alan elektrikli araç dolum istasyonları ile özellikle ağır ticari taşıtlar için inşa edildi.

İstasyon tüm tipteki doğal gazlı araçlar için Pazartesi’den Cuma’ya 6’dan 21’e kadar açık olacak.

Doğal gaz; dizele, sıvılaştırılmış petrol gazına ya da fuel oile göre parçacık maddeleri yüzde 95 ve nitrojen dioksitleri yüzde 90 oranında azaltırken, karbondioksit yayımında da önemli bir düşüş sağlıyor.

Hareketlilik, küresel enerji tüketiminin yüzde 20’sini ve küresel karbondioksit yayımlarının yüzde 24’ünü oluştururken yüzde 95 oranında petrole bağlı. Bu nedenle sürdürülebilir hareketlilik sıfır karbona geçişte temel bir rol oynuyor.

iveco-engie-station-turin-02
Taşımacılık ağlarının kesişim noktasında 5 bin metrekarelik bir alan üzerinde kurulu tesis, iki adet LNG pompası ve dört adet CNG pompasının yanı sıra tavana yerleştirilmiş fotovolkaik sistemden güç alan elektrikli araç dolum istasyonları ile özellikle ağır ticari taşıtlar için inşa edildi.

ENGIE Italia Infra Energy İş Kolu Direktörü Matthieu Bonvoisin, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “ENGIE’nin hedefi karbonsuzlaştırma yolunda çözümler geliştirmek ve bu proje de bunun bir örneği. Kuzey İtalya’da yüksek oranda karbondioksit yayımı bulunuyor. Bunun yüzde 50’si ısıtmadan, yüzde 25’i sanayiden ve yüzde 25’i de taşımacılıktan kaynaklanıyor. LNG dolum altyapısı ağının gelişimi ağır taşımacılıktan kaynaklı kirliliğin azalmasına olanak sağlıyor. Çevreye olan etkinin azalmasının yanı sıra bu çözüm, LNG ile çalışan araçlar dizelle çalışanlara göre daha sessiz oldukları için, gürültü kirliliğini de azaltıyor. ENGIE, 20 yıldır etkinlikte bulunduğu Avrupa’da 160 hizmet istasyonuna sahip. Bu proje, İtalya’da sürdürülebilir hareketlilikteki uzmanlığımızı güçlendirme arzumuzu ifade ediyor.

IVECO Gaz İş Geliştirme Müdürü Fabrizio Buffa ise şunları söyledi: “IVECO, taşımacılıkta doğal gaz teknolojisine öncülük etti ve dağıtım ağının geliştirilmesinde etkili oldu. Doğal gaz, uzun yolda karbonsuzlaştırma için şu anda mevcut olan oturmuş bir çözüm ve ENGIE ile yeni dolum istasyonları için yapılan bu anlaşma yeşil taşımacılık için bütüncül yaklaşımımızın bir parçası. İklim Değişikliği’ne yönelik düzenlemelerin ortaya koyduğu zaman diliminde gerçekten sürdürülebilir taşımacılığa ulaşmak için sektördeki tüm oyuncuların birlikte çalışmalarının çok önemli olduğuna inanıyoruz.

ENGIE ve IVECO arasındaki 2017 tarihli Mutabakat Anlaşması, Fransa’dan Birleşik Krallık ve Romanya’ya kadar birçok ortak projeyi genişletmeyi amaçlıyor. ENGIE, İtalya çapında düzinelerce elektrik dolum noktasının yanı sıra Kuzey İtalya’da üç adet daha LNG ve CNG istasyon projesi üzerinde çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here