IVECO Stralis X-WAY ve Daily Blue Power, Avrupa ile aynı anda Türkiye’de de tanıtıldı

0
1140

Daily serisi ile hafif sınıfta, Eurocargo serisi ile de orta sınıfta oldukça etkin olan IVECO Türkiye, ağır sınıfta da etkinliğini artırmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda 2018 yılına girerken ağır vasıta satış birimini yeniden yapılandıran IVECO Türkiye, pazara sunduğu ağır vasıta ürün yelpazesini de özellikle son iki yıldır büyüyen inşaat kamyonu sınıfının en geniş dilimine seslenen bir ürün ailesi olan Stralis X-WAY ile genişletti. Kullanıcıların ihtiyaçlarına göre üç farklı sürümde birçok farklı kabin, motor, vites kutusu, dingil, çekiş düzeni ve süspansiyon seçeneği ile satın alınabilen Stralis X-WAY hafif inşaat serisi, IVECO’nun ürün çeşitliliğindeki ve terzi işi üretimdeki uzmanlığının bir kanıtı olarak göze çarpıyor. IVECO Türkiye, Stralis X-Way ile birlikte artık 3.5 tondan en ağır maden kamyonlarına kadar inşaat sınıfındaki tüm uygulamalar için eksiksiz bir ürün yelpazesi sunuyor.

Iveco Araç Genel Müdürü Roberto Camatta, Off Road Satış Müdürü Korhan Yeşil, Hafif ve Orta Araç Satış Müdürü Erkan Erşin, Ağır Vasıta Ürün Müdürü Tarkan Özyönüm (ayakta duranlar soldan sağa), Ağır Vasıta Satış Müdürü Hakkı Işınak, Pazarlama ve Ürün Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz ve Hafif Ticari Araç Ürün Müdürü Suha Yılmaz (önde soldan sağa) Stralis X-WAY, Daily Euro 6 ve Daily Blue Power serilerinin tanıtımında hazır bulundular.

IVECO Türkiye, 14 Mayıs 2018 tarihinde gerçekleştirdiği bir basın toplantısı ile yeni hafif inşaat kamyonu ailesi Stralis X-WAY’i, sınıfında 8 ileri otomatik vitese sahip ilk sıkıştırılmış doğal gazlı araç olan Daily Hi-Matic Natural Power‘ı ve tamamen elektrikle çalışan Daily Electric‘i de içeren Daily Blue Power serisinin 2020 yılındaki yayım ölçütlerini şimdiden karşılayan dizel motorlu Daily Euro 6 RDE 2020 Ready modelini ve Ocak 2018 itibariyle Türkiye’de hafif ticari taşıtlar için yürürlüğe giren Euro 6 ölçütünü karşılayan 3.5 tonluk Daily Euro 6 serisini tanıttı.

Satışına yeni başladıkları için 2018 yılında 50 adet Stralis X-WAY satmayı planladıklarını; ancak yıllık satış hedeflerinin 200 adet olduğunu vurgulayan Iveco Araç Genel Müdürü Roberto Camatta, 2017 yılında 60 bin adet olarak kapanan 3.5 ton üzeri ticari taşıt pazarında yüzde 8 pazar payı ile üçüncü sırada yer aldıklarını belirterek, geçen yıla göre pazar paylarını artırdıkları ilk dört aydaki satış performanslarından memnun olduğunu dile getirdi.
Daily Blue Power gibi pazarın özel bir dilimine seslenen niş bir ürünü öncelikle IVECO’nun sahip olduğu yüksek teknoloji seviyesini göstermek için tanıttıklarını ifade eden Roberto Camatta, 2020 yılı yayım ölçütlerini şimdiden karşılayan bu ürünle ilgili yıllık 50 – 100 adetlik bir satış beklentilerinin bulunduğunu açıkladı.

Stralis X-WAY ve Daily Blue Power, Avrupa ile aynı anda tanıtılıyor ve satışa sunuluyor

2018 yılıyla birlikte yürürlüğe giren ölçütler nedeniyle pazara sundukları Daily Euro 6‘nın yanında “2018 Yılının Uluslararası Vanı“ seçilen Daily Blue Power‘ı ve arazi yeteneğinin yanı sıra uzun yol konforu da gerektiren taşımacılık uygulamalarına seslenen Stralis X-WAY‘i Avrupa ile aynı anda tanıttıklarını ve satışına başladıklarını kaydeden IVECO Türkiye Genel Müdürü Roberto Camatta, seçenek yakıtlar konusunda öncü olan IVECO’nun dünya çapında bugüne kadar seçenek yakıtlar ile çalışan 30 bin adet araç satışı gerçekleştirmiş olduğunu dile getirdi.

Pazarda çok geniş bir ürün yelpazesi ile yer aldıkları için her sınıfta aynı seviyede yüksek performans gösteremeyebildiklerini; ancak nispeten daha az etkin oldukları sınıflarda da etkinliklerini artırmak için yoğun bir çaba harcadıklarını kaydeden Iveco Araç Pazarlama ve Ürün Genel Müdür Yardımcısı Tansu Giz, inşaat pazarındaki çok önemli bir boşluğu dolduran Stralis X-WAY ile inşaat sınıfındaki pazar paylarını artıracaklarını ifade etti.

IVECO’nun her türlü görev için tasarlanmış en geniş doğal gazlı kamyon, van ve otobüs ürün yelpazesini pazara sunduğunu söyleyen Roberto Camatta, IVECO’nun arkasındaki itici güçleri şöyle sıraladı: “Bunlardan ilki yasalara uymak. Biz IVECO olarak yasaların gerektirdiği şekilde araç üretiyoruz. İkincisi, çevre dostu araçlar üretmek. IVECO, özellikle çevrecilik konusuna büyük önem veriyor. IVECO çevreci araçları, sadece yapmak zorunda olduğu için değil çevreciliği bir amaç, hedef edindiği için tasarlıyor, geliştiriyor ve üretiyor. Üçüncüsü ise, düşük Toplam Sahiplik Maliyeti’ne (TCO) sahip araçlar üretmek. IVECO, kullanıcıya sadece konforlu araçlar değil, aynı zamanda düşük Toplam Sahiplik Maliyeti’ne sahip araçlar sunmak için de çalışıyor, çabalıyor. Toplam Sahiplik Maliyeti’nin içinde aracın ilk alış fiyatı, yakıt maliyeti, bakım ve onarım giderleri, yedek parça fiyatları ve ikinci el satış fiyatı gibi kalemler var.

Türkiye’de yükün arazide yüklenip boşaltıldığı ve uzun yolda taşındığı uygulamaların Avrupa’dakilere göre daha fazla olması nedeniyle Stralis X-WAY’e olan talebin pazardaki oranı itibariyle Avrupa’dakinden daha yüksek olacağını kaydeden Roberto Camatta, her ürün grubunda aynı seviyede üstün başarı gösteremeyebildiklerini; ama her ürün grubunun birbirini desteklediğini ve marka bilinirliğinin artmasını sağladığını vurgulayarak, Astra ve Trakker serilerinin Stralis X-WAY’e, Stralis X-WAY’in de Astra ve Trakker serilerine fayda sağlayacağının altını çizdi.

Daily Euro 6

İki yıldır 5 ve 7 tonluk Daily sürümlerini Euro 6 ölçütünde motorlarla pazara sunan IVECO Türkiye, Euro 6 ölçütlerinin Ocak 2018 itibariyle Türkiye’de hafif ticari taşıtlar için de bir zorunluluk haline gelmesiyle birlikte 3.5 tonluk Daily sürümlerini de Euro 6 ölçütlerinde motorlarla sunmaya başladı.

3.5 tonluk Daily Euro 6 sürümleri AdBlue kullanımı gerektirmeyen 2.3 litrelik F1A motoruyla donatılırken, ağır görevlere hizmet eden Daily sürümleri Euro 6 C ölçütünü AdBlue kullanarak karşılayan 3.0 litrelik F1C motoru ile donatılıyor.

Yeni Euro 6 Daily 3.5 ton serisi

Değişken geometrili turboya sahip 2.3 litrelik F1A motorun 136 beygir güç ve 350 Nm azami tork ve 156 beygir güç ve 380 Nm azami tork üreten iki farklı güç seçeneği bulunuyor. Wastegate turboya sahip 3.0 litrelik F1C motorun 150 beygir güç ve 350 Nm azami tork üreten sürümü 5 ve 7 ton serisinde standart olarak sunuluyor. 180 beygir güç ve 430 Nm azami tork üreten F1C motor ise istek üzerine tüm Daily serilerinde alınabiliyor.

Sınıfında ilk olan tork konvertörlü Hi-Matic tam otomatik vites kutusu arkası tek ya da çift tekerli tüm Daily yelpazesinde tercih edilebiliyor.

Türkiye hafif ticari taşıt pazarında bir ilki gerçekleştirerek otomatik şanzımanlı araçları satmaya başladıklarını ve bu araçları alan müşterilerin araçlardan çok memnun olduklarını açıklayan Iveco Araç Hafif Ticari Araç Ürün Müdürü Suha Yılmaz, 2017 yılında hedefledikleri satış rakamına ulaşarak 150 adet otomatik şanzımanlı Daily sattıklarını, 2018 yılındaki hedeflerinin ise 200 adet otomatik şanzımanlı Daily satmak olduğunu ifade etti. Suha Yılmaz, bir soru üzerine Daily satışlarının yüzde 60’ının çift arka tekerli araçlardan oluştuğunu, bu araçların da yüzde 20’sinin yol dışı şantiye kullanımı için satın alındığını söyledi.

Yeni Euro 6 Daily 3.5 ton serisinde yeni değişken geometrili turbo, Euro 6 IVECO teknolojisi, yeni değişken yağ pompası, yeni soğutma sistemi, arka dingilde daha az sürtünme, daha düşük motor sürtünmesi ve arka dingilde yeni sentetik yağ gibi iyileştirmelerle, bir önceki seriye göre, yüzde 8’lik yakıt tasarrufu elde ediliyor. IVECO, iki yıllık sınırsız km garantisinin devam ettiği yeni seride daha rekabetçi olabilmek için bakım aralıklarını 20 bin km’den 30 bin km’ye çıkarmış.

Dış görünümünde bir değişiklik olmayan yeni Daily Euro 6 serisinde toplam yüklü ağırlığı 3.5 tondan 7 tona, yükleme hacmi ise 7.3 metreküpten 19.6 metrekübe kadar değişen van sürümleri ve toplam yüklü ağırlığı 3.5 tondan 7.2 tona, kasa boyu ise 2.5 metreden 6.5 metreye kadar değişen şasi kabin sürümleri bulunuyor.

Daily Blue Power ailesi

Daily Blue Power

IVECO‘nun teknoloji, düşük yayım, düşük çevresel etki, yüksek performans ve verimlilik kavramlarını bir araya getirerek özellikle kentiçinde çalışan nakliye operatörlerinin çevresel düzenlemelerden etkilenmemesini sağlayan Daily Blue Power ailesi; hafif ticari taşıt sektöründe 8 ileri otomatik vitese sahip ilk sıkıştırılmış doğal gazlı araç olan Daily Hi-Matic Natural Power, en katı şehiriçi trafik kısıtlamalarına karşın kentlerde dolaşabilen sıfır yayımlı bir araç olan yüzde 100 elektrikli Daily Electric ve 2020 yılında yürürlüğe girecek yayım ölçütlerini şimdiden karşılayan dizel motorlu Daily Euro 6 RDE 2020 Ready modellerinden oluşuyor.

2018 Yılının Uluslararası Vanı“ seçilen Daily Blue Power ailesi özellikle Avrupa’daki kentlerde önemli avantajlar sağlıyor ve diğer araçların giremediği kent merkezlerine herhangi bir kısıtlama olmadan ya da çok daha düşük ücretlerle girebiliyor.

Mavi panjuru, jant kapakları, konsolu ve vites koluyla diğer Daily sürümlerinden ayrılan Daily Blue Power ailesinin dizel motorlu Daily Euro 6 RDE 2020 Ready modeli, pazardaki en gelişmiş dizel teknolojisini barındırıyor. Aracın “2020’deki Gerçek Sürüş Yayımı düzenlemeleri için şimdiden hazır olan ilk hafif ticari taşıt” olarak uygunluğu Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Organizasyonu (TNO) tarafından da doğrulandı. Son derece düşük yakıt tüketimi sunan araç, toplam sahiplik maliyeti konusunda da müşterilere avantaj sağlıyor. Standart olan Start & Stop sistemi ve Michelin eko-lastiklerle kentsel görevlerde, şu anki modele oranla, yüzde 7’ye varan yakıt tasarrufu elde edilmiş bulunuyor.

Stralis X-WAY ailesi

Stralis X-WAY

Bugüne kadar inşaat sınıfına Trakker ve çok zorlu arazi ve kullanım şartları için Astra serileriyle seslenen IVECO, yükünü arazide yükleyip boşaltan; ama uzun yolda taşıyan kullanıcılar için geliştirip pazara sunduğu hafif inşaat serisi Stralis X-WAY‘in de inşaat kamyonu yelpazesine eklenmesiyle pazardaki en geniş inşaat ürün yelpazelerinden birinin sahibi oldu. Hafif inşaat sınıfı için tamamen ayrı bir ürün ailesini pazara sunan ikinci kamyon üreticisi olan IVECO, Stralis X-WAY‘in inşaat sınıfında en uygun toplam sahiplik maliyetini (TCO) sunduğunu ifade ediyor.

İsmini arazi ve uzun yolun kesişimini temsil eden X işaretinden alan Stralis X-WAY, Trakker şasisinin sağlamlığı ile Stralis’in yakıt tasarrufunu, konforunu ve güvenliğini bir araya getiriyor. IVECO’nun “mükemmel kesişim” sloganıyla tanıttığı Stralis X-WAY’in görev tanımı “yüzde 90 yol ve yüzde 10 yol dışı” olarak ifade ediliyor. Bir uzun yol kamyonu yük almak ya da boşaltmak için araziye ya da bir inşaat sahasına girdiğinde hem arazide ilerlemekte zorlanabiliyor veya tamamen hareketsiz kalabiliyor hem de hasar görebiliyor. Bir inşaat kamyonu uzun yola çıktığında ise nispeten daha yüksek boş ağırlığı nedeniyle daha az faydalı yük taşıyor, daha çok yakıt tüketiyor ve sürücüsüne daha az konfor sunuyor. IVECO, Stralis X-WAY ile bu sorunlara çözüm sunan çok geniş bir ürün ailesi sunuyor.

Aktif rejenerasyon gerektirmeyen “Yüzde 100 SCR”li Hi-SCR sisteminin patentini alan ve bu üstün yeniliği pazara ilk sunan markanın IVECO olduğunu ve bir süre rakipsiz kaldıktan sonra bir rakiplerinin de benzer teknolojiye sahip motorlar ürettiğini; ancak bu teknolojiye sahip motorları orta sınıf Eurocargo da dahil olmak üzere tüm ürün gruplarında sunabilen tek markanın IVECO olduğunun altını çizen IVECO Türkiye Ağır Vasıta Ürün Müdürü Tarkan Özyönüm, kendi teknolojilerinin rakiplerinin aktif rejenerasyon gerektiren teknolojilerinden fazlasıyla üstün olduğunu dile getirdi. Tarkan Özyönüm, IVECO’nun “Yüzde 100 SCR” teknolojisinin “Yüzde 100 SCR” teknolojisini benimseyen tek rakiplerinin teknolojisine göre de daha verimli olduğunu vurgulamayı ihmal etmedi ve daha önce rakipsizken artık benzersiz olduklarını ifade etti.

Geniş ürün ailesi

Stralis X-WAY ürün ailesi, aralarında 4×2 kamyonların, 4×2 çekicilerin, 6×2 kamyonların, 6×4 kamyonların, 6×4 çekicilerin, 8×2 kamyonların ve 8×4 kamyonların da bulunduğu iki, üç ve dört dingilli modellerden oluşuyor. Yataksız AD, yataklı AT ve yataklı geniş AS olmak üzere tüm kabin seçeneklerinin alınabildiği Stralis X-WAY ailesi temel olarak üç sürümden oluşuyor. Çok zorlu olmayan işler için uzun yol serisindeki plastik tampona ve Stralis’in uzun yoldaki özelliklerine sahip ON sürümü, yükün yüklenip boşaltıldığı yerlerdeki şartların nispeten zor olduğu işler için üç parçalı çelik tampona sahip ON+ sürümü, arazi şartlarının çok daha zor olduğu işler için arazi homologasyonlarıyla uyumu sayesinde ön koruma barı zorunluluğu bulunmayan ve Trakker serisinin çelik tamponuna sahip OFF sürümü tercih edilebiliyor. Stralis X-WAY serisinde Cursor 9, Cursor 11 ve Cursor 13 motorları; manuel ve otomatikleştirilmiş sanzımanlar; tek ve çift indirgemeli arka dingiller; motor, volan ve şanzıman PTO’ları; mekanik ve havalı süspansiyonlar arasından kullanım amacına göre seçim yapılabiliyor.

Stralis X-WAY ile yataklı geniş AS kabin artık arazi şartlarında da kullanılabiliyor ve sürücüye daha fazla konfor sunuyor.

Stralis X-WAY ile yataklı geniş AS kabin artık arazi şartlarında da kullanılabiliyor ve sürücüye daha fazla konfor sunuyor. AS kabinin özellikle damperli treyler uygulamalarında talep görmesi bekleniyor. Stralis X-WAY; belediye hizmetleri, tomruk taşıma, vinçli uygulamalar ve konteyner liftli uygulamalar gibi görevlere de sesleniyor.

Stralis X-WAY ürün ailesi, aralarında 4×2 kamyonların, 4×2 çekicilerin, 6×2 kamyonların, 6×4 kamyonların, 6×4 çekicilerin, 8×2 kamyonların ve 8×4 kamyonların da bulunduğu iki, üç ve dört dingilli modellerden oluşuyor.

Alanındaki en iyi yükleme sığası

Yeni Stralis X-WAY’in 8×4 şasiye sahip Super Loader sürümü özellikle beton mikserleri düşünülerek tasarlandı. 8 bin 845 kilogram boş ağırlığı ile dikkat çeken Stralis X-WAY’in Super Loader sürümü alanındaki en yüksek yükleme sığasını sunuyor. UTAC (United Test and Assembly Center) tarafından yapılan bağımsız testlerde 400 beygir gücündeki 9 litrelik Cursor 9 motoruna ve 8×4 şasiye sahip Stralis X-WAY Super Loader sürümünün boş ağırlığı 8 bin 845 kilogram olarak ölçüldü. 8 bin 845 kilogramlık boş ağırlığı ile özellikle beton mikseri gibi müşteri kârının yükleme sığasına fazlasıyla bağlı olduğu alanlarda büyük avantaj sağlayan Stralis X-WAY, Toplam Sahiplik Maliyeti’ni de (TCO) düşürüyor.

8 bin 845 kilogram boş ağırlığı ile dikkat çeken Stralis X-WAY’in Super Loader sürümü, alanındaki en yüksek yükleme sığasını sunuyor.

Hi-Traction

IVECO, Stralis X-WAY ile birlikte Hi-Traction sistemini de tanıttı. Gerekli görüldüğünde ön dingilde çekiş olanağı veren sistem, verimliliği ve sürücü emniyetini artırıyor. Otomatik olarak devreye giren ve devreden çıkan sistem, sürekli dört çekere göre daha düşük boş ağırlık avantajı da sunuyor. 4×4 bir çekici arazide son derece yüksek bir hareket yeteneğine sahipken manevra, yükleme sığası, yakıt verimliliği ve konfor alanlarında düşük bir performans gösteriyor. 4×2 bir çekici ise manevra, yükleme sığası, yakıt verimliliği ve konfor alanlarında yüksek performans gösterirken arazide oldukça zorlanıyor. Hi-Traction sistemine sahip 4×2 çekici ise arazide 4×4 çekiciye yakın bir performans sergilerken, manevra, yakıt verimliliği ve konfor alanlarında 4×2 çekicinin performansına oldukça yaklaşıyor. Yükleme sığasında ise 4×4 ve 4×2 çekicinin arasında yer alıyor.

X-WAY serisi ile birlikte sunulan Hi-Traction sistemine sahip bir çekici ya da kamyonu kullanan bir sürücü zorlu bir araziye geldiğinde anahtara basarak sistemi ön hazırlık konumuna geçiriyor. Arka dingil çekiş gücünü kaybetmeye başladığında otomatik olarak devreye giren sistem arka dingil çekiş gücünü geri kazandığında yine otomatik olarak devreden çıkıyor.

IVECO, Stralis X-WAY ile birlikte Hi-Traction sistemini de tanıttı. Gerekli görüldüğünde ön dingilde çekiş olanağı veren sistem, verimliliği ve sürücü emniyetini artırıyor. Otomatik olarak devreye giren ve devreden çıkan sistem, sürekli dört çekere göre daha düşük boş ağırlık avantajı sunuyor. Üstteki fotoğrafta, damperli treyler çeken bir IVECO Stralis X-WAY 4×2 Hi-Traction çekici görülüyor.

Stralis X-WAY’de Stralis XP’nin yakıt tüketimini düşüren özellikleri de bulunuyor

IVECO, 2017 yılında tanıtımı yapılan Stralis XP sürümünün TÜV SÜD tarafından test edilip sertifikalandırılan yüzde 11.2’lik yakıt tasarrufunun elde edilmesini sağlayan özellikleri Stralis X-WAY’de de sunuyor. ZF’nin en güncel otomatikleştirilmiş vites kutusu olan Hi-Tronix, Stralis X-WAY’de standart olarak bulunuyor. Yakıt tasarrufu sağlayan Hi-Mux elektrik ve elektronik mimarinin yanı sıra yokuş aşağı giderken aracın ataletinden yararlanan öngörülü vitesi boşa alma sistemi EcoRoll’ü, öngörülü vites değişimini ve öngörülü hız sabitleme sistemini içeren Hi-Cruise öngörülü sürüş sistemi sistemi Stralis X-WAY’de de yer alıyor. Hi-Cruise, düz yol çoğunluklu güzergahta yüzde 1’e kadar, düz ve yokuşlu karma güzergahta yüzde 1 ile 3 arasında, çok yokuşlu güzergahta ise yüzde 4.5’e varan yakıt tasarrufu sağlıyor.

Stralis X-WAY; belediye hizmetleri, tomruk taşıma, vinçli uygulamalar ve konteyner liftli uygulamalar gibi görevlere de sesleniyor.

Hi-SCR motor teknolojisi

IVECO, Stralis X-WAY’de de EGR’yi ve durarak rejenerasyonu gerektirmeyen, dolayısıyla aracın yolda kalma süresini artıran, yayımları ve bakım masraflarını düşürürken yakıt verimliliğini artıran patentli Hi-SCR motor teknolojisine yer veriyor. Bu teknoloji, özellikle kentsel bölgelerde gerçekleştirilen inşaat lojistiği görevlerinde EGR sistemlerinin kurum üretimi anlamındaki olumsuzluğunu ortadan kaldırıyor. EGR sisteminin olmaması, ölü ağırlığı düşürerek aracın yükleme sığasına da olumlu katkı yapıyor. SCR ve EGR sistemlerinin birlikte kullanıldığı motorlarda parçacıkları elimine etmek için aktif ya da cebri aktif rejenerasyon gerekiyor. Özellikle dur-kalkların çok olduğu yol dışı kullanımda cebri aktif rejenerasyon için araç 45 -70 dk boyunca durmak zorunda kalıyor. Egzoz gazı çok yüksek sıcaklıklara çıktığı için aracın çok yakınında insanların ya da tutuşabilecek kuru otların bulunmaması gerekiyor. IVECO’nun Hi-SCR teknolojisinde sadece pasif rejenerasyon olması ve böyle bir sürecin gerekmemesi nedeniyle yol dışı kullanımda ve özellikle de tehlikeli madde taşımacılığında önemli bir avantaj sağlanıyor.

IVECO Türkiye; Stralis X-WAY, Daily Euro 6 ve Daily Blue Power serilerinin tanıtımı nedeniyle düzenlenen basın toplantısına geniş bir takımla katılım gösterdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here