2017 İsveç Çelik Ödülleri’nin finalistleri yenilikçi tasarım kavramlarıyla sektöre öncülük ediyor

0
1417
Renault Trucks


Bu yılki İsveç Çelik Ödülleri’nin dört finalisti, gerçek anlamda yenilikçi tasarım kavramlarıyla yüksek dayanımlı çelik kullanımında sınırları zorlamalarıyla dikkati çekiyorlar. Kazanan 11 Mayıs’ta Stokholm’de düzenlenecek törenle duyurulacak.

İsveç Çelik Ödülü Jüri Başkanı ve SSAB Stratejik Ar-Ge Başkanı Eva Petursson, konuyla ilgili olarak “Bu yıl dünya genelinde 32 farklı ülkeden 102 şirket ile rekor sayıda başvuru aldık.  Başvuruların genel kalitesinin yüksek olması, bu ödülün yüksek dayanımlı çeliklerin daha yüksek performanslarda kullanımına yönelik yeni ve yaratıcı yollar bulması için sektörü teşvik etmekte, hatta cesaretlendirmekte ne kadar önemli bir rol oynadığını gösteriyor.” dedi.

Bu yılın dört finalisti Güney Afrika’dan maden aracı ile Fermel, İtalya’dan elektrikli tereks vinç ile JMG Cranes, İsveç’ten damperli vagon ile Kiruna Wagon ve ABD’den arkadan çarpma korunağı ile Wabash National oldu.

Fermel, maden aracı, Güney Afrika

Fermel, madenlerde güvenli ulaşım için çok amaçlı taşıtlardan oluşan benzersiz bir ürün yelpazesi geliştirdi. Araçlar yeni ve daha katı yönetmelikleri karşılıyor ve şu anda kullanımda olan revize edilmiş standart araçların yerini almaları planlanıyor. Gövdesi de dahil olmak üzere bütün aracın tasarım optimizasyonu, araca kişisel güvenlik, artan yük sığası, çeviklik, hasar direnci, güvenilirlik ve kullanım ömrü açısından yüksek bir performans sağlıyor. Tüm bu avantajlar, gelişmiş yüksek dayanımlı yapı çeliği ve aşınma dirençli çeliklerin geniş kapsamlı kullanımıyla elde ediliyor.

JMG Cranes, elektrikli tereks vinç, İtalya

JMG Cranes, genişletilmiş uygulama alanına sahip, yüksek düzeyde kompakt bir vinç geliştirdi. Yalın tasarımının elektrikli tahrik tertibatı ve yüksek manevra kabiliyetiyle birleşimi sayesinde vinç hem iç hem de dış mekanlarda kullanılabiliyor. Güçlü tereks vinç büyük bir kaldırma sığası sunuyor. Yüksek performans – ağırlık oranı, ultra yüksek dayanımlı çelikler kullanılarak yapılan bom tasarımıyla optimize ediliyor. Ek olarak, çıkarılabilir destek ayakları ve balans ağırlıklarıyla kolay ve etkili bir karayolu taşıması da sağlıyor.

Kiruna Wagon, damperli vagon, İsveç

Kiruna Wagon, uzun mesafe raylı taşımacılık ve minerallerin verimli şekilde tahliyesi için yenilikçi bir damperli vagon sistemi geliştirdi. Gelişmiş yüksek dayanımlı ve aşınma dirençli çeliklerin kullanılması, çalışma halindeyken döner tahliye için sabit Helix terminalle birleştirilmiş çok hafif vagonların tasarlanabilmesine olanak tanıdı. Neredeyse iki katına çıkan tahliye hızıyla, Helix sistemi tüm klasik çözümlerden daha üiyi bir çözüm sunuyor ve yapışkan agregalarla ilgili birçok sorunu çözüyor. Terminal sistemi gerek yatırım gerekse operasyon açısından son derece yüksek düzeyde maliyet etkinliği sunuyor.

Wabash National, arkadan çarpma korunağı, ABD

Wabash National‘ın kamyonlar ve yarı treylerlere yönelik yeni arkadan çarpma korunakları, zorlu ofset çarpışma konusunda Kuzey Amerika standartlarını da aşıyor. Yüksek dayanımlı yapı çeliğinin kullanıldığı optimize edilmiş tasarım, çarpan arabanın içindekileri korumada yüksek performans sergilediğini gösteren kapsamlı tam ölçekli testlerle doğrulandı. Patentli sistem; mükemmel enerji emilimi ve ağır taşıtta en düşük düzeyde hasarın yanı sıra yüksek düzeyde etkin maliyetli üretim ve montaj süreçleri sunuyor.

İsveç Çelik Ödülleri hakkında ayrıntılı bilgiyi www.steelprize.com adresinde bulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz