Iveco Madrid fabrikası, Dünya Sınıfı Üretim’de Altın Seviye’ye ulaştı

0
2063
Renault Trucks


CNH Industrial N.V., Iveco’nun İspanya Madrid’deki ticari taşıtlar fabrikasının firmanın Dünya Sınıfı Üretim (World Class Manufacturing – WCM) programında Altın Seviye’ye ulaşan ilk fabrikası olduğunu açıkladı. Bu gelişme ile Madrid fabrikası, firmanın dünya çapındaki 64 üretim merkezi içinde üretim mükemmelliği anlamında en yüksek dereceye çıktı.

WCM, üretim fabrikalarının ve süreçlerinin bütünleşik yönetimi için küresel üretim sanayinin en yüksek standartlarından biri. Sistem; sıfır iş kazası, sıfır hata, sıfır atık ve sıfır arıza gibi hedefleri tanımlayarak üretim süreçlerindeki atıkları ve kayıpları ortadan kaldırmak için tasarlanan sürekli gelişimi temel alıyor. Gelişmeleri belgelendirmek için, düzenli üçüncü parti denetim sistemi, WCM’nin tüm ayaklarını değerlendiriyor ve Bronz, Gümüş ve Altın olmak üzere üç gelişim seviyesi için her bir fabrikaya toplam bir puan veriyor.

Iveco Madrid fabrikasında üretim hatlarının yanı sıra markanın ağır ticari taşıtları için bir Ar-Ge merkezi bulunuyor. Yeni Stralis’in dizel yakıtlı XP ve Sıkıştırılmış Doğal Gaz (CNG) ve Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) ile çalışan seçenek yakıtlı NP sürümlerinin yanı sıra Trakker serisi de Madrid fabrikasında üretiliyor. Fabrikanın üretim süreçleri bu modellerin 300 bin farklı sürümünün üretilebilmesine olanak veriyor. Üretimin yüzde 87’si başta Avrupa pazarları olmak üzere Afrika, Asya ve Güney Amerika’ya ihraç ediliyor.

WCM denetimi ile fabrika, geçmiş yıllardaki gelişmeler sayesinde 71 yıllık tarihindeki en iyi sonuçları elde etti. Üretilen araç başına karbondioksit yayım miktarı yüzde 53 azaltılırken atıkların yüzde 99’u yeniden dönüştürüldü.

Bu gelişmelerin çoğu WCM öneri programına geribesleme sağlayan fabrika çalışanlarının işbirliği sayesinde mümkün oldu. 2016 yılında Madrid fabrikasında çalışan başına ortalama 28 öneri yapıldı.

Fabrikada yüzde 21’i kadın olmak üzere 2 bin 500’den fazla kişi çalışıyor. Bu oran İspanya’da otomotiv sektöründeki en yüksek kadın istihdam oranı. Geçen yıl fabrika Kaizen Enstitüsü’nün Sürekli Gelişim Sistemi kategorisinde Mükemmellik Ödülü’nü de kazanmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz