Avrupa’nın en çok satılan seyahat otobüsü yenileniyor: Yeni Mercedes-Benz Tourismo RHD

3
2775

Yıllardır Avrupa’daki seyahat otobüsü filolarının omurgasını oluşturan yüksek katlı seyahat otobüsü Mercedes-Benz Tourismo RHD’nin ardılı dikiz aynasında kendini gösterdi. Tamamen yeniden geliştirilen yeni Tourismo RHD sadece konfor değil, verimlilik ve güvenlik alanlarında da kendinden söz ettirecek. Yeni Tourismo RHD, kamuoyuna ilk kez ekim ayında Belçika’da düzenlenecek Busworld Kortrijk ticaret fuarında tanıtılacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Daimler Otobüsleri Başkanı Hartmut Schick, “Yeni Tourismo RHD otobüs operatörlerinin taleplerini ve ihtiyaçlarını karşılayacak. Ekonomik verimlilik ve güvenlik alanlarında yeni standartlar belirleyecek ve yüksek bir konfor ve işletim kolaylığı sunacak.” dedi.

Kolay tanınır marka tasarımı

Müşterilerin ihtiyacına göre terzi işi dikim aynı kalırken, diğer herşey değişiyor. 12 metreden 14 metreye kadar üç uzunlukta dört modelle yeni Tourismo seyahat otobüsü paarındaki ana ölçüleri kapsıyor. Bu anlamda Mercedes-Benz, kısa mesafeli servislerden yüksek konforlu düzenli uzun yol hatlarına kadar geniş bir yelpazedeki müşterilere sesleniyor.

Yeni Tourismo RHD, 354 beygir güç üreten 7.7 litrelik altı silindirli Mercedes-Benz OM 936’dan 456 beygir güç üreten 10.7 litrelik OM 470’e kadar geniş bir yelpazede motorlarla donatılıyor. İki farklı sürücü bölümü ve tüm kişisel ihtiyaçlara uyarlanabilen yolcu bölümü ile Tourismo birçok taşımacılık ihtiyacını karşılıyor.

Yeni otobüsün tasarımı da tamamen yeni. İlk bakışta yeni Tourismo tipik bir Mercedes-Benz. Şekil ve işlev arasındaki alışılageldik bağlantı yeni Tourismo’da da açık bir şekilde görülüyor.

Yüksek verimlilik

Yeni Tourismo RHD’nin verimliliği otobüs işletmecilerinin ilgisini çekecek. Cd = 0.33 sürtünme direnci katsayısına sahip yeni aerodinamik tasarım yakıt tüketiminin, dolayısıyla da yayımların düşmesini sağlayacak.

Bir Tourismo’da ilk defa sunulacak ongörülebilir hız sabitleme sistemi PPC – Predictive Powertrain Control istek üzerine elde edilebilecek. Uzun bakım aralıkları ve kapsamlı servis paketleriyle birlikte yeni Tourismo RHD, yüksek verimlilik sunacak.

Yeni yardımcı sistemler

Yeni Tourismo’nun güvenlik seviyesi sınıfında standartları belirleyecek. Kazaları önlemek için tamamen azami etkin güvenliğe odaklanılırken, yeni Tourismo birçok standart güvenlik donanımının yanı sıra istek üzerine Active Brake Assist 3 acil fren sistemiyle de alınabilecek. Aracın önünde hareket eden potansiyel engellerin yanı sıra ABA 3, sabit engelleri de tanımlıyor ve gerektiğinde serit frenleme yapıyor. Diğer Mercedes-Benz modellerinde olduğu gibi yeni Tourismo da şu andaki düzenlemelerin ötesine geçiyor.

Bir kaza olması halinde patentli önden çarpışma koruması güvenlik sistemi Front Collision Guard (FCG), önden bir çarpma anında sürücüyü ve öndeki yolcuyu koruyor. Artırılan yapısal sağlamlık yürürlüğe girecek ECE-R 66.02 düzenlemesini karşılıyor.

Yeni klima kontrol sistemi ile konforlu yolculuk

Yeni Tourismo, yolculara ergonomik bir girişe sahip ferah ve güzel tasarlanmış bir iç ortam sunuyor. Yeni Softline koltuklar, rahat bir yolculuğu garantilerken, tam otomatik kontrollere ve ısıtma ve iklimlendirme için ayrı dolaşıma sahip iki bölge kontrollü klima kontrol sistemi ile araç içinde sabit bir sıcaklık sağlanıyor.

Coach MedıaRouter ve multımedıa ile bağlantılı yolculuk

Yeni Mercedes-Benz Tourismo istek üzerine fabrika çıkışlı olarak kablosuz WLAN router ile donatılabiliyor. Coach MediaRouter, LTE SIM kart için iki adet yuva ve iki USB girişi sunuyor. Internet bağlantısının yanı sıra yolcular yoldayken kendi cihazlarıyla otobüste bulanan ortamları kullanabiliyorlar.

FleetBoard ile verimli filo işletimi

Yeni Tourismo’da fabrika çıkışlı olarak elde edilebilen FleetBoard filo yönetim sitemi ile bir filo için azami şeffaflık sağlanıyor. Özellikle otobüs filo yöneticileri için geliştirilen Modüler FleetBoard hizmetlerine tüm Avrupa’da ulaşılabiliyor. FleetBoard ile bir kentiçi veya seyahat otobüsü filosunda potansiyel kazançlar elde etmek olanaklı hale geliyor.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz